Prečítané 16

 

TURNIANSKY HRAD

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

HRAD TURŇA


 

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Na okraji Zádielskej planiny v krovinách Slovenského krasu pripomínajúcich skôr juh Španielska sa na nevysokom krasovom kopci vypína Turniansky hrad. Z niekdajšieho správneho centra stolice a strážneho hradu cesty na Spiš zostala po časoch, kedy bol vystavený svojmu vlastnému osudu a po poslednom údere, ktorý mu uštedril na konci druhej svetovej vojny Wehrmacht len ruina.

Tá je však pomerne dobre zachovalá, stará sa o ňu miestne občianske združenie Castrum Thorna a poskytuje nádherné výhľady do okolia smerom na Košice aj na planiny Slovenského krasu.

Ak sa sem vyberiete  v lete rátajte s veľkou horúčavou, pred ktorou v nízkych krovinách a pichľavých stromoch takmer niet úniku. A ak by ste chceli na hrade prespať vedzte, že podľa povesti sa v noci na jeho hradbách zjavuje prízrak hradnej pani, ktorá zo žiarlivosti zabila mladého šľachtica a vinu zvalila na svoju sestru.

 

Zdieľaj

 

Ulož

 

Späť na menu

 Všetko  o mieste

Všetko o mieste



Tip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).

Deti<6TableTableTable
TableTableTableTable


Emailkancelaria@synagoga-presov.sk Telefón: +421 51 773 16 38,

/ +421 2 204 90 101

 

 

 

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

Mlčiaci mnísi uprostred krásnej prírody.

Obyvateľmi Červeného Kláštora boli po celé stáročia dve prísne rehole, Kamaldulov a Kartuziánov. Prísnejšiu rehoľu ako kamalduli majú iba trapisti. Trapisti nesmú rozprávať, nesmú sa obkolesovať zeleňou. Môžu hľadieť len na nebo a vyprahlú zem.

Kamalduli popri izolácii a prísnosti svojho života milujú zeleň. 

Domky, v ktorých bývali po jednom otcovia alebo bratia, boli rozostavané v záhrade pozdĺž chodníka. Pri každom domku bola ešte malá záhradka, kde mnísi pestovali to, v čom mali záľubu. Vnútro bolo rozdelené na niekoľko malých miestností: kaplnku, izbu na prácu a spanie, hygienický kút a sklad paliva. Ako lôžko slúžila pričňa z dosák a slamník, na prikrytie jedna, dve deky. Každý dom so svojou záhradkou bol ohradený múrom. Považoval sa teda za obyvateľov svet – pustovňu.

Hovorilo sa, že títo mnísi sa zdravili „memento mori“ (pamätaj, že zomrieš). Nie je to však pravda. Tento pozdrav im pripísal Henryk Sienkiewicz v knihe Pan Wołodyjowski a od tých čias sa to tradovalo.

Rozprávať im bolo dovolené tri krát do týždňa, v čase pôstu dvakrát. Ale, ako sa o nich hovorilo, ani túto úľavu veľmi nevyužívali.

Kamalduli sú (boli) vegetariáni. Ich strava bola preto jednoduchá: na raňajky čierna meltová káva, chlieb s kúskom masla alebo džemu, na obed zeleninová polievka, zemiaky, kúsok ryby alebo vajce, na večeru zemiaková kaša s kyslým mliekom alebo zemiakový boršč. Stravu im roznášal kuchár v obedároch a každý ju konzumoval sám vo svojom domku. Preslávili sa tiež zberom a použivaním liečivých bylín. Aj v Červenom Kláštore je vystavený mimoriadne vzácny herbár mních Cypriána.

 Na  skok

DEBRAĎ – 21 km



KOVÁČSKA VYHŇA – 21 km




HATINSKÁ JASKYŇA – 15 km



KOVÁČSKA VYHŇA – 21 km




ČEČEJOVCE – 15 km



   

HATINSKÁ JASKYŇA – 15 km



ČEČEJOVCE – 15 km



   

 Zostaň  v okolí

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

 Zostaň  v kontakte

Comments

comments

0