VÝLETY V OKOLÍ BA – DOBRÁ VODA – KATARÍNKA

posted in: Túry | 1

Začíname s našim seriálom krátkych víkendových „povyrazení“ mimo hlavné mesto. Všetky prechádzky a krátke túry budeme pridávať ako návrh trás na spríjemnenie víkendu. Väčšinou sa bude jednať o krátke a nenáročné, jednodňové trasy. Ak teda nechcete tráviť niektoré víkendy v hlavnom meste vydajte sa s nami po množstve kultúrnych prírodných a iných zaujímavostí za jeho bránami. Nielen v hlavnom meste, ale aj v jeho okolí je totižto čo obdivovať. A o mnohých miestach zrejme netušia nielen cudzinci, ale možno ani domáci. Začíname seriál Výlety v okolí BA!

Tak Vy(BA)dnite 🙂 Prvá časť trasa – Dobrá Voda – Katarínka.


ZAUJÍMAVOSTI A MIESTADobrá Voda castle

Obidve miesta aj Dobrá Voda aj Katarínka nie sú ničím iným ako miestami pamätajúcimi dávnu históriu, ktoré dnes môžete obdivovať bez vstupného, mračna turistov či prítomnosti predavačov strkajúcich vám lacné suveníry do ruky. Všetko zvládnete po vlastných aj bez lepšej fyzickej kondície.

Dobrá Voda je prastarý hrad, ktorý je dnes už len impozantnou zrúcaninou v hlbokom tmavom lese a je jedným z reťaze hradov v Malých Karpatoch. Pri návšteve tohto miesta, ktorého ticho Katarínkaokolitých lesov prerušuje len kvílenie vetra cez vysoké okná v múroch vás bude prenasledovať fantázia minulých storočí. Prejdite sa po jeho nádvoriach, bastiónoch, hornom nádvorí odkiaľ je dobrý výhľad na Malé Karpaty a keď budete nasýtení výhľadmi je čas nasýtiť sa aj pri opekaní na niektorom z ohnísk roztrúsených po nádvoriach tohto veľkolepého hradu. Odvážnejší sa možno rozhodnú spoznať históriu hradu aj v nočných obrazoch vlastnej fantázie 🙂

Katarínku na druhej strane Karpát s Dobrou Vodou spája podobne pohnutá história. Aj tento kedysi slávny kláštorný komplex je dnes v ruinách. To mu však na čare neuberá. Práve naopak. Ak budete mať štastie a ocitnete sa v ruinách bývalého kostola sami, zažijete zvláštny pocit pokoja, spirituality a prúdu myšlienok na dávnu históriu tohto miesta. Nuž a Katarínka na rozdiel od Dobrej Vody leží na čiastočne odlesnenej stráni a tak si môžete užiť výhľadov a slnka do sýtosti. Dobrodruhovia sa môžu rozhodnúť aj pre stanovanie a vítanie dávnych storočí v lúčoch ranného slnka.

POPIS TRASY

Hradiste-NahacJe nenáročná a začína sa v dedinke Hradište pod Vrátnom do, ktorej sa dostanete buď busom, alebo autom. Ak však chcete ísť autom pamätajte na trasu samotnú, ktorá vás cez Katarínku zavedie na druhú stranu Karpát odkiaľ sa vracať vyžaduje opäť rovnaký čas.

In the forestPo osviežení sa v pohostinstve na námestí v Hradišti sa vyberte po modrej cez dedinu smerom do mierneho kopca. (celá trasa je na linku pod info). Ďalej je to jednoduché. Pár kopčekov, pár miernych stúpaní, cvakanie fotoaparátov v hlbokom lese (jeseň je tam magická), krátke osvieženie a ste na vrchu Skálie, kde vás červená trasa dlhým zostupom dovedie až k odbočke na hrad Dobrá Voda. (ak sa vám nepodarí trafiť omylom na zelenú ešte pred vrchom Skálie ako sa to podarilo nám 🙂 ).

Táto odbočka vás veľmi krátkym stúpaním opäť červenou trasou dovedie cez borovicový les a zvláštnu skalnú krasovú krajinu až k samotnému temnému hradu Dobrá The castleVoda. Pokochajte sa, pofoťte, upečte si niečo, osviežte sa a následne sa vydajte z odbočky po červenej dole do dediny Dobrá Voda. Po ceste miniete opustené a tajomné židovské hroby na okraji hustého borovicového lesa a ešte zaujímavejšie hroby na miestnom cintoríne. Ak by ste však chceli vidieť aj niečo iné ako hroby a temné miesta, Dobrá Voda je miestom pamätného domu a múzea: fary Jána Hollého. V prípade nutnosti osvieženia iného ako čajového je v Dobrej Vode na námestí opäť pohostinstvo, odkiaľ sa za dedinou následne môžete vybrať po modrej trase krajinou kopček sem, kopček tam, rovina sem, rovina tam až ku kláštoru KataríRuins of Katarínkanka, ktorého kamenné kontúry uvidíte vytŕčať už zďaleka. Opäť máte čas na dlhšie osvieženie, krátku spiritualitu a rozjímanie nad históriou či cvak foťákmi. Z Katarínky je to potom po modrej trase už len prechádzka popri potoku až do dediny Naháč odkiaľ sa busom dostanete naspäť do BA (alebo iných miest). Ak je to pre vás výhodnejšie celú trasu samozrejme môžete absolvovať aj opačne so začiatkom v Naháči.

A máte za sebou krásny deň v nádherných hlbokých karpatských lesoch, miestach dýchajúcich históriou v príjemnom prostredí po nenáročnej trase.

Ak máte z tejto trasy nejaké zážitky, alebo by ste chceli niečo pridať budeme radi, ak sa o ne podelíte v komentároch dole alebo formulári napravo. A nezabudnite sharovať (nech je nás v nákupných centrách cez víkendy menej.. 🙂 Ďakujeme

 


 

INFO O TRASE

Hradište pod Vrátnom  Naháč  4h 20 min  15,8 km  507m  457m  mapa  Katarínka  Vyhľadávač spojení  ľahká


POLOHA

[mapsmarker layer=“7″]

 

FOTOGALÉRIA


© Expedition Slovakia 2017

Comments

comments