Slovensko a UNESCO – Top 5 miest Bardejova

posted in: Top, UNESCO | 0

Nádhera gotiky

Po Banskej Štiavnici a Levoči završujeme našu sériu putovania po najkrajších pamiatkach miest UNESCO na Slovensku Bardejovom. Mestom, ktoré má v porovnaní s predchádzajúcimi dvoma menšie historické centrum, a jeho prevažnú časť zaberá predovšetkým jedno nádherné námestie. Čo však Bardejovu chýba vo veľkosti je nahradené, v stredoeurópskom meradle absolútnou unikátnosťou. Predstavte si, že pri vstupe do historického jadra jednou z bášt dodnes značne zachovalých hradieb sa ocitnete uprostred histórie, ktorá nemá svojou architektúrou a po stáročia nemenným charakterom obdobu. Miesto, kde sa ocitnete sa nerozrastalo takmer vôbec za svoje hradby. Zostalo tak dokonale zakonzervované v čase, spomienkach na minulosť a nádhernej Gotickej architektúre. A to je to čo robí Bardejov tak cenným pri zmienke o skutočne zachovalých mestách so silným stredovekým charakterom.


TOP 5 MIEST BARDEJOVA


5 | KALVÁRIA 

Vysoko nad mestom, na kopci východne od jeho hradieb sa vypína Kalvária Bardejova. Celkom určite vás neočarí premyslenou štruktúrou a geniálnym umiestnením v krajine ako tá banskoštiavnická a nie je práve v najlepšom stave.  Keď sa však vyštveráte cez hlboký les až na jej vrchol ocitnete sa v mierumilovnom prostredí na akomsi prírodnom námestí obklopení len lesmi a malým kostolom, ktorý púta pozornosť svojou zaujímavou architektúrou. A na jeseň, keď je lístie zo stromov takmer preč, celkom určite uvidíte aj dominanty Bardejova pod vami.

© Online Bardejov

 

4 | ŽIDOVSKÉ SUBURBIUM

Na Slovensku úplné ojedinelé miesto. Nejedná sa totiž o jednu stavbu ale súbor stavieb, ktoré v minulosti slúžili šiestej najväčšej židovskej komunite na Slovensku. Patrí sem najväčšia dominanta, nádherná Stará synagóga, dom zhromaždení Bet Hamidraš, miesto rituálneho kúpeľa (hebr. mikve), expanzná veža a kotolňa. Nemenej významnou je aj synagóga, Chevra Bikur Cholim, ktorá svojou jasne bielou farbou láka do úzkej uličky na kraji hradieb. Kto chce poznať veľmi zaujímavú židovskú históriu Bardejova až po jej tragický koniec jednoznačne by si mal na tieto miesta rezervovať svoj čas.

© Ján Krcho

 

3 HRADBY

Už len samotný pohľad na mesto od lesíka pod Kalváriou z ulice Krátky rad, ktorá sa tiahne pozdĺž stredovekého opevnenia je ohromujúci. Z tohto miesta totiž uvidíte nič iné ako sústavu veží, vežičiek, mostov cez niekdajšie priekopy, vysokých múrov a niekde uprostred vysokú vežu Baziliky sv. Egídia. Nemenej zaujímavý je pohľad na mesto z rekonštruovaných častí hradieb, či návšteva jednej z množstva bášt hradobného systému, ktorý je považovaný za najlepšie zachovaný na Slovensku.

 

2 ŠARIŠSKÉ MÚZEUM

Múzeum podobne ako to Levočské tvorí súbor budov, z ktorých najzaujímavejšou je celkom určite bývalá radnica mesta Bardejov. Pri jej návšteve sa prejdete históriou regiónu Šariš a jeho perly Bardejova skrz početné umelecké diela, maľby, oltáriky či sošky, ktoré sa radia medzi najcennejšie zbierka na Slovenska. Samotná radnica je stavba, ktorá ako keby nemala na Slovensku čo robiť a architektonicky by zapadla skôr do sveta bavorských mestečiek. Taký je však celý Bardejov. Unikátny a nevšedný.

 

1 BAZILIKA SV. EGÍDIA

Jednoznačne najzaujímavejšie a najkrajšie miesto Bardejova s prepychovo vyzdobeným interiérom, kde v spirituálnom tichu ožívajú na početných gotických oltároch a maľbách Biblické príbehy. Celej hlavnej lodi kraľuje nádherný gotický oltár a monumentálne zobrazenie ukrižovania zavesené vysoko nad loďou. Prechádzka týmto chrámom je putovaním do stredoveku a objavovaním jeho majstrovských diel. A určite odporúčame vyjsť si na vežu baziliky a pokochať sa nádherným výhľadom na jedno z najkrajších námestí na Slovensku.


 

GOOGLE MAPY A INFO

© Expedition Slovakia 2017

Comments

comments