Gotika – v celej svojej kráse

posted in: Kultúra, Top | 0

Prešla celou Európou a neobišla ani Slovensko. Dokonca možno povedať, že vďaka vynikajúcej obrane pred tureckými vpádmi sa tu zachovala v najlepšej a najpočetnejšej podobe v rámci celého Uhorska. Reč je o Gotike. Ušľachtilom, pôvabnom a na dekorácie striedmom architektonickom štýle, ktorý má svojich milovníkov po celom svete a predstavuje pravú esenciu stredovekého ducha.

Miesta, ktoré tu zverejňujeme sú len tie najviac must-see, pretože krajina má nespočetné množstvo ďalších menej známych, avšak rovnako must-see. Vydajte sa teda s nami na krátku prechádzku do stredoveku naprieč klenbami, oltármi, freskami, lomenými oknami, vitrážami, presbytériami či skulptúrami.

10 | KEŽMAROK 

V Kežmarku si môžete vyberať. Mesto je známe hlavne kvôli nádhernému drevenému artikulárnemu chrámu pamiatke UNESCO a krásnemu zámku. Avšak Kežmarok, tento odveký rival neďalekej Levoče s viac ako storočnou vojnou na Spišský spôsob ukrýva aj ďalšie cirkevné stavby. Jedným z nich je bazilika zvonka nenápadná s veľmi pekným vnútrajškom, ktorý je výsledkom viacerých rekonštrukcií po tom čo sa kostol z pôvodne protestantského stal opäť katolíckym.

Prejdite myšou

Photo: Jakub Plasczynski

 

9 | SPIŠSKÁ NOVÁ VES

Spišská Nová Ves je čo sa týka počtu pamiatok v porovnaní s Levočou o čosi chudobnejšia. Má však dve prvenstvá, ktoré sú veľmi významné. Má najväčšie námestie elipsovitého tvaru na svete a veľmi pekný gotický kostol s ďaleko najvyššou vežou na Slovensku odkiaľ uvidíte nielen celé dlhé námestie ale aj Tatry.

Prejdite myšou

 

8 | HRONSKÝ BEŇADIK

Viac ako pred tisíc rokmi založený kláštor ukrýva v stredovekom tichu kláštorného kostola postaveného o niečo neskôr veľmi vzácnu relikviu, ktorú pápež Pavol II daroval Uhorskému kráľovi Matejovi Korvínovi. Jedná sa o tzv. Božiu krv na šatke, ktorou podľa Biblie Veronika utrela Ježišovi zakrvavenú tvár. Relikvia sa nachádza v kaplnke Božej Krvi a patrí k najvýznamnejším pútnickým v stredoeurópskom priestore.

Prejdite myšou

 

7 | PREŠOV

Ak máte v pláne navštíviť Košice a máte tú možnosť zastavte sa v Prešove. Konkatedrála síce nemá veľkoleposť Košického Dómu. Avšak jej interiér s dekoráciami, freskami a viacerými významnými oltármi rozhodne stoja za návštevu.

Prejdite myšou

 

6 | SPIŠSKÁ KAPITULA

Vidno ho pomerne dobre zo slávneho Spišského Hradu. Tento katedrálny chrám uprostred stredovekého cirkevného mestečka, akéhosi slovenského Vatikánu obohnaného hradbami je významným príkladom stredovekej architektúry na Slovensku s nádherne presvetlenou bočnou neo-gotickou kaplnkou Zápoľských. Pritom je však je pozoruhodné, že gotickú podobu nadobudla časť románskej katedrály až v 18-tom storočí ako výsledok úprav po pôvodnej barokizácii. Do UNESCO bola preto katedrála zapísaná hlavne vďaka ojedinele zachovanej architektúre z neskoro románskeho obdobia.

Prejdite myšou

Photo: Július 

 

5 | BRATISLAVA

Chrám, ktorý snáď netreba nikomu predstavovať. Nie je známy len na Slovensku ale aj za jeho hranicami ako jedna z hlavných dominánt Bratislavy. Miesto korunovácie 9 Uhorských kráľovien a 10 kráľov. Miesto s veľkou pozlátenou korunou a majstrovským dielom Sv. Martina na Koni od Georga Rafaella Donnera.

Prejdite myšou

Photo: Expedia

 

4 | TRNAVA

V Trnave je tak trošku ťažké si vybrať. Ak je Trnava niečím preslávená je to jej značný počet kostolov. Ak však máte radi gotiku, výber je jasný. Gotický skvost, Bazilika Sv. Mikuláša, ktorej interiér v hlavnej lodi patrí k najkrajším príkladom tejto architektúry na Slovensku. A len tak pre zaujímavosť:  v jeho bočnej kaplnke sa nachádza vzácny zázračný obraz Panny Márie Trnavskej, ktorý v čase tureckých výbojov ronil slzy.

Prejdite myšou

 

3 | BARDEJOV

Návšteva tejto baziliky je tak trošku cestou do stredoveku v celej jeho umeleckej nádhere. Ak sa tu zastavíte odporúčame sa trošku potúlať po hlavnej lodi podpretkávanej množstvom nádherných oltárov. A tiež dať si tú námahu a vyšlapať si hore strmými schodmi na vežu, kde vás čaká úžasný výhľad na jedno z najkrajších námestí na Slovensku v tomto meste UNESCO.

Prejdite myšou

 

2 | LEVOČA

Sprievodcu Levoče sme zverejnili nie tak dávno a tak si to len zopakujme. Jeden z hlavných dôvodov prečo je Levoča zapísaná na prestížnom zozname UNESCO je jej bazilika. Presnejšie jej úžasne vyzdobený interiér, kde vo veľkom počte vzácnych stredovekých oltárov kraľuje najvyšší drevený gotický oltár na svete, Oltár Majstra Pavla. Jedná sa jednoznačne o jednu z top pamiatok na Slovensku a Strednej Európy.

Prejdite myšou

Photo: Jakub Elcner

 

1 | KOŠICE

Dóm Sv. Alžbety, stavba superlatívov, ktoré na Slovensku nemajú obdobu. Najväčší, najrozsiahlejší a v Európe najvýchodnejšie situovaný gotický chrám uprostred nádherného centra Košíc. Dôstojný súper najvýznamnejších cirkevných chrámov v Európe. Pri jeho návšteve rozhodne nevynechajte výhľad z jeho veže a výklad k rozsiahlemu súboru malieb na prepychovo vyzdobenom hlavnom oltári.

Prejdite myšou

Photo: Murko / Pavol Košík

MAPA, INFO & ODKAZY

© Expedition Slovakia 2018

Comments

comments