Top 5 najkrajších jesenných miest pri Bratislave.

posted in: Príroda, Top | 0

Krásna jeseň pri Bratislave

Prichádza jeseň, obdobie farebného divadla prírody, zberu gaštanov, tichých ranných hmiel, vône varených vín…a obdivovania ohnivo-červeného šatu lesov všade naokolo. V Bratislave je takýchto miest viac než dosť a každé má špecifickú atmosféru. Avšak, nielen prechádzky pri Dunaji, na Devíne, na Železnej studničke či Kobyle majú v tomto období svoje čaro. Často stojí za to vypadnúť  len za hranice mesta vydať sa za prírodným farebným divadlom v jeho okolí priamo do prírody v tichu prerušovanom len jesennou rujou. Aj okolo Bratislavy nájdete kopu miest, kde si možno najfarebnejšie obdobie roka vychutnať. A tu je 5 tých, ktoré sú podľa nás tie naj.

 

5 HRAD PAJŠTÚN

Symbol zašlej slávy malokarpatských hradov, z ktorých sa už zachoval len Červený Kameň. Keď si dáte trošku strmšiu prechádzku hore kopcom z malebnej dedinky Borinka dočkáte sa jedného z najkrajších výhľadov na pestrofarebné jesenné Karpaty a pri troške šťastia aj zvukov jelenej ruje z hlbokých bukových lesov. A ak to zvládnete aj cez týždeň spoločnosť vám budú robiť len starodávne múry pamätajúce dávne časy a tiché maskaróny hrozivo vyškierajúce sa na krajinu ako sochy od Messerschmidta.

© Milan Kekeňák

 

4 DUNAJSKÉ LUHY A LUŽNÉ LESY MORAVY

V lete peklo spojené s prechodom cez lesy plné bodavého hmyzu, bažiny a vlhké mokrade pod pražiacim slnkom. Na jeseň veľmi prijemná prechádzka nádhernou prírodou sfarbenou do zlatožltých odtieňov, kde vám spoločnosť budú robiť už len vtáky, ktoré ešte neodleteli do teplých krajín. To sú Dunajské Luhy, jedinečný kút Slovenska, ktorý len podčiarkuje jeho veľkú prírodnú rozmanitosť.

© Ján Dobšovič

 

3 PLAVECKÝ HRAD

Ďalšia ruina, tentokrát však ďalej od Bratislavy. Výstup naň je oveľa ľahší ako na Pajštún, výhľady na jesenné lesy sú však rovnako krásne. Nehovoriac o západoch slnka, ktoré na tomto hrade majú kvôli jeho polohe špecifické čaro a atmosféru.

 

 

2 VÁPENNÁ

Kto chce vidieť najkrajší výhľad na jesenné Malé Karpaty z ešte väčšej výšky musí prekonať 500 výškových metrov a vystúpať na vrchol, ktorý zdola nie je taký výrazný. Ak sa však postavíte na Vápennej na výhliadku, ktorá stojí na jeho vrchole pochopíte prečo ľudia radi prekonajú prudké stúpanie, ktoré je samo osebe úžasnou prehliadkou toho najkrajšieho čo jesenné lesy Karpát ponúkajú. A ak máte dostatok času do západu slnka môžete z Vápennej absolvovať pomerne ľahkú prechádzku práve na Plavecký hrad.

© Peter Rusiňák

 

1 MARIANKA

O Marianke už sme raz písali tu. No len raz o tomto magickom mieste písať nestačí. Už v lete je toto najstaršie pútnické miesto Slovenska v hlbokom údolí príjemným ochladením v tieni pod mohutnými korunami stromov. Jeseň to však korunuje úžasnými farbami popadaného lístia ticho dopĺňajúceho majstrovsky zvládnuté výrazy tváre sôch biblických postáv. Nádherné a kontemplatívne miesto.

Mariánka pilgrimage valley

PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK? ZDIEĽAJTE DOLE

Comments

comments