• Slavomír Červeň

Za UNESCOM na Slovensku – TOP 5 miest v Banskej Štiavnici

posted in: UNESCO | 0

Ak si otvoríte wiki, google, bing alebo akýkoľvek iný zdroj pri hesle UNESCO a Slovakia, budú tieto zdroje zhodne tvrdiť, že Slovensko má celkovo sedem zápisov registrovaných touto významnou organizáciou. A toto tvrdenie nebude nepravdivé, pretože je tomu naozaj tak.. Máme celkovo sedem zápisov na prestížnom zozname najvýznamnejších pamiatok (po anglicky sights) sveta.

No moment..takže pamiatok? Ak áno tak tých „zápisov“ je o poznanie viac. Jeden zápis totiž často predstavuje väčší počet pamiatok, alebo zaujímavostí ak chcete. A tak sme sa v Expedition rozhodli, že vás týmito miestami na Slovensku prevedieme. Pretože ich je skutočne požehnane veľa.

A začneme Banskou Štiavnicou, ktorú len nedávno novinárka Washington Post opísala ako rivala akéhokoľvek stredovekého horského talianskeho mestečka. A verte tomu, že mala  pravdu 🙂

Prvá časť „Za Unescom na Slovensku“: Stredoveký duch zlatej baníckej minulosti v kráteri vyhasnutej sopky – Banská Štiavnica a jej top 5 miest, ktoré rozhodne stoja za návštevu. A vedzte, že ten zoznam zďaleka  nie je vyčerpávajúci. Koniec, koncov, pri Štiavnici ani nemôže. Lebo Štiavnica  podľa nášho názoru patrí k najkrajším a najčarovnejšim historickým mestečkám Európy.

IMPRESSUM SLÁVNEHO MESTA

Ak by ste v Štiavnici hľadali niečo ako Dóm Sv. Alžbety v Košiciach, Starú Radnicu, Dóm Sv. Martina Bratislavy, bardejovský chrám Sv. Egída či hrad Trenčina vyšli by ste naprázdno. Nenašli by ste tam ani prepychovo vyzdobený oltár Majstra Pavla z Levoče, košického Dómu,, Narda di Cianneho z Bojníc, ani svetoznáme gobelíny, sochu Sv. Martina z Bratislavy či očarujúcu kríźovú chodbu v Hronskom Beňadiku.

Toto všetko však pokojne môžeme vynechať, pretože to nie je a ani by nebolo to čo robí Štiavnicu Štiavnicou. Štiavnica je krásna a magická ako historický stredoveký celok. Je to jej čaro a génius loci, ktoré ju tvoria ako jednu neopakovateľnú veľkú a súvislú pamiatku, ktorej ťažko možno hľadať podobného rivala. Dalo by sa o tom písať donekonečna a nikdy by sme nevyčerpali nové podnety, lebo Štiavnicu je ťažké uchopiť na jednu stranu webstránky a ani sa o to nechceme snažiť.

Nuž, či už si len tak sadnete na kocky pred Immaculatu na Trojičnom námestí a budete pozorovať lenivo spiacu mačku v okne stredovekého domu, turistov obdvijúcich stredoveké fresky kostolov a palácov, či vetchú starenku pomaly zostupujúcu povedľa kostola Sv. Kataríny pozdĺž mačacích hláv, Štiavnica vám vždy ponúkne nové obrazy kombinácie ducha veľmi slávnej baníckej histórie a silnej atmosféry stredovekého mesta natesnaného v úzkom kaňoňe hôr. A keď ju takto spoznáte budete sa chcieť vracať stále.

  Coat of Arms

TOP 5 MIEST ŠTIAVNICE         


| NOVÝ ZÁMOK

New Castle in the night
Slavomír Červeň

Názov je troška zavádzajúci. Zámok to tak celkom nie je. A už vôbec nie nový, kedže pochádza zo 16-teho storočia. V skutočnosti je to čo stojí na Fraunbergskom kopci protiturecká pevnosť a tzv. vartovka zároveň. Pripomienka z čias, keď sa aj slávna Štiavnica, čoby pokladnica Uhorského kráľovstva musela pripravovať na inváziu vojsk z Ázie. Tureckých vojsk. A táto funkcia jej zostala dodnes. Avšak už nie v podobe útočiska pred rinčiacimi zbraňami mohamedánov, ale ako pripomienka slávnej obrannej funkcie. V podobe muzeálnej a s tými najlepšími výhľadmi na samotné stredoveké jadro.

4 | BOTANICKÁ ZÁHRADA

Mining Academy and entrance to Botanical Garden

V meste, kde sa dá isť doslova vždy len hore alebo dole kopcom je botanická záhrada s vysadenými sekvojovcami mamutími, cédrami libanonskými a viac ako 200 druhmi iných drevín, perfektným relaxom a oddychom po stúpaniach a klesaniach. Nehovoriac o tom, že pri jej návšteve sa ocitnete v aréali nádhernej lesníckej akadémie, presne tej, ktorá je súčasťou slávnej baníckej akadémie, ktorú Jej Veličenstvo, cisárovná Mária Terézia založila ako prvú univerzitu tohto druhu na svete.

3 ŠTIAVNICKÁ KALVÁRIA

Štiavnica Calvary illuminated
Tomáš Mlynárik

Keď Jezuita František Perger niekedy v polke 18-teho storočia zápalisto propagoval stavbu Kalvárie na kopci s úžasným výhľadom na celé údolie Štiavnice, nemohol tušiť s akým opovrhnutím, nenávisťou až pokusom o zničenie zo strany komunistického režimu sa o pár storočí neskôr táto nesmierne vzácna architektonická pamiatka stretne. Chátranie a zanedbanosť banskoštiavnickej Kalvárie ju „vynieslo“ až na zoznam najhohrozenejších pamiatok UNESCO na svete a Slovensko bolo na pokraji medzinárodnej kultúrnej hanby, Našťastie ale rodáci a mnohí ľudia, ktorým kultúra nebola ľahostajná iniciovali unikátny spôsob záchrany tohto veľdiela a tak dnes máte šliapajúc nádhernou krajinou v prítmí stromov a biblických vyobrazení možnosť obdivovať´úchvatné západy a východy slnka nad slávnym baníckym mestom z úžasného historického prostredia jedného zo symbolo Štiavnice – Kalvárie.

2 STARÝ ZÁMOK

Old Castle area
letecke zabery

Stredoveký hrad, ktorý má vlastne všetko čo mnohé stredoveké hrady nemajú. Vlastný kostol, stredovekú baziliku, vlastný stredoveký cintorín, charakter protitureckej pevnosti a zároveň aj nádherné gotické nádvorie a miestnosti pre urodzených. A ani sa niet čomu diviť. Dnešný tzv. Starý Zámok bol vo svojej veľmi dlhej histórii veľakrát prestavovaný vždy do novej funkcie. Jeho ducha dávnych čias pocitíte v každej stene, tehle, nádvorí, klenbe či schodisku. V Štiavnici možno len ťažko nájsť dominantu, ktorá by ju vystihovala viac ako jej Starý Zámok.

1 TROJIČNÉ NÁMESTIE

Holy Trinity Square

Neuralgický bod a samotné srdce mesta na kopci. Miesto, kde sa stredoveký duch zosobňuje v stavbách ako slávny Berggericht, galéria Jozefa Kollára či vo vnútri nádherne vyzdobenom kostole Sv. Kataríny. Atmosféru tohto jedinečného miesta opäť postaveného (ako ináč) do kopca dopĺňa nádherná baroková Immaculata – stĺp Sv. Trojice, po ktorom je námestie aj pomenované.


 

GOOGLE MAPY A INFO

© Expedition Slovakia 2016

Comments

comments