HRADY

 

Slovensko ich má stovky. Väčšinu v ruinách, množstvo je však zachovaných. Hrady zdobia takmer každý výraznejší kopec a kaštiele a kúrie sú takmer v každej druhej dedine. Na tak malú plochu akou Slovensko disponuje sa jedná o skutočne obdivuhodný počet týchto architektonicky cenných svedectiev bojovnej minulosti. Na počet obyvateľov je to údajne najviac na svete.

Vitajte teda v krajine hradov a zámkov a vydajte sa s nami preskúmať týchto dávnych svedkov dôb minulých.

 

NA MAPE

 

Tie najzaujímavejšie

Spiš

Bojnice

Orava

Trenčín

SEARCH

MAP

 

CASTLES

 

Ak sa dobre zahľadíte zbadáte pri prejazde po diaľnici približne v mieste, kde prvýkrat za Piešťanmi prechádzate Váh na pravej strane vysoko na kopci bielu bodku. A ak sa zahľadíte ešte lepšie zbadáte aj bielu vežu mierne vystrčenú nad okolitou krajinou.

Ak ste niekedy premýšľali čo by to mohlo byť, vedzte, že je to hrad Tematín. Jeden z najvyššie položených slovenských hradov, na ktorý dostať sa vyžaduje určitú časovú rezervu a menšiu dvoj-hodinovú túru z juhu alebo severu.
Ak by ste však čakali, že objavíte pustý, v burinách sa rozpadávajúci hrad vysoko nad krajinou Považia budete prekvapení. O hrad je dobre postarané. Časť z neho bola zrekonštruovaná, stará sa o oň miestne občianske združenie a ak pri prehliadke dávnej histórie zatúžite po pivku, kofole, kapustnici či guláši stačí si zájsť na nádvorie, kde si tieto dobroty môžete cez víkendy dopriať do sýtosti.

 

 

Check the top four

MAP

SEARCH