Top 10 „známych“ neznámych hradov Slovenska

Slovensko, krajina hradov

Na Slovensku ich nájdete priehrštie. Sú však v tieni turisticky veľmi známych hradov a zámkov. Reč je o menej známych hradoch, ktoré zub času, vojny a spory o majetky ohlodali často až na ruiny. Rozhodne im to však na čare a atmosfére minulých čias neubralo. A v neposlednom rade aj vďaka ním nesie táto krajina pomenovanie krajina hradov. Po zmapovaní tých najznámejších sme sa preto rozhodli predstaviť aj tie menej známe. Jednoducho preto, že si to hrady a ich záchrancovia, často verejnosti nie veľmi známe občianske združenia zaslúžia.


 

10 DOBRÁ VODA

Tajomný hrad v Karpatoch. V tých Malých a neďaleko od Bratislavy. Ak sa vám sem podarí dostať, čo z hlavného mesta vôbec nie je zložité, ocitnete sa v zabudnutom hrade ukrytom hlboko v lese, ktorého mohutné donjony, vysoké múry a nádvoria dávajú tušiť, že tento zabudnutý hrad zakliaty v čase kedysi predstavoval významnú. dokonca určitú dobu kráľovskú pevnosť chrániacu horský priesmyk Malých Karpát . A cestu sem môžete napríklad spojiť s návštevou nádherných a rovnako tajomných ruín kláštora Katarínka.

 

9 ŠOMOŠKA

Unikát v mnohých charakteristikách. Jednak preto, že je postavený na sopečnej vyvreline čadiča v podobe bridlíc, ktoré vyzerajú takmer ako dielo človeka. A unikátny je aj svojou polohou, ktorá je tak troška anomáliou v stredoeurópskom priestore. Z hradu na slovenskej strane totiž vidno takmer do kuchyne niektorých domov len pár desiatok metrov dole pod ním, ktoré sú však už v Maďarsku. Rovnako krásny je však aj zo strany našich susedov a navštíviť za podstatne kratší čas ho možno aj odtiaľ. Pri návšteve rozhodne odporúčame celý veľký okruh, ktorý zahŕňa mohutný a ojedinelý lávový vodopád a zabudnutú banícku osadu z minulého storočia, kde máte pocit, že sa predierate džungľou a objavujete zvyšky dávnej civilizácie ukryté pod liánami a konármi hlbokého lesa.

 

8 | LEDNICA

V takmer neprístupnom a veľmi strmom teréne kopcov Bielych Karpát pripomínajúcich dračie hniezdo stojí hrad Lednica. Jeho neprístupnosť v minulosti bola ešte zvýraznená jediným vchodom cez tunel vytesaným do skaly cez, ktorý sa vstupuje do hradu dodnes. A aj v súčasnosti patrí výstup na jeho najvyšši bod majstrovský prispôsobený skale ku najviac adrenalínovým hradným výstupom na Slovensku.

© Emil Chudý

 

7 KAPUŠANY

Neďaleko hradu Zborov na ceste z Prešova do Bardejova stojí na vysokom, zďaleka viditeľnom kopci kedysi významný strážny hrad, ktorý síce nedosahuje mohutnosť a rozmery Zborova, no za to výhľady z neho až po Prešov sú úžasné. Vitajte na Kapušianskom hrade, ktorý po čiastočnej obnove postupne nadobúda svoju historickú, príťažlivú tvár.

© CSM

 

6 POVAŽSKÝ HRAD

Jeden zo symbolov Považia a jeho strážca, Považský hrad stojí na vysoko kopci, ktorý zdoláte prekvapivo ľahko. Na jeho vrchole sa popri prechádzke dávnou históriou môžete  kochať pohľadmi z novoinštalovaného ďalekohľadu do hlbokého údolia Váhu, ktorý je tu rozdelený na dva toky a na nádhernú Manínsku tiešňavu, najužšie priechodné miesto na Slovensku.

 

5 TOPOĽČIANSKY HRAD

Jedna z najzachovalejších ruín Slovenska, ktorej rekonštrukcia napreduje do pôvodnej krásy vďaka občianskemu združeniu. Už zďaleka možno vidieť zachovalú vežu a mohutnú siluetu hradu, ktorý poskytuje nádherné kruhové výhľady do malebnej krajiny pod Považským Inovcom.

© Peter Kováčik

 

4 ČABRAĎ

Na kopci, ktorý takmer zo všetkých strán obteká riečka Litava, tvoriaca tu niečo ako kaňon stojí jeden z najvýznamnejších hradov Hontu, hrad Čabraď, kedysi nazývaný aj Litavský hrad. Pri jeho návšteve sa okrem zaujímavej a vtipnej historky o predpovedačovi počasia môžete pokochať aj výhľadmi na meander Litavy.

© Karol A

 

3 UHROVEC

Na široko ďaleko viditeľnom a vysokom kopci stojí hrad, ktorý vďaka priaznivejšej histórii a veľkému úsiliu tunajších hradárov prečkal až do moderných čias pomerne zachovalo. Ak ho navštívite dozviete sa mimo íné aj o výnimočnom streleckom umení tunajšich hradných panien, ktoré podľa povesti prinútili údajne samotných Turkov odtiahnuť a vzdať sa jeho dobytia.

© Ivan Dovala

 

2 ZBOROV

Na kraji obce s mimoriadne pohnutou a dlhou históriou neďaleko slávneho stredovekého Bardejova stojí hrad, ktorého mohutnosť a veľká rozloha nie sú spočiatku viditeľné. Ak však prichádzate od cesty z dola o to väčšie je prekvapenie po strmom výstupe hlbokým lesom. V plnej kráse a veľkosti sa pred vami odkryje nádherný stredoveký hrad, s ktorého parametrami môže súperiť len málo hradov na východe Slovenska. Ak sa teda vydáte obdivovať krásy mesta UNESCO – Bardejova, tento hrad rozhodne nemôžete vynechať.

 

1 FIĽAKOVO

Svojou rozlohou, významnosťou, históriou, výnimočnou polohou uprostred kedysi veľmi významného stredovekého centra Novohradu – Fiľakova, a v neposlednom rade stavebným materiálom je toto jeden z najkrajších a najzaujímavejších menej známych hradov Slovenska. Pri jeho návšteve si vyčlente aspoň hodinu, pretože  rozloha a bohatosť expozície na hrade sú prekvapujúce.

 


Na Mape

[mapsmarker layer=“11″]

Comments

comments