VÝLETY OKOLO BA – DEVÍN – SANDBERG

posted in: Túry | 0

Druhá časť nášho seriálu krátkych víkendových „povyrazení“ mimo hlavné mesto. Všetky prechádzky a krátke túry pridávame ako návrh trás na spríjemnenie víkendu. Väčšinou sa jedná o krátke a nenáročné, jednodňové trasy. Ak teda nechcete tráviť niektoré víkendy v hlavnom meste vydajte sa s nami po množstve kultúrnych prírodných a iných zaujímavostí za jeho bránami. Nielen v hlavnom meste, ale aj v jeho okolí je totižto čo obdivovať. A o mnohých miestach zrejme netušia nielen cudzinci, ale možno ani domáci.

Minule sme si odskočili ďalej od Bratislavy, dnes sa potúlame priamo v jej lesnatej časti. Na krásnu túričku s nádhernými výhľadmi a nádychom čias dávno minulých na konci. Druhá časť – Devín – Kobyla – Sandberg.


ZAUJÍMAVOSTI A MIESTA

Preslávený hrad Devín si dnes všímať nebudeme. Ak by ste sa totiž rozhodli túru začínať jeho prehliadkou je celkom dosť možné, že na túru samotnú by ste sa ani nedostali. Preto bodom začiatku našej túry bude námestie Sv. Cyrila a Metoda s pekným, v interiéri čiastočne gotickým kostolom s barokovou vežou.

Ani to však hlavný cieľ tejto túry nebude. Bude ňou Kobyla a Sandberg. Obe miesta medzi Bratislavčanmi známe a pomerne dosť navštevované. Takže poďme si ich v skratke popísať.

Matúš Bence
Matúš Bence

Kobyla (alebo podľa oficiálneho názvu Devínska Kobyla) je verte či neverte najvyšším bodom Bratislavy. Pri pohľade, z D1-tky niekde od Senca síce na takúto myšlienku zvádza Kamzík, pohľad na mapu je však neúprosný. Kamzík 439m a Kobyla 514m. Keďže je teda najvyšším bodom hlavného mesta rozhodli sa ešte aj páni radní zvýrazniť túto výšku postavením rozhľadne, ktorá sa má stať pre výhľady veľkou atrakciou. Zatiaľ však Kobyla zostáva bodom odkiaľ pri určitých uhloch a dostatočne odlesnenenom teréne (t.j. len v neskorú jeseň, alebo skorú jar) máte šancu vidieť určitú časť Dolného Rakúska, za dobrej viditeľnosti až po začiatok Álp. No a samozrejme bájny Devín s nádherným sútokom Moravy a Dunaja.

Sandberg sands

Sandberg ako druhá hlavná atrakcia tejto túry je naproti tomu miesto aké na Slovensku a pravdepodobne ani v okolitých štátoch nenájdete. Pri vchádzaní do areálu tohto unikátu vám nezriedka zapracuje fantázia natoľko, že sa vám v mysli vynorí krajina saván a suchých krovín vzdialenej Afriky. V skutočnosti sa jedná o miesto veľkého významu so vzácnymi nálezmi fosílii. Po Hornom Rakúsku, lepšie povedané, na jeho dne sa totiž niekedy v druhohorách preháňali obojživelné a vodné jaštery a Sandberg nebol ničím iným ako „slovenským“ brehom tohto mora. Fosílie tam dnes už asi nenájdete no stále máte šancu vidieť ich odtlačky rovno pri informačnej tabuli.

POPIS TRASY 

mapa devinJe opäť nenáročná a vhodná aj pre malé deti. Začíname ju na námesti Sv. Cyrila a Metoda, ktoré tvorí akési centrum MČ Devín. Ak prídete busom, zástavka na znamenie je ako inak Námestie Sv. Cyrila a Metoda. Ak prídete autom parkovacie miesto nájdete rovno pred kostolom alebo ad hoc niekde v okolí. Pozrite si značku, odhadnite čas a…a…toto miesto si dobre odfoťte. Nie je to síce úplne presne tu, kde sa začína slávna Cesta Hrdinov SNP končiaca sa až na hranici s Ukrajinou a prechádzajúca cez majestátne pohoria severu Slovenska. Ale minimálne touto túrou a aj samotnou Kobylou začína reťaz tretieho najdhlšieho pohoria v Európe, ktorému na severe dominujú takí velikáni ako Gerlach či Moldoveanu vo vzdialenom Rumunsku: Karpát.

Magnificient view from Kobyla to Devín castle and Morava - Danube confluence
Matej Sudor

Nuže, odfotili sme sa, namotivovali a začíname prudším stúpaním po červenej serpentínou nad Devín. Na mnohých miestach vás čakajú úžasné výhľady na najzápadnejší hrad Slovenska a jeho dve rieky. Budete fotiť ostošesť a nadávať na slnko oproti vám.

Cesta vás postupne dovedie až na okraj mestkej časti, kde sa začína nie veľmi vysoký krovinatý les. CHKO Devínska lesostep tu nezostáva svojmu názvu nič dĺžna. Krovinatá krajina okolo vás vyzerá skôr ako v Španielsku alebo niekde v Južnej Európe.

Postupným miernym stúpaním sa dostaneme do lesa s vyššími stromami, kde je to v lete vďaka vlhkosti v nepriepustnej klenbe celkom peklo :). Zanedlho sa ocitnete na rázcestí červenej a žltej trasy a odkiaľ pokračujete takmer rovinatým terénom najprv k neoznačenej odbočke na Devínsku Kobylu. Výstup trvá približne štvrťhodinku, avšak stojí to za tú námahu. Koniec koncov, selfíčko si tam hore môžete spraviť s vedomím, že ste na najvyššom bode Bratislavy. Nehovoriac o tom, že podľa plánov sa selfíčka majú o pár mesiacov (možno rok) robiť z čarokrásnymi výhľadmi na novej rozhľadni.

View from the viewpoint over Morava and Austria
Matej Sudor

Po zdolaní najvyššieho bodu Bratislavy sa opäť vráťte na červenú, ktorá vás na presnejšie neidentifikovanom mieste dovedie na bod (pokúsime sa aspoň o GPS údaje v info o trase), z ktorého, keď odbočíte smerom do ľava a pôjdete asi 2 minúty lesom dostanete sa na takmer meditatívne miesto s nádherným 180 stupňovým výhľadom na Dolné Rakúsko, Schlosshof, Devín, Hainburg a stuhu Dunaja žiariacu medzi nimi vo večernom západe slnka. Za dobrej viditeľnosti sú samozrejmosťou aj Alpy s majestátnym Schneebergom. Ešte odporúčanejším ako západ slnka na tomto mieste je jeho východ, kedy sa sýte hrejivé ranné farby odrážajú na takmer geometricky presných poliach až po letiskovú vežu Schwechatu.

Part of Sandberg
Zuzana Backová

Ak ste si výhľad do sýtosti užili je čas vrátiť sa na červenú a veľmi krátkym zostupom sa dostať až na zelenú, ktorá vás dlhším klesaním dovedie až k lesu, ktorý by sa pri kombinácii hlbokej jesene a hmly nemusel hanbiť za označenie zakliaty a tajomný. Jeho klenby pripomínajúce gotické stropy vás dovedú až po príkry zráz odkiaľ  dole pod vami pod vami uvidíte. mravenisko ľudí prechádzajúcich sa a obdivujúcich neďaleký Sandberg. Ten už je takmer priamo dole pod vami. Stačí už len prekonať skalný prah pomocou ľahkého zostupu po žltej a ocitnete sa vo svete prehistorickej slovenskej Afriky 🙂

Ak máte z tejto trasy nejaké zážitky, alebo by ste chceli niečo pridať budeme radi, ak sa o ne podelíte v komentároch dole prostredníctvom fb alebo vo formulári napravo. A nezabudnite sharovať (nech je nás v nákupných centrách cez víkendy menej.. ? Ďakujeme


Predošlá časť túr okolo BA:  Dobrá Voda – Katarínka newfores


INFO O TRASE

DevínDevínska Nová Ves – Sandberg 2h 10 min  6,3 km  350m  295m  mapa  N48.18772° E16.9908°  Sandberg  Vyhľadávač spojení / Bus č. 28 z Eurovea  ľahká


FOTOGALÉRIA

Comments

comments