BRATISLAVA AKO JU NEPOZNÁTE

posted in: Kultúra, Príroda | 0

Že je Bratislava mestom, ktoré môže ponúknuť turistom históriu a kultúru píšu asi všetky bedekre. Či už v knižnej alebo internetovej podobe sa dočítate o sláve korunovačnej katedrály Sv. Martina, pohnutom osude Bratislavského a Devínskeho hradu, gobelínoch v Primaciálnom paláci nádhernom interiéri Starej Radnice atď.

Ale v Bratislave existuje ešte niečo ešte podstatnejšie, hoci na prvý pohľad nie úplne výrazné. Je to priestor, v ktorom dochádza k unikátnemu spojeniu Dunaja a Karpát. Dva svety, ktoré sú na prvý pohľad úplne odlišné a napriek tomu dotvárajú jedinečnú atmosféru niektorých častí Bratislavy. A my sme sa rozhodli tieto časti „odkliať“ a ukázať ich na mape. V trinástich miestach Bratislavy, ktorú až tak nepoznáte. (English version can be found here.)

KULTÚRA PRÍRODA

SVET PRI DUNAJI


1. MARK TWAIN                                                               

Kedysi ste tam počuli len slovenčinu od okoloidúcich cyklistov, korčuliarov či študentov z neďalekých internátov Družba. Dnes toto miesto priťahuje nielen expatov, ale aj turistov. A tak sa Mark Twain, v minulosti tak troška ukrytý v tieni sútoku karloveského ramena a Dunaja stal miestom stretávania mnohých. Západ slnka je tu magický a barmani Peťo a Marcel si zaslúžia hold za ten nával, ktorý každý deň zvládajú. Každopádne, vysoko odporúčané miestečko na stretnutie pri pivku či kofole.

Expedition Slovakia
Expedition Slovakia

POLOHA

[mapsmarker marker=“86″]

 

2. DUNAJSKÁ PLÁŽ

Nevieme ako ináč toto miesto nazvať. Prakticky pri centre mesta a zároveň v tichu jeho akoby okrajovej časti.  Ak zavriete oči, chytíte do ruky za hrsť štrku, nohy ponoríte do lahodne chladného Dunaja a započúvate sa do jeho žblnkotu možno si predstavíte, že ležíte niekde na opustenej pláži pri mori.

Expedition Slovakia
Expedition Slovakia

POLOHA

[mapsmarker marker=“88″]

 

3. KONIEC SVETA

Ak sa vám niekedy podarí odbočiť z dunajskej hrádze na biskupickej strane cez druhý most doľava na mieste zvanom Bajdel, dostanete sa do sveta skutočnej džungle, kde asfaltový chodník lemuje po oboch stranách temný lužný les plný poprepletaných stromov, lián a nepriechodných kríkov. A na konci tohto sveta leží ten naozajstný Koniec Sveta, kde svet lián vystriedajú kukuričné a pšeničné polia všade navôkol, staré niektoré polorozpadnuté budovy a niekde v diaľke vysoké veže Slovnaftu, ktoré najmä v noci pôsobia bizarne.

POLOHA

[mapsmarker marker=“89″]

4. DANUBIANA MEULENSTEEN ART MÚZEUM

Na okraji Bratislavy v prostredí pripomínajúcom morské pobrežie sa na poloostrove nachádza nádherné Múzeum Danubiana. Architektonický skvost a zároveň chrám moderného umenia vystaveného v ňom po celý rok. Ak už nie pre umenie samotné, minimálne pre tú atmosféru na okraji Dunaja, ktorý sa tu rozťahuje do šírky morského zálivu by ste sem mali zavítať.

Citylife

POLOHA

[mapsmarker marker=“90″]


SVET KARPÁT


5. LÚKA POD KAČÍNOM

Opäť jedno miesto, na ktoré len zriedkakedy prenikne hluk dopravy a sirén z rušného mesta všade naokolo. Stačí len prekonať mierne stúpanie na bajku alebo pešo zo Železnej studničky a tichý západ slnka na nádhernej lúke za štebotu vtákov a ľahkého vánku je váš.

Expedition Slovakia
Expedition Slovakia

POLOHA

[mapsmarker marker=“87″]

6. BIELY KRÍŽ

Bude to troška väčší challenge na bajku pri, ktorom mnohí možno budú nadávať ale bude rozhodne odmenený veľmi peknou lúkou s dobrým pivkom, kofolou a cez víkend znamenitým gulášom a kapustníkmi na mieste stretávania sa Bratislavčanov – bajkerov a turistov. Na Bielom Kríži.

Peter Somolanyi

POLOHA

[mapsmarker marker=“92″]

7. VÝHLIADKA Z KOBYLY

Len málo miest v Bratislave má krajší výhľad na mohutný Dunaj ako práve toto. Vcelku ukryté od hlavnej turistickej trasy, ale ak odbočíte v tom správnom momente naskytne sa vám úžasný výhľad na majestátny hrad Devín na sútoku dvoch nádherných riek a nekonečných lánov Dolného Rakúska až po predhorie Álp. Jeden zo spôsobov ako sa sem dostať nájdete tu.

Matej Sudor
Matej Sudor

POLOHA

[mapsmarker marker=“93″]

8. VYHLIADKA POD KAMZÍKOM

Aby ste videli úžasný výhľad na Bratislavu a stuhu Dunaja netreba ísť zavítať do veže Kamzíka. Úplne stačí nájsť neďaleké miesto s výhliadkou, aby bolo rušné mesto na Dunaji celé pre vás.

Viewpoint under Kamzík

POLOHA

[mapsmarker marker=“94″]

9. HORÁREŇ A FUNUS

Či už prichádzate na toto miesto od juhu, z mesta alebo severu z Patrónky, vždy budete šliapať do hora. Odporúčame vybrať si trasu z mesta. Je síce o poznanie strmšia, ale za to aj kratšia a celý čas v tieni stromov nádhernej Hlbokej ulice. A na jej konci si užijete skvelú atmosféru najtradičnejšej bratislavskej krčmy s netradičnou obsluhou, alebo o kúsok ďalej ležiacu horáreň v prítmí pokojného Horského Parku.

by Horaren

POLOHA

[mapsmarker marker=“95″]


TICHÁ HISTÓRIA


10. ŠTEFÁNIKOVÁ MOHYLA

Možno ani neviete, že uprostred námestia Eurovei sa začína cyklotrasa, ktorá vás dovedie na miesto, kde zahynul po páde lietadla jeden z najznámejších Slovákov: Minister vojny I. Československého štátu a generál francúzskej armády Milan Rastislav Štefánik. Na toto bizarné miesto korunované mohylou a útulnou lipovou alejou vás dovedie zelená cyklo chodníka, stuha Malého Dunaja a asfaltka lemujúca letisko, na ktorej sa vám naskytne netradičný pohľad na panorámu BA z kukuričného poľa.

POLOHA

[mapsmarker marker=“96″]

11. MARIÁNKA

Toto “Bratislavské” miesto nie je tak celkom v Bratislave. Návštevu si však zaslúži nielen kvôli titulu najstaršie pútnické miesto na západnom Slovensku, nádhernému kláštoru a barokovo-gotickému kostolu, ale predovšetkým kvôli pokoju a tichu, ktoré je prítomné všade nad kaplnkami v tieni korún mohutných stromov.

POLOHA

[mapsmarker marker=“97″]

12. VILLA RUSTICA

Centrum Bratislavy je plné histórie, takže zriedkavo sa vyberú turisti do odľahlých častí mesta aby jej objavili viac. Čo centrum ale neponúka je tento archeologický skvost z prvého storočia! Na prelome nášho letopočtu, oblasť ktorú poznáme ako juhozápadné Slovensko bola okupovaná germánskymi kmeňmi. Dôkaz nájdete v Dúbravke pod Karpatami, kde sa nachádzajú pozostatky antickej kamennej stavby s názvom Villa Rustica. Keďže nie ste na mieste preplnenom turistami za vstup sa nič neplatí a užijete si tak samotu uprostred antických ruín.

Mirka Fabiánová
Mirka Fabiánová

POLOHA

[mapsmarker marker=“98″]

13. BUNKER BS8

Veľmi zvláštne a pôsobivé miesto na okraji Petržalky pre bránami rakúskej dedinky Kittsee. Dôkaz vojenskej sily a pripravenosti Československa v pomyselnej vojne proti Tretej Ríši a dnes múzeum, kde uvidíte nielen prehliadku uniform, zbraní z druhej svetovej ale aj vojenský cintorín z prvej svetovej a temnú spomienku na komunistický režim v podobe železnej opony, tak ako fungovala. V podobe nepriechodného ostnatého plotu napusteného elektrinou.

POLOHA

[mapsmarker marker=“99″]
PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK?  SHARUJTE, POSIELAJTE KAMOŠOM A KOMENTUJTE DOLE CEZ VÁŠ FACEBOOK ÚČET
© Expedition Slovakia 2017

 

Comments

comments