Prečítané 20

 

HRAD ŠOMOŠKA


Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

HRAD ŠOMOŠKA


 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 


Jeden z tých hradov, ktoré sa môžu pochváliť jedinečnosťou. V prípade Šomošky ide o dva unikáty naraz. Jednak je to hrad, ktorý vďaka sa vďaka politicko-teritoriálnym hrám po rozpade monarchie ocitol na okraji slovenského územia, kde stačí urobiť po hradom krok a ste v Maďarsku a jednak sa jedná o jeden z veľmi mála hradov, ktoré sú nielen postavené priamo na čadičovej vyvreline, ale aj z čadiča samotného.

Na tento úžasný a zaujímavý hrad s krásnymi výhľadmi do oboch štátov naviac vedú dve cesty. Jedna tá značne kratšia priamo z dedinky Somoskőújfalu v Maďarsku a tá dlhšia no o to zaujímavejšia vedie hustým lesom popod známy lávový vodopád hlbokým lesom. Či už sa rozhodnete vystúpiť na hrad z Maďarska alebo zo Slovenska ocitnete sa uprostred jedinečnej sopečnej krajiny Cerovej vrchoviny, kde v diaľke v Maďarsku kraľuje ďalší hrad Salgóvár.

A po návšteve rozhodne odporúčame navštíviť starú zaniknutú osadu Mačacia, kde pri rozpadávajúcich sa múroch ľahko podľahnete pocitu objaviteľa zaniknutej a tajomnej civilizácie v džungli

   

Všetko o mieste a okolí

Tip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).


 

priamy hovor Call Me

Emailobec@siatbukovinka.sk

Telefón: +421 47 449 11 54

 

 

        
 Vstupné: 

 Plné 1,5 €

 Zľavy: 

(deti od 6 - 14 r., študenti, dôchodci):  0,50 €

 Hodiny: 

 Celoročne: 

PON - PIA 09:00 – 16:00

SOB - NED 09:00 – 18:00

 
 

 

Emailobec@siatbukovinka.skTelefón: +421 47 449 11 54

 

priamy hovor Call Me

 

Hrad založili koncom 13. alebo začiatkom 14. storočia Kačičovci. Bol stavaný z čadičových kvádrov, ktoré boli ťažené priamo v hradnom kopci. Pri stavbe bol odkrytý i známy „kamenný vodopád“. V roku 1310 sa stal majetkom Matúša Čáka. Po rozpade jeho dŕžav daroval Karol Róbert Šomošku Tomáš Szechenyi (Szécsényi). V roku 1461 ho kráľ daroval Országhovcom a Lošonczyovcom. Od roku 1554, po strate Fiľakova patril k prvej línií protitureckých hradov[1]. V roku 1573 hrad obsadili Osmanské vojská pod vedením fiľakovského bega Aliho. Turci hrad držali až do roku 1596, kedy pred jednotkami Valentína Prepoštváryho ustúpili[1]. Po smrti majiteľky hradu Anny Lošonczyovej sa stal majetkom Žigmunda Forgáča. V roku 1618 bol na príkaz krajinského snemu hrad opevnený, renovácia prebehla v rokoch 1547-1655[2]. Po porážke povstania Františka II. ... pokračuj na wiki

Názov vodopád je vskutku výstižný. Tento výnimočný prírodný výtvor, ktorý nemôžete minúť cestou na samotný hrad Šomoška naozaj pripomína akýsi kamenný vodopád. Na Slovensku ide o absolútny unikát, ktorý vznikol v tejto oblasti predovšetkým pre charakterický lávový reliéf Cerovej vrchoviny, ktorá pripomína sopečnú krajinu. Vodopád pozostáva z tmavých päť- až šesťbokých čadičových stĺpov. Neďaleko vodopádu sa nachádza ďalšia atrakcia, kamenné more tvorené úlomkami takých istých tmavých čadičových stĺpov. Tieto stĺpy boli použité i pri stavbe neďalekého hradu Šomoška.

Neďaleko vodopádu samotného sa nachádza ďalší prírodný div,  kamenné more, ktorého čadičové stĺpy slúžili ako stavebný materiál pre hrad Šomoška.

K lávovému vodopádu aj kamennému moru sa dostanete po tej iste ceste, aká vedie na hrad Šomoška.


  

Len kúsok od hradu Šomoška v hlbokom lese smerom dole po žltej značke sa nachádzajú postupne zanikajúce ruiny prerastené popínavými rastlinami uprostred hustého krovia. Ide o zaniknutú banícku osadu s názvom Mačacia postavená na ťažbu čadiča z neďalekého kameňolomu rovnomenného mena. Ide o vskutku veľmi zvláštne miesto, kde máte pocit, ako keď by ste sa nachádzali uprostred pralesa na mieste, kde kedysi stála slávna civilizácia.

Bonusom je rozhľadna na Mačacej, ktorá poskytuje nádherné výhľady na hrad Salgó aj Šomoška.


  

Najvyšší vrch sopečného pohoria Cerovej vrchiny. Svojou výškou len 727 m je na Slovensku menej ako priemerný. Na jeho vrchu je však vybudovaná rozhľadna odkiaľ sa naskytnú nádherné výhľady na slovenskú aj maďarskú stranu a predovšetkým na hrady Šomoška a Salgó.
Na samotný vrch sa dostanete pomerne nenáročným stúpaním z obce Šiatorská Bukovinka.

Foto: PavoukVlastné dielo, CC BY-SA 3.0, Odkaz


Zostaňte v okolí

Hrad

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0