Prečítané 31

 

STRÁŽNA VEŽA – ROŽŇAVA

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

STRÁŽNA VEŽA – ROŽŇAVA

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Viditeľná už zďaleka. Jedna z hlavných dominánt tohto starého baníckeho mesta a srdce jeho veľkého štvorcového námestia. Dostanete sa na ňu paradoxne nie cez Kostol Sv. Františka Xaverského s ktorým tvorí tak povediac jeden celok, ale nenápadným bočným vchodom na kraji malého parčíka. 

Vo vnútri Vás čaká výstup doslova po jej stenách, na ktorých sú bizarným spôsobom zavesené schody vedúce až navrch. Tam vás zas čakajú nádherné výhľady na veľké rožňavské námestie s jeho hlavnými dominantami, biskupstvom, Kostolom Sv. Anny a Radnicou a za nimi baroková veža rožňavskej katedrály s kopcom Tureckej. Na juhu zas výhľad korunuje pohľad na mohutný kaňon, ktorým si riečka Slaná prerazila cestu medzi Silickou a Plešiveckou planinou.

       

Všetko o mieste

Tip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).


 
 

volať Call Me

Email: info@tikroznava.skTelefón: +421 948 205 226 

 


 Poloha: 
 V okolí: 
 Vstupné: 

 Plné 2 €

 Zľavy: 

deti od 6 - 14 r.:  1 €

skupinové zľavy dohodou

 Hodiny: 

 Celoročne: 

Veža prístupná po zaplatení vstupného v TIK Rožňava v otváracích hodinách

Posledný vstup je 30 minút pred zatváracím časom.


Email: info@tikroznava.sk, Telefón: +421 948 205 226 

  

Veža má výšku 38 m a v minulosti bola súčasťou pôvodnej radnice. Stavbu veže ako prvku ochrany proti tureckému nebezpečenstvu začali roku 1643 za richtára Martina Weiszera. Bola dokončená v roku 1654, kedy rožňavský richtár Matej Bakoš pozval do mesta spišského staviteľa Juraja Gerscheuera. Na južnej strane veže umiestnili pamätnú tabuľu s menami oboch richtárov, datovaním stavby a erbom mesta, do strechy uložili pamätnú listinu, v ktorej Ján Althuem Missnico podrobne opísal všetky udalosti uplynulých 11. rokov. Nad tabuľou sa nachádza turecká kamenná delová guľa.

Na ôsmom podlaží veže je malá miestnosť pre strážcu, ktorý mal veľmi dobrý výhľad na všetky strany. V roku 1766 vyhorela a počas opravy dostala dnešnú barokovú šindľovú strechu. Veža je známa tým že mala najpresnejšie hodiny v Uhorsku.

Zostaňte v okolí
Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0