TOP 10 LETNÝCH FESTIVALOV NA SLOVENSKU

posted in: Kultúra, Top | 0

Jedným s významných znakov kultúrnej bohatosti Slovenska sú jeho festivaly a ich rôznorodosť.  V hustej spleti festivalov zdobiacich nielen leto, ale aj ostatné ročné obdobia máte možnosť sa rozhodnúť pre tie historické, novodobé, folkové či iným spôsobom tradičné. My sme sa zamerali hlavne na tie letné. Priznávame, že sme mali tak troška problém z takého množstva a vo veľkej konkurencii vybrať desať.  Ale aj tak sme vytipovali pre Vás podľa nás top z nich pre tento rok. Pritom sme sa snažili hlavne vyzdvihnúť bohatosť tradícií, kultúrneho odkazu a multižánrovosť.

 

10. ROTENSTEIN

Máte už svojho obľúbeného rytiera? Stavíte si na jeho víťazstvo na kolbisku? Chcete vidieť, ktorá dáma bude mať najkrajšie dobové šaty? Chcete sa naučiť stredoveké tance? A čo tak strieľať z luku, alebo naučiť sa niektorému remeslu? Znejú tieto otázky zvláštne? No znejú, pretože odpoveď na ne získate len na jedinečnom stredoeurópskom festivale oslavujúcom predovšetkým časy stredoveké. Na Rotensteine.


27-28 máj          


 

9. HONTIANSKA PARÁDA

Tématika tohto festivalu je jednoduchá a pritom veľmi nápaditá. Obyvatelia podhorskej obce Hrušov na Strednom Slovensku na víkend sprístupnia svoje dvory a predvádzajú rôzne ľudové remeslá a netradičné činnosti z hrušovských lazov dávno zabudnuté, na ktorých sa môžu zúčastniť aj návštevníci podujatia. To všetko sprevádza folková hudba a (značné) množstvo prípitkov 🙂 Čo už môže byť netradičnejšie a zážitkovejšie ako niečo takéto?


18-19 august       – na mieste  


8. SALAMANDROVÉ DNI 

Predstavte si jedinečný historický sprievod alegorických postáv pripomínajúcich slávnu históriu a banícku minulosť mesta v jeho nádhernom stredovekom jadre. Tak toto sa deje v Štiavnici. Vždy druhý septembrový týždeň sa jej centrum zaplní ľuďmi, aby si naplno užili Salamandrové dni. Symbolom je ako inak, zviera salamandry predstavujúcej slávnu povesť o takmer mýtickom objavení zlata v Štiavnických vrchoch, ktoré načalo rozvoj jedinečného stredovekého mesta v kaldere spiaceho vulkánu.


6-10 september ­     – zdarma


7. KREMNICKÉ GAGY

Je to vždy na slonku leta, kedy sa na stredovekom námestí a zámku Kremnice rozlieha bujarý smiech a jasot doprevádzaný mohutným potleskom. Nie, nejedná sa o žiadnu slávnosť konzumácie vína či piva :). To čo zažívate sú Kremnické Gagy, najväčší festival satyri, vtipu a komédie na Slovensku.


1-3 september  


6. KORUNOVAČNÉ SLÁVNOSTI

V každom bedektri o Bratislave sa dočítate, že to bolo pomerne dlhý čas nie len hlavné, ale aj korunovačné mesto Uhorska. Bolo? No to nie je tak celkom pravda. Stále je. Ak sa pýtate ako je to možné stačí v lete zavítať do Bratislavy a uvidieť jej slávnu históriu na vlastné oči. Na Korunovačné Slávnosti, ktoré nie sú ničím iným, ako nádhernou prehliadkou alegorických postáv z minulosti vrátane samotného kráľa či kráľovny.


23-25 jún           


5. JÁNOŠÍKOVÉ DNI

V Jánošikovej dedine, pod jeho sochou. Meno slovenského (aj poľského) hrdinu a kuruckého bojovníka sa nesie celým festivalom je bohatou prehliadkou folkovej hudby zo Slovenska aj zahraničia. Jánošikové dni, ktoré boli viac krát vyhlásené za atrakciu roka každoročne hostí v nádhernom prostredí podhorská obce Terchová na hranici Národného Parku Malá Fatra.


3-6 august        


4. UPRISING

Nemusíte cestovať na Jamajku, aby ste v každom bare počuli hlas legendárneho Boba Marleho. Na No Women no cry môžete pokojne naraziť aj na Bratislavských Zlatých Pieskoch na festivale nesúcom sa v rastafariánskych farbách a pohodovom reagae štýle zvanom Uprising.


25-26 august         


3. FESTIVAL FOLKU VÝCHODNÁ

Počúvate folkovú hudbu? Hrali ste folkovú hudbu? Tancovali ste na folkovú hudbu? Alebo ešte lepšie, milujete folk (a to nie len slovenský)? Potom je festival pod holým nebom vo Východnej v parádnom prostredí amfíka medzi končiarmi Nízkych a Vysokých Tatier priam povinnosť. Tento festival je totiž najlepšou a najširšou prehliadkou folkovej hudby a ľudového umenia široko ďaleko. Deň prvý júl si preto dobre zapíšte do kalendára a ubytovanie vybavujte pekne dlho dopredu.


29 jún-2 júl         


2. TOPFEST

Ak by Pohoda bola založená na rockovej, punkovej a metalovej hudbe volala by sa Topfest. Atmosféra je „trošku“ iná. Povedzme, že tak „trošku“ rockerská a punková so všetkýmni sprievodnými javmi s tým súvisiacimi. O zaujímavé mená slovenskej a zahraničnej hudby však rozhodne núdza nie je.30 jún-1 júl       


1. FESTIVAL POHODA

Jednoznačná topka všetkých letných festov na Slovensku. Podľa mnohých renomovaných online aj ne-online magazínov venujúcich sa hudbe jeden z najlepších festov na svete. Line-up má vždy správne a multižánrovo namixované veľké mená a budúce veľké talenty. Jedlo aj pivo je fantastické. Ľudia uvoľnení, príjemní a napriek konzumácii značného množstva pivka nekonfliktní. Toto všetko nesie názov a značku „Pohoda“.


6-8 júl         


PÁČIL SA VÁM ČLÁNOK?  SHARUJTE, POSIELAJTE KAMOŠOM A KOMENTUJTE DOLE CEZ VÁŠ FACEBOOK ÚČET
© Expedition Slovakia 2017

Comments

comments