Top 15 výhľadov Slovenska

posted in: Príroda, Top | 0

Slovensko to je predovšetkým nekonečné more kopcov, dolín, mohutných štítov, hlbokých zrázov ale aj niečoho veľmi špecifického pre túto krajinu. To niečo sa vám otvorí, keď vyšliapete na vyšší kopec či štít a ocitnete sa v inom svete. Vo svete, ktorý vám ponúka vidieť často aj polovicu Slovenska až po jeho hranice a aj za ne. Vo svete výhľadov. Je ťažké vybrať z tak veľkého počtu len 15, ale náš zoznam nemôže byť nekonečný. Takmer na všetky, presnejšie s výnimkou len jedného sa musíte dostať po vlastných. A verte, že niektoré z nich budú vyžadovať aj poriadnu dávku sebazaprenia pri zdolávaní. O odmene tam hore vám však určite hovoriť nemusíme 🙂


 

15 STRÁŽOV (1213 m)

Poznáte dedinu Čičmany preslávenú záhadnými motívmi namaľovanými na stenách domov? No..kto by ju nepoznal. A vedeli ste, že priamo nad Čičmanmi sa vypína  krásny vrchol s úžasnými výhľadmi na Stredné Považie? Ten vrch sa volá Strážov a výstup naň je strmý, avšak nie veľmi dlhý. A tie najkrajšie výhľady sú zo strmého skalného výbežku.


Pohorie: Strážovské vrchy

Marek Lutišan

14 SIVEC (781 m)

Možno Vás to nikdy nenapadlo, ale na ceste vlakom do Košíc niekde pri mieste, kde si rieka Ružín hadí cestu údolím a rozlieva sa do širokého kaňonu sa nachádza jedna z najkrajších vyhliadok na východe Slovenska. Má názov Sivec a za dobrého počasia z neho uvidíte až po Tatry.


Pohorie: Čierna Hora

Jozef Sadecký

13 KĽAK (1352 m)

Snáď najkrajšie miesto na výhľady v nižšej – Lúčanskej Malej Fatre. Široko ďaleko najvýraznejší vrchol. Taká stolová hora na Slovensku. Zdoľať ho, rozhodne istý čas trvá. Ale nádherný kruhový výhľad po Malú a Veľkú Fatru pri zapadajúcom slnku je to čo robí Kľak takým obľubeným.


Pohorie: Malá Fatra

Infrastellar

12 SUĽOV (660 m)

Bizarné skalné mesto plné ihlanov, oblúkov či ostrých ihiel čnejúce sa vysoko nad dolinou pod ním. Pri troške fantázie zbadáte všade navôkol  zakliate postavy, domy či les skál. Takýto a žiadny podobný výhľad máte možnosť vidieť, keď sa vydriapete na hlavný hrebeň Suľovských skál. A najlepšie zo Súľovského hradu, ako historickej pamiatky umiestnenej v takpovediac krkolomnom teréne.


Pohorie: Súľovské vrchy

Jozef Sadecký

11 TOMÁŠOVSKÝ VÝHĽAD (667 m)

Predstavte si strmý skalný zráz vysoko nad riekou Hornád pretínajúcou Slovenský Raj s dychberúcim pohľadom hlboko dole do rieky a na okolité husté tajomné lesy Raja či vzdialené do neba siahajúce štíty Tatier. Tak toto je tzv. Tomašák, jedna z najslávnejších vyhliadok na Slovensku. Dostať sa hore a vidieť túto nádheru nie je nič náročné ako sme napísali v našom sprievodcovi túrami Raja.


Pohorie: Slovenský Raj

Peter Olekšák

10 RAKYTOV (1567 m)

Ak sa povie Veľká Fatra určite si veľa z Vás predstaví Tlstú, Ostrú alebo Krížnu ako ideálnych adeptov na top výhľady. Ak ste však niekedy navštívili Rakytov, ktorý stojí osamotený ďalej od hlavného hrebeňa, určite nebudete mať pochybnosti o víťazovi kategórie: najkrajšie výhľady Veľkej Fatry. Všade naokolo Vás vidíte len nekonečné zelené hory a údolia divočiny zvanej Veľká Fatra.


Pohorie: Veľká Fatra

Tomasz Worek

9 VOLOVEC (1293 m)

Vcelku nevýrazný a mnohými nepoznaný vrch na kraji Rožňavy v strede Volovských vrchov, ktoré oddeľujú Gemer od Spiša. A musíme povedať, že nezaslúžene. Ak sa rozhodnete pre výstup naň budete odmenení neuveriteľným výhľadom na Vysoké Tatry vzdialené až 60 km či úžasný kaňon rieky Slaná, ktorá po tisíročia pretína Silickú a Plešiveckú planinu Slovenského krasu.


Pohorie: Volovské vrchy

Pali Gerec

8 VEĽKÝ KRIVÁŇ (1709 m)

Najvyšší vrchol Malej Fatry, Často bičovaný nápormi vetra  a bleskami. Sú dve cesty ako sa tam dostať. Buď to pekelným výstupom popod lanovku vedúcu do Snílovského sedla alebo na nej. A ak zvolíte druhú možnosť na nádherné výhľady smerom na Rozsutec aj Malý Kriváň Vám stačí len pol hodinka mierneho šliapania.


Pohorie: Malá Fatra

Marek Lutišan

7 KRÁĽOVÁ HOĽA (1946 m)

Legendárny, „Kráľov vrch“ na, ktorom by podľa povesti a ľudovej piesne mal stáť strom zelený naklonený k slovenskej zemi. Už len táto pieseň svedčí o veľkom význame tejto mohutnej hory pre Slovákov. A kto sa vyšplhá na jeho vrchol pešky či bicyklom po asfaltke pochopí prečo. Na Vysoké, Tatry snáď na Slovensku neexistuje lepší výhľad.


Pohorie: Nízke Tatry

6 OSOBITÁ (1687 m)

O Roháčoch sme nie tak dávno písali. Sú krásne, divoké, strmé a nebezpečné. Ale poznáme jedno miesto, kde ich uvidíte v celej nádhere bez toho, aby ste museli vynaložiť námahu a odvahu podobnú tej, keď balansujete na hrane Ostrého Roháča. A nie, nenachádza sa v Roháčoch ale na vrchole nádherného vápencového vrchu Osobitá. Upozorňujeme však, že tento vrchol je prístupný len s horským vodcom.


Pohorie: Západné Tatry – Roháče

Infrastellar

5 BABIA HORA (1725 m)

Babia Hora, Legendárny Diablov Vrch, alebo Diabliak, ako ho volajú poľskí susedia vyčnieva poriadne vysoko nad okolitú idylickú krajinu Hornej Oravy. Svojej výške a povesti nezostáva nič dlžný. Zdolať ho vyžaduje trpezlivosť, dostatok času a predovšetkým priazeň počasia. Veľké množstvo búrok, prudkých zmien počasia či nepriechodných hmiel mu totižto nenadarmo prisúdilo toto meno. Výhľady z neho na Západné Tatry či celú Oravskú priehradu sú však neuveriteľné.


Pohorie: Beskydy

Tomasz Worek

4 KRAKOVA HOĽA (1751 m)

Ak hľadáte v Nízkych Tatrách miesto odkiaľ uvidíte celý hrebeň Tatranského Národného Parku v jeho plnej dĺžke od Sivého vrchu až po Kežmarský štít to miesto sa volá Krakova Hoľa.A to nie je všetko. Kedže je značne vzdialený od hlavného hrebeňa uvidíte z neho aj nízkotatranské velikány Chopok, Ďumbier Ďereše.


Pohorie: Nízke Tatry

Infrastellar

3 KRIVÁŇ (2494m)

A do tretice posledný legendárny vrch Slovenska a jeden z jeho hlavných symbolov vôbec. Výstup je vskutku namáhavý. Ale ak sa na tomto nádherne tvarovanom štíte ocitnete ráno alebo večer, pohľad na rozoklané skalné vrcholy, strmé bralá a vysoké štíty Tatier Vám ešte dlho nedá spať.


Pohorie: Vysoké Tatry

Infrastellar


2 CHOČ (1611 m)

Pohľad ako z lietadla.To je presne to čo Vám napadne, keď zdoláte prudký výstup na mohutný vrchol Choču a zadívate sa na Liptov hlboko pod Vami. Odtiaľto uvidíte ako na dlani celú Liptovskú Maru až po Spiš. A všade navôkol Vás budú kraľovať najvyššie horstvá Slovenska od Nízkych Tatier až po Veľkú Fatru. Na Slovensku asi jediný vrch, kde máte možnosť vidieť všetky velikány krajiny okolo seba.


Pohorie: Chočské vrchy

Lukáš Kucej

1 RYSY

(2503 m)

Najvyšší vrch Poľska, ktorý ma dva vrcholy. Jeden na Slovensku a druhý v Poľsku. Z poľskej strany vidíte hlavne na nádherne Morskie oko, najväčšie blankytne zelené pleso v Tatrách. Zo slovenskej strany vidíte všetko čo sa dá v Tatrách vidieť od Kriváňa až po Lomničák a tiež úžasnú dychberúcu kolmú stenu Galérie Ganku, ktorá na prvý pohľad budí veľký rešpekt. Asi bezkonkurenčne najlepší výhľad v Tatrách. A určite aj na Slovensku.   


Pohorie: Vysoké Tatry© Expedition Slovakia 2017

Comments

comments