Slovensko má mnoho tvárí a jedna z nich je silno spojená s hornatým charakterom krajiny. Charakterom, ktorý v minulosti skôr rozdeľoval ako spájal hlbokými údoliami a lesmi. Umožnil tak však vytvorenie nepreberného množstva často veľmi odlišných tradícií, z ktorých sa mnohé zachovali podnes nielen v podobe nehmotnej ale aj hmotnej. V nádhernej ľudovej tvorivosti, jedinečných dekoráciách, minimalistických ale príťažlivých pamiatkach. V dnešnom článku otvárame toto sladké prekvapenie Slovenska v (aspoň) 10 tich najzaujímavejších miestach, ktorých návštevu nemôžete opomenúť ak chcete pochopiť farebnosť, vynaliezavosť a múdrosť našich predkov z vidieka.
Odkazy na všetky múzeá nájdete v prehľadnej mape pod článkom
10| PANSTVO A PODDANSTVO BOK PO BOKU
Videli ste niekedy rozprávky alebo filmy, kde stredoveké panstvo občas zavítalo na návštevu medzi poddaný ľud? V Ľubovni, priamo pod nádherným stredovekým hradom ani nemusíte pozerať na televíziu. Tohto ducha pocítite priamo na mieste.
9| TECHNICKÉ VEĽDIELA V PRÍRODE
Múzeum vo Vychylovke na Kysuciach je známe predovšetkým pre jeho technické pamiatky. Presnejšie jednu svetovo významnú. Kysuckú lesnú úvraťovú železničku, jedinečnú svojho druhu v Európe. Ak by ste sa chceli previesť na podobnej museli by ste letieť do ďalekého Peru.
8| DEDINY ČIAS MINULÝCH
Obdobie po druhej svetovej vojne značne zmenilo tvár Slovenska nielen v jeho mestách, ale aj na dedinách. Ak by ste niekedy pátrali po tom ako mohol vyzerať slovenský vidiek v minulosti choďte do Martina a navštívte jeho Múzeum Slovenskej dediny. Presnejší obraz typickej slovenskej dediny zo všetkých častí Slovenska sprevádzaný množstvom kultúrnych podujatí asi nikde inde nenájdete.
7| POD MAJESTÁTNYMI ROHÁČMI
Ak už pôjdete na túru do Roháčov, návštevu jedinečného Múzea oravskej dediny učupeného v hlbokom lese priamo pod nimi nemôžete vynechať. Je to práve Orava, ktorá sa hrdí jedinečnými a malebnými rozprávkovými drevenými domčekmi, ktoré môžete vidieť aj v neďalekom Podbieli.
6|AKO SA ŽILO NA LIPTOVE
Pribylinské múzeum Liptákov s nádhernými výhľadmi na Kriváň patrí medzi najznámejšie. Niet divu, že toto prostredie si filmári veľakrát vybrali pre točenie rozprávok aj historických filmov. Od ostatných múzeí sa totiž odlišuje prítomnosťou šľachtických sídiel, ktoré doslova kameň po kameni zachránili pred vodami Liptovskej Mari a preniesli na toto miesto.
5| ZÁHADY UKRYTÉ V ZNAKOCH
Ťažko nájdete na Slovensku zvláštnejšiu a prezdobenejšiu dedinu akou sú Čičmany. Natoľko významnú, že slúži ako umelecký podklad pre množstvo suvenírov aj oblečení spojených so Slovenskom. Niečo čo je typicky slovenské. Aj, keď je to „ukryté“ len v jednej dedine, ktorá sa stala natoľko významnou, že ju navštevujú turisti z celého sveta.
4| BANÍCKA MINULOSŤ HORALOV
Tisíce fotiek z jednej dediny reprezentujúcej Slovensko aj za jeho hranicami. A to nielen baníckou minulosťou dodnes zachovanou v množstve stredovekých ľudových baníckych domov, ale predovšetkým v lokálnej výšivke, ktorá má potenciál stať sa celosvetovo známym suvenírom. V Špaňodolinskej paličkovanej čipke.
3| ROZPRÁVKA POD TATRAMI
Ždiar asi netreba nikomu zvlášť predstavovať. Snáď každý turista chtivý preskúmať Belianske Tatry sa v tejto ikonickej goralskej podhorskej dedine zastavil. Ak ju však chcete spoznať lepšie odporúčame potúlať po širokom okolí a objaviť čarokrásne farebné domčeky a tradície Goralov prežívajúce dodnes napriek turizmu v tzv. Ždiarskom dome.
2| ŽIVÝ SKANZEN SO ZNAČKOU UNESCO
Vlkolínec – ďalšia dedina, ktorú zvlášť predstavovať netreba. Nachádza sa snáď na každom propagačnom materiály spojenom so Slovenskom. Malebná, nádherná, unikátna dedina ďaleko od civilizácie pod masívom Sidorova uprostred divočiny Veľkej Fatry, ktorú spoznáte najlepšie vtedy, keď turisti odídu, Večer pred súmrakom, kedy ožíva aj okolitá divoká príroda…
1| TICHÁ A UKRYTÁ V HLBOKOM ÚDOLÍ
Kto čakal, že Vlkolínec bude na prvom mieste, bude asi sklamaný. Avšak ak raz navštívi Osturňu nebude sa čudovať. Ťažko nájsť na Slovensku dedinu, ktorá by mala väčšie genius loci minulých čias a tradícií akou je táto dedina. Na mnohých miestach akoby sa tu zastavil čas. Pokojne sa vám môže stať, že len tak mimovoľne vytiahnete foťák, aby ste si (prekvapení) odfotili výjav, ktorý ste videli len vo filmoch o ľudových tradíciách Slovenska. A kulisa neďalekých majestátnych Belianskych Tatier len pridáva na tajomnosti tohto úžasného miesta na Zamagurí, kde na turistov veľmi nenaďabíte. Najväčší, až 9 kilometrov dlhý živý skanzen Slovenska. Tentoraz viac autentický a bez značky UNESCO.
Pridaj komentár