• Jasná
  • by Jaroslav Cigánik

10 outdoor aktivít na Liptove

posted in: Príroda, Túry | 0

V európskom meradle je skôr mini-priestorom. Veľkosťou to určite nebude Tirolsko ani Bavorsko. Veľkosť však nie je podstatná pokiaľ ide o možnosti. V tom sa s nimi môže smelo porovnávať. Jeho jedinečnosť totiž spočíva práve v obrovských možnostiach na malom priestore. A všetky zapadajú do skladačky puzzle s názvom „región outdooru“. Lebo práve tento región je tým pravým rajom pre turistov, cyklistov, horských cyklistov, skalolezcov, horolezcov, vodákov atď. atď..

Je úplne jedno pre akú aktivitu sa rozhodnete. Či už budete chcieť liezť po strmých skalných stenách, splavovať divokú rieku, prekonávať skalné zrázy a hlboké údolia po svojich alebo vo veľkých výškach vzdušných prúdov, alebo len tak leňošiť pri vode, jeho prírodné krásy a divy ponúkajú pre vás nekonečné možnosti, ktoré sú tou najlepšou odpoveďou na otázku: „Prečo Liptov“? Pretože, nie úplne všetko, „len“ takmer všetko na hornatom Liptove je späté s prírodou.

Prinášame teda „skromný“ zoznam aspoň 10-tich aktivít, ktoré možno zažiť, vykonať, uskutočniť, „rozbaliť“ na nádhernom Liptove. 


1 CYKLISTIKA A HORSKÁ CYKLISTIKA

Začíname cyklistikou. Variabilným športom vhodným do mnohých terénov. Poloha Liptova, ktorý je vtesnaný medzi niekoľko horských reťazí, dva národné parky a množstvo údolí vybiehajúcich do relatívne plochej náhornej plošiny ho priam na tento šport predurčuje. Čakajú vás dychberúce zjazdy a strmé stúpania po hrebeňoch Nízkych Tatier či takmer nedotknutej Veľkej Fatry alebo príjemné a nie náročné výlety po veľmi zaujímavých cyklotrasách. Či už ste fanúšik horskej cyklistiky alebo lepšie sa cítite na ceste na Liptove si rozhodne prídete na svoje. A nádherná scenéria okolitých končiarov a hlbokých lesov vás pritom neminie.

A ak by ste chceli zažiť niečo neobyčajné určite vyskúšajte nedávno zrekonštruovanú cyklocestu, ktorá je vlastne bývalou historickou železničkou do (kedysi slávnych kúpeľov) Korytnica.


  Mapa cyklo sieteMapa horských cyklo ciest /  prenájom E bike


2 TURISTIKA

Prapodstata Liptova a dôvod prečo sa sem každoročne vydávajú tisíce turistov z celej Strednej Európy. Možnosti je naozaj neúrekom. Trasy su jedny z najlepšie značených na svete. Horské chaty s dobrou polievkou, pivkom či čajom nikdy nie sú ďaleko. A tie výhľady… 


  Turistický plánovač / Náš posledný článok o Roháčoch, na ktoré môžete vystúpať aj z juhu Liptova


3 LEZENIE

Milujete ten pocit voľnosti, keď ste zavesení len na lane a každá vaša ďalšia myšlienka sa sústredí na tú správnu skalu, galériu či previs? Tak toho tu môžete zažiť priehrštie. Prakticky po celom Liptove máte možnosti dosýta si užiť menšie lezecké steny o jednej, dvoch dĺžkach či mohutné skalné zrázy, ktoré sú podstatne dlhšie. Či už sa rozhodnete pre jednoduché skalné steny s nízkou obtiažnosťou alebo zložité hádanky vo svete skalolezectva a horolezectva, práve tu máte vynikajúce možnosti.

Napríklad si môžete odskočiť na známe Machnaté v Demänovskej doline a po prekonaní gravitácie a pár desiatok metrov si vychutnať úchvatný výhľad na velikány Nízkych Tatier. 

4 LYŽOVANIE A SKIALP

Synonymom pre lyžovanie na Liptove je jedno meno: „Jasná“. Pravdepodobne najlepšie lyžiarske stredisko na Slovensku, ktoré svojimi parametrami dokáže súperiť aj so strediskami v Alpách. A celkom určite uspokojí aj potreby skúsenejších lyžiarov zvyknutých na náročné svahy. Ak teda navštívite Liptov v zime určite si so sebou zoberte lyže a uźite si skvelé jazdy s nádhernými výhľadmi na celý hrebeň Západných Tatier. Stačí sa vyviesť lanovkou na vrchol Chopku do výšky viac ako 2000 metrov a ste tak troška v inom svete. Individualisti milujúci slobodu skialpov si môžu vyjsť prakticky na akýkoľvek končiar Nízkych či Západných Tatier alebo Veľkej Fatry.

Aby sme však nevynechali ani ostatné možnosti, celkom určite by ste mali vyskúšať aj oveľa menšie strediská no s rovnakými výhľadmi v Liptovskej Tepličke či Lopušnej doline.


 snehové podmienky


5 BEŽKOVANIE

Iná kategória, iné svaly, iný typ športového vyžitia, to isté prostredie a výhľady. Náhorná plošina Liptova je prešpikovaná množstvom bežkárskych tratí, na ktorých máte na rozdiel od lyžiarskych stredísk možnosť spoznať prírodu bez množstva ľudí túžiacich poznať ju tiež naokolo vás 🙂 A pritom do civilizácie za teplým čajom s rumom nikdy nebudete mať ďaleko. 

6 PARAGLIDING

Kto by nechcel vidieť prírodu z výšky stoviek metrov? Ak ste leniví bojovať s námahou, nadmorskou výškou a spaľujúcim slnkom skúste si napríklad zalietať vysoko nad dolinami a štítmi Liptova na paraglide. Úžasné prírodné scenérie a hlboiké doliny vás priam vyzývajú urobiť to.  

7 RAFTOVANIE 

Áno áno, Slovensko má aj svojú vlastnú raftovaciu rieku. Vlastne dve. Ale len tá na Liptove je prírodzene vytvorená, na jar zjazdná a poriadne divoká. Ak teda vidíte topiť sa sneh v dolinách, je čas vydať sa na rieku Belá a zažiť skvelé teamové dobrodružstvo pod majestátnym Kriváňom.  

8 JASKYNE

Prší, fúka a počasie vonku nie je práve najlepšie? Nevadí. Dokonca aj vtedy máte možnosť byť v prírode. Len to nebude práve vonku, ale skôr „vo vnútri“ v dvoch úžasných jaskyniach. Ak zostúpite niekoľko desiatok metrov pod povrch a vydáte sa spolu s ostatnými návštevníkmi preskúmať tajomný svet stalaktitov, stalagmitov, podzemných jazierok či divokých riek a dokonca aj podzemnej mraziarne ocitnete sa v akejsi obývačke prírody. A nie menej fascinujúcej ako jej vonkajšej „predsiene“.

9 PLÁVANIE

Máte za sebou náročný deň vo veľkých výškach? Je čas hodiť sa do vôd mohutnej Liptovskej Mary s občas prekvapivo vysokými vlnami a poriadne sa ochladiť. Ak ste ale viac rezortový typ, skočte si do Tatralandie alebo do Thermal Parku. Ľudí tu síce bude neúrekom, ale máte možnosť zrelaxovať v bazénoch s teplou vodou, saunách či vyblázniť sa na tobogánoch. 

10 POZOROVANIE DIVOČINY

To najkrajšie na záver. V Liptove nikdy nebudete ďaleko od skutočnej divočiny. Čiha za každým rohom, v kaźdej doline, na okraji lesov a lúk. Pastieri oviec by vedeli rozprávať. Reč je presne o tých pre, ktorých je Liptov väčším domovom ako pre ľudí. O zvieratách. Rôzne predátori ako  ako vlk, rys, vydra či medveď sa tu vyskytujú hojne.  A na svahoch horských lúk či vysoko v štítoch zas trónia tetrovy, svište či hlavný symbol Tatier, kamzík. Stačí si nájsť služby sprievodcov tzv. watchingu (pozorovania zvierat) a strávite deň v blízkosti hlavných obyvateľov hôr a Liptova. Ak sa samozrejme nebojíte (napríklad medveďov). 🙂


DODATOČNÉ INFO

  vlak / autobus

 Visit Liptov   Web

  zistite obsadenosť cez booking.com searchbox vyššie

 kliknite tu


MAPA

[mapsmarker layer=“8″]
© Expedition Slovakia 2017

Comments

comments