Prečítané 21

 

KAŠTIEĽ BETLIAR

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

KAŠTIEĽ BETLIAR

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Najkrajší kaštieľ regiónu Gemer a jeden z najkrajších kaštieľov na Slovensku vôbec. Nachádza sa len pár kilometrov od historického baníckeho mestečka Rožňava na kraji Slovenského Krasu. V jeho vnútri objavíte jedinečnú a dokonale zachovanú zbierku predmetov používaných šľachtov, nábytku,  rozsiahlu zbierku obrazov, kníh a výnimočných exotických predmetov, ktoré si rodina Andrássyovcov priniesla z ciest po svete.

Ak sa budete túlať jaskynami a planinami Slovenského krasu či len tak objavovať Gemer, tento kaštieľ bude príjemným spestrením nie len vďaka svojej úžasnej prehliadke histórie, ale aj svojím nádherným anglickým parkom, ktorý sa radí medzi najväčšie na Slovensku a už len z tohto dôvodu mu bude venované špeciálne miesto v našom sprievodcovi.

 

     

Všetko o mieste

Telefón: +421 908 532 766

Call Me pre priamy hovor zo smartfónu

Vedeli ste?

.

      
 Vstupné: 

 Plné 8 €

 Zľavy: 

(deti od 6 - 14 r., študenti, dôchodci):  5 €

 Zdarma: 

Deti do 6 rokov/ZŤP/ICOM/Press

 Len prízemia 

Plné 6 €:

(deti od 6 - 14 r., študenti, dôchodci):  4 €

 Hodiny: 

 Máj- September: 

UTO - NED 10:00 – 18:30

posledný vstup 17:30

 November- Marec: 

UTO - NED 10:00 – 16:00

posledný vstup 15:00

 Apríl - Október: 

UTO - NED 10:00 – 16:30

posledný vstup 15:30

 Areál parku 

máj - november: 7:00 hod - 21:00 

november - máj: 7:00 - 18:00 


 
 

/   Email: mvalach@gmail.com, Telefón: +421 915 993 301 

Kaštieľ pochádza zo začiatku 18. storočia a postavili ho na základoch staršieho renesančného kaštieľa Bebekovcov. Dal ho postaviť Štefan Andráši ako poschodový, ešte opevnený kaštieľ so štyrmi nárožnými vežami. I ďalšie prestavby v rokoch 1792 – 1795, keď prichádza k rozšíreniu, a v rokoch 1880 – 1886, keď stavba získala dnešnú podobu, sa viažu znovu k rodine Andrášiovcov, ktorá bola už vtedy jeho trvalým vlastníkom, a ktorá mala v majetku nielen hrad Krásnu Hôrku, ale aj majetky a bane v okolí Rožňavy. Po staršej klasicistickej prestavbe a rozšírení južnej časti a priečelia nasledovala rozsiahlejšia pseudoslohová úprava s nadstavbou druhého poschodia, ktorá dala kaštieľu ráz francúzskej poľovníckej stavby.... pokračuj na wiki

Bohatstvo ukryté v bývalej obrazárni

Najväčším bohatstvom kaštieľa je jeho jedinečná a nádherná knižnica. Má osobitú, veľmi upokojujúcu atmosféru, zvláštnu patinu a hlavne značné množstvo kníh. Obsahuje údajne až 15 tisíc zväzkov napísaných až v 15 jazykoch. Nemenej ohromujúco pôsobí aj rozsah poznatkov z rôznych oblastí či už vedných, prírodných alebo humanitárnych, ktoré knihy skrývajú.  

Len námatkovo je potrebné spomenúť disciplíny teológie, histórie, geografie a filozofie. Najstaršie zväzky sú dokonca z 15. Storočia a mali by obsahovať dokonca aj manusktripty.

Málo kto však vie, že knižnica pôvodne sídlila v romantickej rotunde v parku pri vstupe do areálu kaštieľa na druhej strane potoka cez most. Až začiatkom 20. storočia sa Andrassyovci rozhodli premiestniť do miestnosti, ktorá pôvodne slúžila ako obrazáreň. Romantická rotunda dnes pripomína svoj slávnu minulosť nositeľky múdrosti v podobe rozsiahlej zaujímavej iluzórnej maľby kníh v knižnici, ktorá pokrýva celý jej priestor.

 

Zostaňte v okolí

Kostol v Štítniku

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0