Nádherné podzemie – TOP 10 jaskýň Slovenska

posted in: Jaskyne, Príroda, Top, UNESCO | 1

Nádherné podzemie Slovenska

Nie je tu len nespočetne veľa hradov a zámkov, mnoho historických miest, miest ľudovej architektúry, úžasných prírodných scenérií národných parkov ale sú tu aj jaskyne. Veľa jaskýň. Presnejšie tisíce. Ešte presnejšie viac ako 7000. No a ich počet neustále narastá.

Možno aj za ten čas ako prečítate tento článok objaví jeden z 900 speleológov na Slovensku tú ďalšiu. Sprístupnených je ich celkovo 18 a my vám ich predstavíme top 10. Niektoré z nich svetovo známe. Jednoducho…ak milujete tento tajomný podzemný svet ticha, tmy a ilúzie času na Slovensku sa ocitnete v raji.  Enjoy 🙂

 

 

10 NETOPIERIE KOSTI STARÉ 6000 ROKOV

Jaskyňa mŕtvych netopierov je tak troška špecifická. Aby ste sa k nej vôbec dostali musíte vystúpať náročný horský terén Nízkych Tatier a následne sa ponoriť do sveta večnej tmy vybavení pravým jaskyniarskym náčiním a pri zdolávaní najťažšej z troch možných variant trás aj značnou dávkou odvahy. Odmenou vám bude tajomný svet, ktorý v tichu trvajúcom tisícky rokov strážia prastaré netopierie kosti.

Kliknite pre info 

 

9 | OBOR V JASKYNI DOBRODRUŽSTVA

Vybavení len svetlom a odvahou sa predierate cez úzke priestory Krásnohorskej jaskyne, stúpate a klesáte po rebríkoch, prekračujete vodu na úzkych doskách či rovno po lane, aby ste úplne na konci objavili obra: Kvapeľ rožňavských jaskyniarov, jeden z najvyšších stalagmitov na svete, ktorého výška je neuveriteľných 34 metrov a hmotnosť 2000 ton.

Klinite pre info

Jaskyňa nie je vhodná pre deti do 5 rokov – Pre istotu si zaistite prehliadku deň vopred

PAMIATKA UNESCO

 

8 PODZEMNÉ SANATÓRIUM

Donedávna jediná sprístupnená jaskyňa Tatranského národného parku. Položená v značnej výške na kraji mohutných štítov Belianskych Tatier má nielen prekrásnu výzdobu a množstvo jazierok. Má aj liečivé tajomstvo v 100 percentnom aerosóle, ktorý sa využíva na speleoterapiu s preukázanými liečivými účinkami. Belianska jaskyňa, podzemná nemocnica.

Kliknite pre info

 

7 KRÁĽOVSTVO SKÁL A ĽADU

Po veľmi náročnom výstupe k vchodu jaskyne s dychberúcim výhľadom na Demänovskú dolinu a hrebeň Nízkych Tatier vstúpite do tajomna Demänovskej ľadovej jaskyne s obrovskými podzemnými priestormi a bohatou výzdobou. Čerešničkou na torte ja však až tzv. mraznička v najspodnejšej časti jaskyne. Ľadová výplň, ktorá je však výrazná len na jar a neskorú jeseň.

Kliknite pre info

 

6 SVEDOK DÁVNEJ  HISTÓRIE

Len niekoľko kilometrov od Košíc sa nachádza najstaršia sprístupnená jaskyňa na Slovensku. Mimoriadne zaujímavá je nielen úžasnou baldachýnovou výzdobou, archeologickými náleziskami, ale aj značným prevýšením, ktoré musí návštevník prekonať. Kto sa však premôže a vystúpa až na vrchol ocitne sa na chvíľu v stredoveku pred nápisom vo Schwabachu z roku 1452 od Jána Jiskra z Brandýsa. Jasovská jaskyňa tak podáva tajomné svedectvo o čase Husitov.

Kliknite pre info

PAMIATKA UNESCO

 

5 KAMENNÉ PRAMIENKY A TAJOMNÁ KLENOTNICA

Je to nielen nádherná výzdoba Gombaseckej jaskyne, ale predovšetkým európska rarita, kamenné pramienky, tzv. brká široké niekoľko milimetrov a dlhé až 3 metre, ktoré z nej robia jednu z najvýznamnejších jaskýň svojho druhu v Európe. To však nie je všetko. Až nedávny objav ukázal, že jaskyňa skrývala vo svojich doteraz neprístupných útrobách oveľa cennejšie poklady.

Kliknite pre info 

PAMIATKA UNESCO

 

4 ĽAD V SDRCI SLOVENSKÉHO RAJA

 Večné kráľovstvo ľadu a zimy, ľadová výplň stará niekoľko tisíc rokov, s objemom ľadu presahujúcim 100 000 m³, jedna z prvých elektricky osvetlených jaskýň vôbec, niekdajšie pôsobisko krasokorčuliarov trénujúcich v jej priestoroch. To je len niekoľko z množstva superlatívov pre jednu z najvýznamnejších ľadových jaskýň na svete: Dobšinskú ľadovú jaskyňu.

Kliknite pre info

PAMIATKA UNESCO

 

3 PLAVBA DO TAJOMNA

Na svete sú dve miesta, kde preteká riečka Styx. Jedno je niekde v mytologickom Grécku, kde Cháron prevážal mŕtvych na onen svet. Druhé je na Slovensku v tajomnej jaskyni, kde sa poplavíte po tejto rieke do veľkolepých priestorov gotického dómu prírody, objavíte podzemné rímske kúpele a pozriete sa do tajomného lona matky zeme, kde pračlovek tisícky rokov dozadu zanechal svoje umelecké diela. To všetko v úžasnej a až mystickej Domici, jaskyni, ktorá je podzemím spojená s maďarskou Baradlou.

Kliknite pre info

Počas letných mesiacov môže byť Styx vyschnutý alebo nevhodný na plavbu

PAMIATKA UNESCO

 

2 | KLENOT NÍZKYCH TATIER

Najväčšia sprístupnená jaskyňa na Slovensku, kde v dĺžke dvoch kilometrov môžete obdivovať podzemnú krásu v nespočetných kvapľoch s bohatou výzdobou všemožných tvarov a množstve prekrásnych malých jazierok. Podzemný tok riečky Demänovky už len dotvára fantastickú podzemnú scenériu. To je Demänovská jaskyňa Slobody. Právom radená medzi top 10 jaskýň Európy.

Kliknite pre info

 

1 KAMENNÉ HVIEZDY JASKYNNEJ MLIEČNEJ DRÁHY

Tento unikátny prírodný fenomén možno len ťažko slovami popísať. Na svete je veľa zázrakov a jeden z nich sa nachádza na Slovensku. V malej len 300 metrovej Ochtinskej aragonitovej jaskyni, ktorej by lepšie pristalo meno Jaskyňa kamenných hviezd vytvoril aragonit divy, ktoré objavíte len na troch miestach na svete. A žiadne ďalšie sa nenachádza v Európe.  V rebríčku top nadpozemských miest sveta má táto jaskyňa jednoznačne svoje miesto.

Kliknite pre info

PAMIATKA UNESCO


 
MAPA (kliknite) =UNESCO

[mapsmarker layer=“1″]


© Expedition Slovakia 2016

 


Väčšinu fotiek vyhotovil a autorsky vlastní Michal Rengevič zo Slovenskej Správy Jaskýň

Comments

comments