TOP 13 stredovekých miest Slovenska

posted in: Kultúra, Top, UNESCO | 1

Keď v roku 1526 porazili Turci v bitke pri Moháči kráľa Ľudovíta Jagelonského znamenalo to pre uhorské kráľovstvo katastrofu. Množstvo miest na území dnešného Maďarska, Srbska a Chorvátska bolo úplne zničených, dediny vyplienené, vzácne pamiatky zdevastované. Znamenalo to pre mnohé stredoveké pamiatky koniec. Jedna časť kráľovstva však zostala aj vďaka hornatejšiemu terénu a úspešnej defenzíve takmer nedotknutá. A práve vďaka tejto defenzíve dnes môžeme na Slovensku obdivovať množstvom úžasných svedectiev o stredovekej nádhere Uhorska.

Všetci dobre poznáte Bratislavu a jej vzácne stredoveké pamiatky. Málokto sa však vydá poznávať stredoveké skvosty miest za jej hranicami. Je čas sa tam teda vydať. „Vypadnite“ z Bratislavy a poďte spoločne s nami obdivovať stredovekú nádheru miest Slovenska! Enjoy 🙂


13. STREDOVEK V JEDNOM NÁMESTÍ

St. Egidius square
Photo by Milo Fabian

Keď  ste už v Poprade pozrite sa trošku pozornejšie do mapy a po chvíľke hľadania nájdete poklad. Poklad ktorý ani nie je veľmi ďaleko od centra mesta. Je ním Spišská Sobota. Tento malý drahokam s nádherným stredovekým jadrom kedysi očaril aj samotného kráľa Mateja Korvína. Niet divu. Tak ak sa chystáte po túrach v Tatrách preskúmať aj zaujímavosti Popradu rozhodne toto miesto navštívte .

.

12. MALÝ POKLAD UPROSTRED NIČOHO

Podolínec from the top
Photo by Podolinec official site

Nie je síce tak slávny ako jeho oveľa slávnejší spišskí susedia. No má veľmi pekné stredoveké šošovkovité námestie s množstvom stredovekých meštianskych domov, starým kláštorným komplexom obklopeným hradbami a výnimočnými stavbami spišskej renesancie. Ak máte náhodou namierené na hrad Ľubovňa rozhodne dajte Podolíncu šancu. Neoľutujete.

11. STAROBYLÁ PERLA ZÁHORIA

Len kúsok od českých hraníc nájdete fascinujúcu históriu zosobnenú v 12 kostoloch rôznych architektonických štýlov, románskej rotunde a nádherne dekorovaných meštianskych domoch. A po spoznaní bohatej histórie už stačí len posadiť sa na námestí, zahryznúť sa do miestnej delikatesy s názvom Trdelník, zapiť ju lahodným miestnym vínom a pozorovať ruch krásnej Skalice.

10. KORUNA SPIŠA

Spiš castle with the square in Spišské Podhradie
Matej Sivák

Stredoveké námestie Spišského Podhradia ohraničujú z jednej strany UNESCO pamiatky Spišská Kapitula – stredoveký cirkevný komplex (ktorý je stredovekým mestom sám o sebe) na jednom kopci a úžasný majestátny kamenný obor – Spišský hrad na druhom kopci. Potrebujete snáď lepší dôvod na návštevu tohto miesta?

9. DÔSTOJNÝ SÚPER KOŠÍC

Prešov from the top
Photo by Chello Photo

Prešov vzdialený od Košíc len niečo menej ako 45 minút, ich v mnohom pripomína. Má rovnako tvarované len menšie šošovkovité námestie s katedrálou a niekoľkými kostolmi a naviac podstatne viac úžasných príkladov renesančnej architektúry. Ak sa vám Košice páčili, navštívte určite aj ich menšiu, ale nie menej očarujúcu verziu.

8. ZLATÉ MESTO V STREDE EURÓPY

Town castle in the evening
Photo by dusekarpat

Nie je to len jeho poloha uprostred hôr, slávna história, nádherný Kostol Sv. Kataríny s hradným komplexom čo robí toto miesto fascinujúcim. Je to aj najstaršia nepretržite pracujúca firma na svete (Národná mincovňa) a jeden zo stredov Európy vzdialený čo by kameňom dohodil od mesta. Jednoducho. Každý kto navštívi Kremnicu si toto nádherné stredoveké mesto hneď zamiluje a nájde v ňom to svoje.

7. HISTÓRIA S ÚŽASNÝMI VÝHĽADMI

Luthern church and Tatras
By Jozef Mačutek

V tomto meste ich nájdete oboje. Po stáročia súperil Kežmarok s Levočou o spišské prvenstvo. A zdá sa, že tento súboj nakoniec vyhrala Levoča. Avšak to neznamená, že Kežmarok neponúka rovnako úžasnú históriu. Práve naopak. Renesančný mestský zámok, klasicistická radnica, nádherná gotická bazilika Sv. Kríža a hlavne drevený artikulárny kostol s prekrásnym interiérom zapísaný do UNESCO stoja rozhodne za návštevu. A k tomu výhľady na mohutné Tatry, ktoré Levoča nemá každý deň.

6. HRAD KORUNUJÚCI KRAJINU

Trenčín with river Váh
Photo by Stanley Hladky

Miest s podobným charakterom v strednej Európe veľa nenájdete. Vtesnaný medzi strmý vrch, na ktorom dominuje stredoveký hrad a rieku Váh ponúka Trenčín niekoľko skvelých príkladov stredovekých domov, uličiek a gotického kostola. Aj keď väčšina mesta bola neskôr prestavaná v barokovom slohu toto mesto si stále zaslúži svoje miesto na tomto zozname, kedže sa cez stáročia vďaka jeho fascinujúcej polohe menilo len málo.

5. STREDOVEK MEDZI HORAMI

Photo by Dusan Beno (article included)

Tam, kde sa rieka Hron hadí cez údolie ohraničené dvoma kopcami leží jedno z najkrajších slovenských miest. Banská Bystrica nie je len bránou do Nízkych Tatier, ale aj domovom viacerých skvelých múzeí, renesančných mestských domov a stavieb medzi, ktorými vyniká napríklad mestský zámok: jedinečný súbor stredovekej cirkevnej a svetskej architektúry.

4. GOTIKA NA KAŽDOM KROKU

Ak by sme hľadali šampióna gotiky, ťažko by sme mohli nájsť na Slovensku lepšieho kandidáta. Všetko vrátane meštianskych domov, radnice a kostola Sv. Egídia nesie v tomto meste stopy gotiky. Svojim charakterom pripomína skôr typické bavorské mestá a podobne vyzerajúcich miest v Strednej Eúrope je málo dokonca aj v susediacich štátoch. Vitajte v meste UNESCO, v Bardejove, skutočnej perle gotiky.

3. RENESANCIA A DUCH STREDOVEKU

Photo by Peter Olekšák

Ci už je to medzi tajuplnými arkádami renesančnej radnice, temnej gotickej krížovej chodby alebo piliermi Baziliky Sv. Jakuba, duch stredoveku je prítomný v tomto nádhernom meste na každom mieste. Stačí aby ste tu strávili jeden deň a objavili čaro renesančných stredovekých domov, úžasných príbehov zobrazených na najvyššom drevenom gotickom oltári sveta či výhľadu z Mariánskej hory na krajinu, ktorá sa od stredoveku zmenila len málo. Znie to ako sen? Nuž renesančná perla UNESCO Levoča vás pozýva zažiť ho!

2. NÁMESTIE DIVOV

St. Elizabeth´s Cathedral and Urban´s tower
Photo by Tomáš Andraščík

O Dóme Sv. Alžbety sme sa tu už písali. Avšak bolo by škoda nespomenúť aj jeho fascinujúce okolie. Stačí len vstúpiť na námestie skôr nesprávne pomenované ako Hlavná ulica a ocitnete sa vo svete úžasnej histórie Košíc, kde sa stredoveké domy a staré kostoly miešajú s azda najkrajšími dielami klasicizmu na Slovensku.

1. PRE MILOVNÍKOV STREDOVEKU POVINNOSŤ

View on Štiavnica´s historical core
Photo by Tomáš Mlynárik

Hovorí sa, že v tomto nádhernom meste UNESCO sa dá ísť len do kopca alebo z kopca. Či už sú to stredoveké meštianske domy, kostoly, múzeá, stredoveké pevnosti alebo čarovné kaviarničky, všetko je tu postavené v strmom teréne kaldery vyhasnutej sopky ako spomienka na slávnu banskú minulosť. Nenájdete tu miesto, ktoré by bolo rovné. Ale námaha stojí za to. Celkom určite sa totiž jedná o jedno z najkrajších miest Európy s neopakovateľným geniom loci. Vitajte v Banskej Štiavnici.


POLOHA NA MAPE (kliknite) =UNESCO

[mapsmarker layer=“4″]


© Expedition Slovakia 2016 

 

Comments

comments

  1. Miriam Akuratna

    Súhlasím, sú to všetko nádherné mestá a ich návšteva stojí za to. Chodíme obdivovať svet a pritom doma máme krásny minisvet.