Prečítané 24

 

HUSITSKÝ KOSTOL LÚČKA

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

HUSITSKÝ KOSTOL LÚČKA

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Na Slovensku sú husitské kostoly dva a toto je jeden z nich. Lepšie povedané, jeho pozostatky, ktoré sa vypínajú na kopci nad dedinou Lúčka umiestnenej malebne pod úpätím vrchov Zádielskej planiny asi 10 km od majestátneho hradu Krásna Hôrka.V súčasnosti sa na tomto mieste vždy začiatkom júla na výročie upálenia Jana Husa konajú ekumenické bohoslužby aj koncerty vážnej hudby, ktoré organizuje Český spolok v Košiciach.

Výhľady odtiaľto smerom na Slovenský kras sú jedny z najkrajších, dedina pod nimi sa radí tiež k najkrajším na Gemeri a samotný kostol s okolím sú veľmi fotogenické a vhodné na rozjímanie. Naviac sem vedie jedna z najmalebnejších ciest Gemera vhodná aj na cyklistiku. 

 

       

Všetko o miesteTip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).

      
 Poloha: 
 V okolí: 

Husitský kostol, zrúcanina stredovekého kostola Narodenia Panny Márie, jednoloďovej ranogotickej stavby s pravouhlým ukončením presbytéria, bez veže, z druhej polovice 13. storočia. Nachádza sa na vyvýšenine nad obcou. Na západnej strane mal predstavanú predsieň a sakristiu na severnej strane. Dnešné pomenovanie vyplýva z faktu, že bol obsadený zvyškami bratríckeho vojska Jána Jiskru z Brandýsa, medzi ktorými bolo mnoho bývalých husitských bojovníkov. Bratríci kostol opevnili stavbou kamenného múru a dostavbou veže. Počas prvej svetovej vojny kostolík vyhorel. V roku 1926 si veriaci postavili v obci nový kostol. Starý kostol bol postupne rozoberaný a osudovým mu bolo poškodenie počas druhej svetovej vojny. Od roku 1978 prebiehal v tejto lokalite archeologický výskum a nasledovala konzervácia múrov. Fragmenty freskovej výmaľby však zanikli. Strážna veža pri kostole bola rekonštruovaná a nanovo zastrešená. Dnes sa areál bývalého kostola využíva na kultúrne účely.[4] Kostol má fasády členené opornými pilermi bez zvyškov omietky..pokračuj na wiki

Zostaňte v okolí

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0