Top 6 najkrajších túr v Slovenskom Raji

posted in: Príroda, Túry | 0

Neudivuje závratnými výškami tatranských štítov ani nevábi hlbokými lesnatými údoliami a horskými hrebeňmi Nízkych Tatier či Malej Fatry. Nepretína ho tak divoká rieka ako Dunajec a jeho rozloha sa vojde do priemerne veľkého mesta v Strednej Európe.

Napriek tomu, ak len raz navštívite tento svet divov a zažijete úžasné dobrodružstvo v jeho temných a tajomných lesoch, hlbokých a dychberúcich roklinách lemovaných stovkami vodopádov a potokov, ktoré prekonávate len pomocou reťazí a rebríkov, budete sa chcieť vracať stále.

Vitajte v raji bez paliem, o ktorom sme už písali. V Slovenskom Raji. V tomto článku vám ukážeme všetkú nádheru, ktorú môžete objaviť ak nájdete v sebe vôľu a dávku odvahy. V šiestich najkrajších túrach Slovenského raja. Enjoy…


PREDTÝM NEŽ VYRAZÍTE..

Prosíme pamätajte si tieto veľmi dôležité pokyny!

 1. Národný park tvorí množstvo roklín, vodopádov, potokov, reťazí a rebríkov. Zoberte si preto poriadnu obuv – tou určite nie sú sandále ani tenisky.
 2. Všetky trasy popísane nižšie (s výnimkou Prielomu Hornádu) sú len jednosmerné a to smerom zdola nahor.
 3. Všetky pravidelne aktualizované info o potencionálnych rizikách nájdete na veľmi užitočnej appke Horskej Služby.
 4. Ak trpíte závratmi alebo sa bojíte výšok určite odporáčame len južnú časť raja. Ani tam nie je nedostatok úzasných prírodných krás.
 5. Dôkladne zvážte túry s deťmi do 5 rokov. Nemuseli by dočiahnuť na reťaze alebo prejsť množstvo rebríkov.

TOP ŠESŤ TÚR


6 PIECKY

Táto roklina sa nevyznačuje len najdlhším rebríkom raja, na ktorom sa vám zatočí hlava, ale aj nádhernými divokými prechodmi úzkou roklinou, kde vašími jedinými spoločníkmi budú divoký potok pod vami a rebrík nad ním. Vitajte v Pieckach, v jednej z najkrajších roklín raja, kde nie je núdza o dobrodružstvo medzi skalami, rebríkmi a reťazami. Ak obľubujete ticho prerušované len zvukom vody, ste na tom správnom mieste.


Info: 4h 20 min – 12,6km /  510 m /  510 m / mapa 


 

5 SOKOLIA DOLINA

Najväčšia a najťažšia skúška celého raja. Pravá, nefalšovaná, divoká a romantická roklina. Otvorená len tým, ktorí sa neboja skutočných výšok. Už len nástup k jej vchodu je zložitý a dlhý. Odmena je však na jej konci sladká v podobe Závojového vodopádu a dychberúcich hĺbok pri pohľade z mostíkov nad ním.


Info: 6h 55 min – 17,7km /  980 m /  980 m / mapa 


 

4 PRIELOM HORNÁDU

Predstavte si, že divokú rieku nesplavujete ani sa neprechádzate po jej brehu, ale „traverzujete“ ju niekde aj 20m vysoko na stupačkách vrazených do príkrej skaly. A teraz si predstavte, že tento „chodník“ má miesto len pre dvoch ľudí, ktorí prichádzajú z oboch strán. Takto nejako vyzerá popis túry Prielomom Hornádu, ktorá patrí medzi jedinečné svojho druhu v Strednej Európe. A keď si k tomu pridáte strmý výstup na magický Tomášovský výhľad s výhľadmi hlboko do údolia Hornádu aj na Tatry v diaľke, zažijete zaručene nezabudnuteľný deň v prírode.


Info: 5h 40 min – 17,7km /  675 m /  675 m / mapa


 

3 KYSEĽ

Niekoľko desiatok rokov dozadu zničil lesný požiar nižšiu časť rokliny Kyseľ a na dlhý čas tak zamedzil turistom prístup do jej takmer utopickej (ťažko nájsť iné slovo) vyššie položenej časti. Časti, ktorá pre svoje množstvo a pestrofarebnosť skrytých vodopádov, potokov, prameňov, jazierok a úzkych priechodov napĺňa význam slova „Raj“ do bodky. To čo však bolo zavreté a neprístupné očiam okolitého sveta je dnes otvorené. A tak môžete obdivovať nádherné prostredie Kyseľu buď to v horských botách alebo pre dobrodružstva chtivých aj po lane, ak sa rozhodnete zdolať zvyšok rokliny cez novo otvorenú  via ferratu: zakliesnenú v roklinách a vodopádoch.


Info: 7h 25 min – 17,7km /  994 m /  994 m / mapa


2 VEĽKÝ SOKOL

Prejsť túto najmohutnejšiu 6 kilometrov dlhú (najdhšiu) roklinu Slovenského Raja suchou nohou je takmer nemožné. Často rozvodnený potok tu má vlastné panstvo a dáva turistom do cesty jednu meniacu sa prekážku za druhou. Cesta sa tak mení z túry na skákanie z jedného kameňa na druhý. A to zďaleka nie je všetko. Na konci rokliny vás čakajú Kamenné Vráta s priechodom len niečo cez meter širokým, ktorý vás vypustí zo sveta vodopádov a potokov do niečoho ešte bizarnejšieho. Rothovej rokliny, ktorá so svojimi priechodmi plnými napadaných stromov pripomína skôr džungľu z iného sveta.


Info: 5h 30 min – 17,2km /  545 m /  545 m / mapa 


 

1 SUCHÁ BELÁ

Všetky rokliny, ktoré sme vám predstavili majú svoje čaro a sú výnimočné. Vybrať najkrajšiu z nich nebolo jednoduché. Napriek všetkému, Suchá Belá so svojím veľkým množstvom kaskád, vodopádov, kryštáľovo čistých jazierok,  skalných formácií, rebríkov, reťazí, stupačiek, úzkych priechodov niekde až klaustrofobických je pravdepodobne tou nekorunovanou kráľovnou fascinujúceho prírodného sveta Raja. A roklinou, ktorá predstavuje dokonalý vstup a zoznámenie sa z jeho krásami.


Info: 3h 35 min – 9,4km /  455 m /  455m / mapa


 

DODATOČNÉ INFO

 • Informácie o cenách vstupného nájdete tu 
 • Odporúčame zaobstarať si pred návštevou parku horské poistenie napr. tu
 • Najčastejčími východzými bodmi sú (kliknite): Podlesok, Píla Piecky,  Letanovský Mlyn alebo Čingov
 • Ubytovanie nájdete tu: Hrabušice alebo Čingov (možnosť prespania na chate na Kláštorisku
 • Najlepšie obdobie na návštevu – v zásade je to jedno, výnimkou je len zima, kedy sa množstvo vodopádov zmení na ľadopády, ktoré su bez horolezeckého vybavenia nepriechodné
 • V prípade núdze volajte: tel. 18 300, web:  Horská Služba 

MAPA (kliknite)
[mapsmarker layer=“2″]

 


© Expedition Slovakia 2016

 

Comments

comments