Slovensko a UNESCO – Top 5 miest Levoče

posted in: Kultúra, Top, UNESCO | 0

Už minule pri blogu o Banskej Štiavnici sme napísali, že na tak malú krajinu akou Slovensko je, sa tu nachádza prekvapivé množstvo pokladov UNESCO. Nájdete tu nielen drevené kostolíky, nádherné jaskyne, hlboké bukové lesy, technické pamiatky ale predovšetkým historické miesta a mestá. A tým ďalším na zozname je Levoča, nádherné stredoveké mesto postavené na kopci obkolesené hradbami čo by kameňom dohodil od štítov Tatier. Preslávila ju nielen minulosť bohatého obchodného slobodného kráľovského mesta ale predovšetkým jedno dielo, ktoré na svete nemá páru. A tak si zájdeme preskúmať čo to tak môže byť a 5 miest, ktoré by ste v Levoči rozhodne vynechať nemali.


IMPRESSUM MESTA MAJSTRA PAVLA

Už zdiaľky vyčnievajú vysoké veže stredovekého mesta na kopci majestátne nad krajinu a strechy starodávnych domov sa rozkladajú po celej dĺžke hradieb. Hradieb, ktoré vás do samotného jadra pustia len dvoma bránami. Niet sa čo diviť, keď si uvedomíte aké skvosty stredovekého staviteľstva a sochárstva od slávneho Majstra Pavla skrýva vo svojom vnútri toto nádherné mesto. No nenechajte sa pomýliť len prepychovou nádherou stredoveku, ktoré okázalo ukazuje celému svetu. Levoča má dve, rovnako zaujímavé tváre. Tá druhá budí dojem, ako keď by sa v meste za hradbami tak troška zastavil čas. Stačí si odskočiť len o uličku ďalej od námestia Majstra Pavla a ocitnete sa na mieste, kde sa miestne deti hrajú v tieňoch domov pamätajúcich storočia a kde sa davy turistov a foťaky akosi zatiaľ (naštastie) nedostali.  

TOP 5 MIEST LEVOČE 

 


5 | MESTSKÉ HRADBY

V Levoči dlhodobejšie podceňovaná a na jej veľký potenciál málo využívaná pamiatka. Rozhodne by ste však preto jej návštevu vynechávať nemali. Ak tam „zablúdite“ a prejdete sa po ich okraji pozerajúc sa na vysokú trávu tam, kde sa kedysi mohla nachádzať vodná priekopa či vojdete do niektorého z bastionov a levočských hradných brán získate úplné iný, zaujímavý pohľad na toto veľmi významné mesto a jeho históriu. Jednoznačne jedno z top 5 miest Levoče.

4 | MARIÁNSKA HORA

Kto chce vidieť Levoču zhora musí zdolať niečo cez 200 schodov veže Sv. Jakuba alebo…alebo…zdolať celý kopec, ktorý sa vypína nad týmto mestom. Tzv. Mariánska hora, čo nie je nič iné ako najvýznamnejšie pútnické miesto Slovenska s nádhernou neogotickou Bazilikou kraľujúcou okoliu totiž ponúka tie najlepšie výhľady na stredoveké mesto. Občas s čerešničkou na torte zvanou Tatry.

3 KRÍŽOVÁ CHODBA

Tu vás musíme troška sklamať. Jedinečná krížová chodba, pravdepodobne najzachovalejšia na Slovensku, ktorá stojí na okraji hradieb v rámci komplexu nádherného stredovekého kláštora a kostola Minoritov je totiž zatiaľ neprístupná na pravidelné turistické návštevy. Pevne veríme, že sa to do budúcnosti zmení a turisti tak budú môcť obdivovať ďalši skvost Levoče okrem kostola Minoritov, ktorý keď uvidíte zvnútra napadne vás jedine slovo: „čierny“.
Foto Roman Malega

2 SPIŠSKÉ MÚZEUM

Toto múzeum sa nachádza v dvoch stavbách. Jednou je úžasné dielo renesancie, snáď najkrajší príklad tohto architektonického štýlu na Slovensku, ktorým je Radnica. V jej vnútri nájdete rytiersku sálu, prepychovo vyzdobenú miestnosť zasadnutí či múzeum zachytávajúce kompletne celú históriu mesta. Druhým je slávne múzeum Majstra Pavla, kde nájdete všetky skvosty Oltáru Majstra Pavla pohromade v podobe verných kópií. 

1 BAZILIKA SV. JAKUBA

Na začiatku sme sa zmienili o jednom diele, ktoré pravdepodobne nemá na svete páru. Toto dielo sa nachádza v Bazilike Sv. Jakuba, ktorá samotná je už skvostnou prechádzkou cez históriu gotiky a renesancie. Dielo, ktorým je Oltár Majstra Pavla, najvyšší drevený oltár sveta je však niečo čo priťahuje turistov z celého sveta a je hlavným dôvodom zápisu Levoče do UNESCO. Ťažko by ste hľadali vo svete niečo podobne unikátne a nádherné zároveň.

GOOGLE MAPY A INFO

© Expedition Slovakia 2017

Comments

comments