Roháče – top turistická výzva

posted in: Príroda, Túry | 1

Svoj svet závratných hĺbok, kryštáľovo čistých plies, skalnatých dolín, temných lesov a úžasných výhľadov neotvoria každému. Cenou je odvaha, schopnosť prekonať samého seba a tak trošku znížený pud sebazáchovy :).

Pocítite a pochopíte to, keď budete balansovať na Ostrom Roháči, ostrom ako žiletka, zliezať Tri Kopy s pohľadmi do závratne hlbokých dolín či šplhať sa v prudkom slnku na majestátny Baníkov. A budete sa modliť, aby vám tie 3 litre vody čo ste si neprezieravo zobrali vydržali až po zaslúžené pivko a čučoriedkovicu.

Tam hore ste vy, odvaha, koncentrácia, reťaz a skaly jeden tým. Odmenou vám budú dychberúce výhľady či už ráno, večer, Na…Roháče…Ultimate hiking challenge na Slovensku. Top cieľ pre tých náročnejších horalov a veľká výzva pre neskúsených. Odmenou vám budú…ale to už sme vlastne povedali…:) Tak si to užite v našom guidovi týždňa v po Roháčoch! Enjoy


NEŽ VYRAZÍTE

By Lukáš Kucej
   • Dobré horské boty sú absolútna nevyhnutnosť – jedno pošmyknutie môže skončiť fatálnym pádom
   • Ak idete zdolávať hrebeň Roháčov zoberte si so sebou minimálne 4 litre vody – pramene ak nejaké sú, sú veľmi zriedkavé
   • Nepokúšajte sa zdolávať hrebeň pri zlej predpovedi počasia a už vôbec nie pri lavinóznych predpovediach vyššieho stupňa
   • Zdolávanie hrebeňa nie je vôbec vhodné pre deti, báli by ste sa o ne viac ako o seba
   • Vôbec neodporúčame zdolávať hrebeň ľudom trpiacim závratmi a strachom z výšok – reťaze sú často na hranách hlbokých priepastí
   • Bivakovanie a prespávanie na hrebeni je v národnom parku zakázané takéto pokusy sú preto len na vlastné riziko

DEŇ PRVÝ – MODRÉ DIAMANTY

http://www.lukaskucejphotography.com/

No… hore sme to trošku farbisto opísali. Možno preto, aby sme odradili menej skúsených lezcov od prekonávania vlastného strachu vysoko nad dolinami a skúsených, aby sme pripravili na ťažký challenge. Začneme však tým najjednoduchším. Niečo čo je entré do nádherného pestro – farebného sveta Roháčov. Sú to Roháčšké plesá, diamanty pod skalnými zrázmi okolitých štítov. Ich zdolanie nie je veľmi náročné a zvládnuť by to mali aj deti. Túra trvá asi pol dňa a nie je potrebné rátať s veľmi skorým vstávaním. Pre náročnejších je to skôr relax v podobe prípravy na najťažšie končiare vysoko nad plesami. Pre začiatočníkov pocit hrdosti a zadosťučinenia z prekonania strmých skalných prahov a zostupov.


Info :4h 50 min – 14,8km /  750 m /  750 m / mapa


DEŇ DRUHÝ NÁROČNÝ ZAČIATOK

Sivy Vrch
http://www.lukaskucejphotography.com/

Otvárame vám svet Tatier. A začneme pekne z ostra. Kto niekedy šlapal na Sivý Vrch, ten na to len tak ľahko nezabudne. Ostatne prevýšenie takmer 1000 metrov hovorí jasnou rečou. Vydajte sa teda na túru skoro ráno, aby vás poludňajšia páľava nezastihla práve niekde v strede, kde sa nemáte šancu ukryť v tieni lesa. Občasnú spoločnosť vám budú robiť možno kamzíky, ktorých je na tomto vrchu údajne mnoho. A úplne hore narazíte na magické skalné mesto zakliate v čase s úchvatnými výhľadmi na hrebeň Roháčov a Západných Tatier.


Info: 7h 40 min – 15,1km /  1355 m /  1265 m / mapa


DEŇ TRETÍ  PRVÁ SKÚŠKA

http://www.lukaskucejphotography.com/

Predošlý deň bol náročný. Dnešný bude ešte ťažši. Opäť vstaňte skoro, aby ste stihli byť na hrebeni Brestovej ešte pred poludním. Až na jej vrchole uvidíte čo vás čaká a neminie piaty deň: Hlavný hrebeň Roháčov. Tu máte ešte stále možnosť premyslieť si to :). Výhľady sú však opäť nádherné a ak budete veľmi unavení môžete pri zostupe použiť lanovku v Spálenej Doline. Vaše kolená sa vám určite odvďačia.


Info: 9h 05 min – 18,2km /  1510 m /  1510 m / mapa


DEŇ ŠTVRTÝ – KULTÚRNY RELAX

Orava open air museum
http://www.lukaskucejphotography.com/

Po dvoch ťažkých dňoch je treba si dopriať odpočinok. To najťažšie vás ešte len čaká. Možností na odpočinok je niekoľko hneď za bránami Roháčov. Môžete si napríklad skočiť do skanzenu Zuberec a predstaviť si ťažký, ale krásny život ľudí pod horami, zažiť množstvo sprievodných kultúrnych podujatí v ňom, pokochať sa nádherou novootvorenej Brestovskej jaskyňe hneď po strmými úbočiami Roháčov či nechať oddýchnuť unavené nohy v aquaparku Oravice.


Info:  043/539 51 49 /  Zuberec skanzen / Brestovska jaskyňa


DEŇ PIATY – PORIADNA TURISTIKA

View from Baníkov gap
http://www.lukaskucejphotography.com/

To čo sa vám doteraz zdalo náročné sa po tomto dni bude zdať ako ľahké. Až výšľap na Baníkov a balansovanie na skalách cez Tri Kopy preveria vašu odvahu, kondíciu a schopnosti. A nebudete pri tom sám. O zdolanie tohto hrebeňa sa každoročne pokúša množstvo ľudí, mnohí z nich na reťaziach takpovediac stratia nervy a tak môžno budete svedkom menších drám :). Zatiaľ sa však môžete pokochať opätovne nádhernými pohľadmi do dolín, kde sa v hĺbke občas ozve ostrý hvizd svišťa či prebehnúť okom hrebeň až do diaľok Západných Tatier. No a po náročnom dni si dať zaslúžené pivo a čučoriedkovicu dole na Ťatliakovej chate. Dnes to bolo ťažké, zajtra to však bude na hrane. Doslova.


Info: 8h 30 min – 18,6km /  1363 m /  1363 m / mapa


DEŇ ŠIESTY – NA HRANE

 

Tentokrát sme na miesto fotky pridali video. Užite si Ostrý Roháč, ktorý sa začína zhruba od druhej minúty videa :). Najťažší deň začína. Pre niektorých dokonca celý dlhý deň. Ostrý Roháč je challenge ktorý vyvoláva závrate, prekonávanie strachu a vlastného seba. Čakajú vás pohľady do ohromných hĺbok, panorámu Roháčov z druhej strany a dôkladné premýšľanie nad každým ďalším krokom. Jedna chyba môže znamenať koniec. Pošmyknutie či podvrtnutie nepríjemné zranenie vo veľkých výškach. Ak ste však tento vrch zdolali potom vás čaká už len príjemný zostup na hraničný vrch Volovec (Wolowiec) a Rákoň. Blahoželáme! Roháče máte za sebou.


Info: 9h 00 min – 20,4km /  1480 m /  1480 m / mapa


PRE RADOSŤ Z TURISTIKY

http://www.lukaskucejphotography.com/

Roháče sú súčasťou a bránou magického Tatranského Národného Parku. Svojimi prevýšeniami a vysoko exponovaným terénom na jedinom vysokohorsky značenom hrebeni v Európe sa radia medzi top túry nie len na Slovensku, ale aj mimo jeho hraníc. Túry, ktoré sme predstavili sú porovnateľné s túrami, kdekoľvek v Alpách alebo Pyrenejach.

 

AKO SA TAM DOSTAŤ?

Severovýchod Slovenska na okraji TANAPu (check the map).

  Doprava: vlak / bus

  Ubytovanie: Zuberec, Zverovka, Habovka

zistite si obsadenosť vo vyhľadávači booking.com hore

  Počasie: kliknite tu

 Horská záchranná služba Zuberec   0903 624 066


MAPA (kliknite)
[mapsmarker layer=“6″]
© Mižu, Expedition Slovakia 2016

PRE SPÄTNÚ VÄZBU ALEBO OTÁZKU NÁS PROSÍME KONTAKTUJTE SEM ĎAKUJEME!


Comments

comments