Prečítané 58

 

KATEDRÁLA NANEBOVZATIA PANNY MÁRIE

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

KATEDRÁLA NANEBOVZATIA PANNY MÁRIE

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

 

Po Štítniku asi druhý najkrajší svätostánok na historickom Gemeri. O niečo mladší, o niečo väčší, ale v architektonickej dokonalosti a nádhere fresiek nijak nezaostávajúci. Aj, keď sa jedná prevažne o fresky mladšieho dáta a teda ich umelecká hodnota je diskutovateľná.

Jeho vnútro je zmeskou elegancie gotiky, pompéznosti a prezdobenosti baroka či minimalizmu klasicizmu. To všetko zabalené do prítmia stredovekého ducha a dávnych storočí, o ktorých by fresky na stenách vedeli rozprávať.

Ak budete mať to šťastie a katedrála bude otvorená aj pre návštevu svetského charakteru, rozhodne nevynechajte slávny obraz Metercie, ktorý sa radí k najhodnotnejším Gemerským maľbám a hrob svätice. A keď to budete mať za sebou len si v tichu sadnite a nasávajte atmosféru katedrály.

 

     

Všetko o mieste

Tip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).

Email: info@tikroznava.sk, Telefón: +421 948 205 226  Call Me pre priamy hovor zo smartfónu

Vedeli ste?

.


 Poloha: 

 Zaujímavosti regiónu: 

 Vstupné: 

 Zvyčajne 45 €

Pre skupinu osôb od 1-30 ľudí so sprievodcom z TIK Rožňava

 Hodiny: 

 Celoročne: 

Katedrála prístupná po objednaní v TIK Rožňava v otváracích hodinách


Email: info@tikroznava.sk, Telefón: +421 948 205 226 

 

Je to stredoveká sakrálna gotická stavba z konca 13. storočia, ktorá je najvzácnejšou a najstaršou kultúrnou pamiatkou v Rožňave. Na jej mieste už v roku 1304 stál prvý farský kostol a na prelome 15. a 16. storočia za arcibiskupa Tomáša Bakóca kostol prešiel rozsiahlou neskorogotickou prestavbou. Z niekdajšieho bohatého stredovekého zariadenia sa tu zachovalo neskorogotické pastfórium (1507), sieťová klenba s figurálnymi konzolami a erbami, renesančný portál a v európskom meradle unikátna tabuľová maľba Sv. Anna Samotretia (Metercia 1513) s dobovým realistickým zobrazením ťažby a spracovania rudy v okolí mesta vo vzájomne organicky súvisiacich scénach. Je najstarším zobrazením baníckej činnosti na oltárnom obraze v strednej Európe... pokračuj na rožnava.sk

Slávny obraz záhadou?

O slávnom obraze Metercie sme sa už zmienili. No nepovedali sme, že tento vyše 500 rokov starý obraz je európskym unikátom, keďže patrí k najstarším obrazom vôbec, ktorý zachytáva banskú činnosť v stredoveku. A práve baníctvo vynieslo Rožňave ako jedného z centier „Železného srdca Európy“, ako prezývali v minulosti Gemer, slávu a popredné miesto medzi uhorskými mestami.

Obraz zachýtava Sv. Annu Samotretiu (po lat. Meterciu), ktorá spoločne s Ježišom a anjelmi pod nebom bdie nad životom baníkov a ochraňuje ich. Sv. Anna bola totiž považovaná za ich patrónku, keďže sa verilo, že veriach baníkov utiekajúcich sa k tejto svätici obdarí zem svojím bohatstvom a otvorí svoje poklady.

Záhadu a význam obrazu podčiarkuje fakt, že jeho autor je doteraz neznámy a ani početné, mnohé erudované pokusy o jeho určenie sa nestretli s výsledkom a tak je v literatúre označovaný jednoducho ako LA.

Zostaňte v okolí

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0