Slovenský Raj- vertikálne kráľovstvo prírody

posted in: Príroda | 0

Priamo oproti majestátnym Tatrám leží národný park, ktorý na prvý pohľad neponúka dychberúce štíty či závratné výšky. Avšak to je len zdanie. Krása tohto parku spočíva práve v jeho tajomných lesoch, hlbokých roklinách a nespočetných potokoch a vodopádoch.

Bez pochyby úzasné divadlo prírody, ktorého preskúmanie však vyžaduje určitú dávku odvahy a fyzickej zdatnosti. Preskakovanie kameňov nad rozvodnenými potokmi, balansovanie na rebríkoch vysoko na roklinami či držanie sa reťazí pri pohľade do poriadnych hĺbok nie je pre každého.  

Avšak to nech vás neodradí. Každá dobrodružná duša, ktorá vstúpi do jeho brán a odkryje jeho krásy bude bohato odmenená. 

Odkrývame prvý národný park zo série národnych parkov Slovenska, ktoré budeme postupne predstavovať…

Vitajte teda v Slovenskom Raji! V národnom parku, ktorému ťažko nájdete dôstojného súpera nielen na Slovensku, ale celkom určite aj v Európe. Enjoy… (kliknite na fotky pre zväčšenie a info)


SLOVENSKÝ RAJ  V KOCKE


DIVOKÝ ROMANTICKÝ REŤAZE REBRÍKY HĹBKY TEMNÝ ROKLINY  PRÍRODA DOBRODRUŽSTVO VERTIKÁLY POHĽADY BRALÁ JASKYNE TÚRY


 

DYCHBERÚCA KRÁSA

Svet roklín, desiatok vodopádov, hlbokých tajomných lesov, kryštáľovo čistých jazierok a hádaniek v podobe cestičiek cez rebríky a reťaze, to je všetko to čo vás čaká v Slovenskom Raji. Ale to nie je zďaleka všetko. Ranní vtáci si môžu napríklad vyšľapať na nádherný Tomášovský výhľad a vidieť Tatry zaliate farbami vychádzajúceho slnka či užit si nádherný výhľad na more hustých lesov z Havranej skaly.

INÁ DIMENZIA PRÍRODY

Vertikálne krásy, to je asi to slovo, ktoré vystihuje tento národný park najviac. Kamkoľvek pôjdete, vždy budete hľadieť v úzkom priestore dohora. Na ďalšie stupne v rokline. Každá z nich je zabezpečná množstvom rebríkov, stupačiek a reťazí, po ktorých sa vytiahnete do tej ďalšej dimenzie objavujúc vždy ďalšiu vertikálu vyplnenú novými krásami prírody či už to budú vodopády, jazierka, strmé skalné zrázy či rasltliny na nich uchytené. Jednoducho pri túre roklinami bude vždy modré nebo nad vami a hádanky prírody pod vami a okolo vás.

OUTDOOR A DOBRODRUŽSTVO

Prekonávanie strmých skalných zrázov cez rokliny a divoké rieky a potoky nie je zďaleka jediná možnosť vyžitia v Slovenskom Raji. Práve naopak, dobrodružstvo v rôznych podobách vás tu čaka všade, kde sa len pohnete. Či už je to kanoistika a splavy rieky Hornád, horské bicyklovanie po lesných cestách, lezenie po strmých skalách Slovenský raj vždy ponúka niečo super out-doorové. A pre tých, ktorí sa neboja ešte väčších výziev je tu Slovenský Raj v zime s jeho zamrznutými ľadopádmi ako stvorenými pre dobrodružstvo na mačkách, lanách a s cepínmi.

PAMIATKY UNESCO

Prší a počasie stojí za figu? Nevadí. Stále je na blízku nádherná Dobšinská Ľadová Jaskyňa (prvá na svete elektricky osvetlená), ktorá sa nachádza v srdci Slovenského raja. A ak by to nestačilo na vyplnenie upršaného dňa môžete navštíviť renesančnú perlu Levoču či jeden z najväčších hradov na svete Spišský hrad. Oba sú od raja čo by kameňom dohodil.

DODATOČNÉ INFO

Informácie o cenách vstupného nájdete tu 

  • Odporúčame zaobstarať si pred návštevou parku horské poistenie napr. tu
  • Najčastejčími východzými bodmi sú (kliknite): Podlesok, Píla Piecky,  Letanovský Mlyn alebo Čingov, Dedinky alebo Stratená
  • Ubytovanie nájdete tu: Hrabušice alebo Čingov (možnosť prespania na chate na Kláštorisku
  • Najlepšie obdobie na návštevu – v zásade je to jedno, výnimkou je len zima, kedy sa množstvo vodopádov zmení na ľadopády, ktoré su bez horolezeckého vybavenia nepriechodné

V prípade núdze volajte: tel. 18 300, web:  Horská Služba


 MAPA (kliknite)

[mapsmarker layer=“2″]
© Mižu, Expedition Slovakia 2016

Comments

comments