Spišské klenoty – 10 miest, ktoré musíte vidieť

posted in: Kultúra, Príroda, Top | 0
Prišli ste do Tatier a ako na potvoru…prší. A prší už niekoľko dní. Chodníky sú rozmočené, viditeľnosť nulová, odpočinok pod modrou oblou vo veľkých výškach v nedohľadne. Ak máte chuť sa hneď zbaliť a odísť chvíľku počkajte. V bezprostrednej blízkosti Tatier, lepšie povedané rovno pod nimi leží jeden z najkrajších regiónov Slovenska a určite jeden z najzaujímavejších v Strednej Európe pri návšteve, ktorého budete mať čo robiť, aby ste všetko zaujímavé ( a to len z toho zoznamu) stihli za dva týždne. Stredoveká história v podobe gotických a renesančných stavieb sa tu mieša s nádhernou prírodou a do značnej miery zachovanou ľudovou architektúrou. Toto je región UNESCO pamiatok a úžasných prírodných divov. Toto je región, ktorý by ste rozhodne nemali vynechať. Minimálne týchto desať miest.

 


 1 | SPIŠSKÝ HRAD

Andrej Pižem

Tohto obra netreba nejak zvlášť predstavovať. Koniec koncov jeho krásu a dôležitosť sme opísali na viacerých miestach.Jeden z najväčších hradov sveta a pamiatka UNESCO, ktorá dokonale tróni historickej krajine.

 

2 | SPIŠSKÁ KAPITULA 

Miroslav Sabo

Opäť a raz UNESCO pamiatka. Sídlo spišského biskupa a významné cirkevné mestečko obkolesené hradbami. Taký slovenský Vatikán s nádhernou románsko-gotickou Bazilikou Sv. Martina uprostred stredovekého ticha Kapituly.

 

3 | LEVOČA

Chello Photo

Stredoveké mestečko na kopci obkolesené hradbami. Opäť v UNESCO. V rámci piatich miest, ktoré by ste v ňom nemali vynechať jednoznačne tróni najvyšší drevený gotický oltár sveta od tajuplného Majstra Pavla z Levoče.

 

4 | SUCHÁ BELÁ 

Lukáš Kucej

Slovenský Raj samotný je minimálne na týždeň. Ak teda nemáte toľko času vydajte sa do Suchej Belej. Pravdepodobne najkrajšej rokliny Slovenského raja, kde nebudete mať rozhodne núdzu o dychberúce prírodné divy.

 

5 | DREVENÝ ARTIKULÁRNY KOSTOL

Martin Valluš

Samotný Kežmarok rozhodne stojí za rovnako dlhú návštevu, ako jeho hlavný rival Levoča. A rozhodne by ste nemali vynechať návštevu jeho mestkého zámku. Ale pozornosť sme upriamili na jeho drevený artikúlarny kostol, opäť pamiatku UNESCO. Hlavne preto, že je zvonka nenápadný a mohli by ste ho preto prehliadnuť. Ale verte, že nenápadný je naozaj len zvonka. 

 

6 | PRIELOM DUNAJCA

Kto niekedy zažil tradičný splav na drevených plťkách cez najdlhší vápencový kaňon Európy ten sa bude musieť vrátiť opäť. A nebude to len pre nádheru tohto kaňona, kde si divoká rieka preráža cestu cez dychberúce výšky. Samotné Pieniny sú miestom, kde sa mieša stredoveká história dvoch štátov Európy s nádhernými výhľadmi do hĺbok kaňonu.

 

7 | HRAD STARÁ ĽUBOVŇA 

Chello Photo

Jeden z najkrajších hradov severného Slovenska a dôstojný súper neďalekého Spišského hradu.Miesto, kde boli kedysi ukryté poľské korunovačné klenoty a kde dnes nájdete stredoveký skanzen aj stredoveký vojenský tábor. Dalo by sa tu pokojne stráviť aj pol dňa.

 

8 | KAŠTIEĽ STRÁŽKY 

Renesančná perla mesta Spišská Belá. Počas jeho návštevy máte možnosť prezrieť si expozíciu maliara Ladislava Mednyanskzého, krásnu historickú knižnicu aj expozíciu historického nábytku či relaxovať v rozsiahlom anglickom parku.

 

9 | KAPLNKA ZÁPOĽSKÝCH

Pxls

Navštívili ste niekedy Sainte Chapelle v Paríži? A viete, že na Slovensku máme jej takmer vernú kópiu? Zájdite si do Spišského Štvrtku a presvedčte sa o tom sami. Jednoznačne najkrajšia pohrebná kaplnka.

 

10 | SPIŠSKÁ NOVÁ VES

Foto Vokál

Súčasná metropolola Spiša, ktorá vystriedala Levoču v novoveku. Už jej samotné námestie, ktoré je považované za najväčšie elipsovité námestie na svete so Spišským múzeom je niečím čo rozhodne stojí za pozornosť. Spišská Nová Ves má však ešte jeden rekord a to najvyššiu kostolnú vežu na Slovensku, z ktorej je krásny výhľad na mesto aj majestátne Tatry v ďiaľke.


GOOGLE MAPY A INFO

© Expedition Slovakia 2017

Comments

comments