Prečítané 20

 

KOSTOL SV. PETRA Z ALKANTARY


Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zdieľaj

 

Ulož

 

Späť na menu

 

KOSTOL SV. PETRA Z ALKANTARY


 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Okoličné je zaujiímavou mestskou časťou Mikuláša, ktoré má aj pre napriek rozsiahlejšej panelovej zástavbe na jeho kraji stále pomerne dobre zachovanú historickú časť. Tej dominuje hlavne Okoličanský kaštieľ, ktorý je už v súkromných rukách, niekoľko kúrii a hlavne Kostol a kláštor Sv. Petra z Alkantary s múzeom Ladislava Mattyasovszkého.

Tento kostol považovaný za najkrajší na Liptove. dokonca jednoznačne patrí na prvé miesto spomedzi všetkých pamiatok Mikuláša

A to predovšetkým kvôli svojmu nádherne zachovanému stredovekému interiéru, ktorému dominujú sieťové klenby a hlavný barokový oltár venovaný Sv. Petrovi z Alkantary  doplnený o sedem ďalších bočných. V neposlednom rade tiež  veľmi pekné okolie na brehu Váhu na pozadí Západných Tatier.

A samozrejme pri jeho návšteve by ste rozhodne nemali vynechať veľmi zaujímavé a na Slovensku unikátne múzeum Ladislava Mattyasovszkého, nitrianskeho biskupa, do ktorého sa vstupuje novoobjaveným gotickým portálom ústiacim do bývalého rajského dvora kláštora. Objavíte tu mimo iné plastiky od Majstra Pavla z Levoče či pohľad na pôvodný stredoveký oltár, tentokrát od Majstra z Okoličného prostredníctvom fragmentu „Zvestovania“

 

Zdieľaj

 

Ulož

 

Späť na menu

 Všetko  o miesteTip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).

 

Chcete navštíviť kostol a múzeum? Kontaktujte farský úrad v Okoličnom, ktorý vám rád poskytne detailné info.


 

Emailokolicne@farnostokolicne.skTelefón: +421 949 217 797

   

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

 Vedeli  ste?

.

 

Chcete navštíviť kostol a múzeum? Kontaktujte farský úrad v Okoličnom, ktorý vám rád poskytne detailné info.


 

Emailokolicne@farnostokolicne.skTelefón: +421 949 217 797

   

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

Prvá zmienka o Okoličnom pochádza z roku 1248 a dlhý čas bola obec majetkom šľachtickej rodiny Okoličanských. Prvým vlastníkom, zemepánom  Okoličného bol Miko, ktorý zomrel v roku 1288. V tom istom roku sa stáva zemepánom Serafín I., ktorý je považovaný za zakladateľa rodu Okoličániovcov. V roku 1435 obec vypálili Husiti a obyvatelia odišli s nimi. Zemepán Michal Okoličáni, aby získal nových obyvateľov, sľubuje im úľavy v poddanských povinnostiach. V roku 1480 zahajuje výstavbu kostola a kláštora a zriaďuje faru ktorá bola dovtedy len v Svätom Mikuláši. Za to ustúpil časť svojho dedičného léna spomínanej fare v Liptovskom Mikuláši. Zaujímavou časťou výzdoby interiéru je stredoveký variant erbu rodiny Okoličáni, zlatá hviezda a polmesiac na modrom poli. V neskoršom období sa tieto symboly vyskytujú ako pridružené symboly po okrajoch erbu ako napríklad aj na oltároch v kostole.

Celý františkánsky komplex vznikol rokoch 1476 – 1492 na mieste pôvodného gotického kostola sv. Kozmu a Damiána. Z tohto objektu sa zachovalo zachovalo presbytérium, premenené na sakristiu. Nový kláštorný kostol bol najskôr zasvätený Panne Márii anjelov a až neskôr sv. Petrovi z Alkantary. Podnet na výstavbu dal kráľ Matej Korvín, ktorý poveril svojho ... pokračuj na wiki

 

Záhádný majster z Okoličného

Obyvateľmi Červeného Kláštora boli po celé stáročia dve prísne rehole, Kamaldulov a Kartuziánov. Prísnejšiu rehoľu ako kamalduli majú iba trapisti. Trapisti nesmú rozprávať, nesmú sa obkolesovať zeleňou. Môžu hľadieť len na nebo a vyprahlú zem.

Kamalduli popri izolácii a prísnosti svojho života milujú zeleň. 

Domky, v ktorých bývali po jednom otcovia alebo bratia, boli rozostavané v záhrade pozdĺž chodníka. Pri každom domku bola ešte malá záhradka, kde mnísi pestovali to, v čom mali záľubu. Vnútro bolo rozdelené na niekoľko malých miestností: kaplnku, izbu na prácu a spanie, hygienický kút a sklad paliva. Ako lôžko slúžila pričňa z dosák a slamník, na prikrytie jedna, dve deky. Každý dom so svojou záhradkou bol ohradený múrom. Považoval sa teda za obyvateľov svet – pustovňu.

Hovorilo sa, že títo mnísi sa zdravili „memento mori“ (pamätaj, že zomrieš). Nie je to však pravda. Tento pozdrav im pripísal Henryk Sienkiewicz v knihe Pan Wołodyjowski a od tých čias sa to tradovalo.

Rozprávať im bolo dovolené tri krát do týždňa, v čase pôstu dvakrát. Ale, ako sa o nich hovorilo, ani túto úľavu veľmi nevyužívali.

Kamalduli sú (boli) vegetariáni. Ich strava bola preto jednoduchá: na raňajky čierna meltová káva, chlieb s kúskom masla alebo džemu, na obed zeleninová polievka, zemiaky, kúsok ryby alebo vajce, na večeru zemiaková kaša s kyslým mliekom alebo zemiakový boršč. Stravu im roznášal kuchár v obedároch a každý ju konzumoval sám vo svojom domku. Preslávili sa tiež zberom a použivaním liečivých bylín. Aj v Červenom Kláštore je vystavený mimoriadne vzácny herbár mních Cypriána.

 Zostaň  v Mikuláši

 Na  skok

 

 

 

     

Kto by už len hľadal kras tak ďaleko od Slovenského krasu? A predsa..Nádherné vápencové bralá čnejúce sa nad obcou Haligovce neďaleko Červeného Kláštora sú vďaka vápencu, ktorý ich formoval práve takýmto územím. To znamená, že tu nájdete množstvo krasových skalných útvarov, jaskyne, brány, oblúky. Z jaskýň síce nie je sprístupnená ani jedna, ale výhľady zo samotného vrcholu sú nádherné.

 

 

 

 

 

 

O histórii hradu Beckov sa samozrejme veľa dozviete na hrade samotnom. Ak však chcete vedieť viac o jeho tajomnom zakladateľovi bájnom Ctiborovi určite navštívte expozíciu múzea v bývalej kúrii Ambrovcov zo 17. storočia, ktorá je postavená prakticky pod hradom.

 


 

Rôzne parky predstavujúce Slovensko v malom pozná asi každý. Tento je však jedinečný svojím zameraním. Zaoberá sa totiž prezentovaním (v zmenšenej mierke) drevených kostolíkov Slovenska. A tak tu máte možnosť zhliadnuť nielen slávne kostolíky zapísané do zoznamu UNESCO, ale aj tie menej známe no nemenej zaujímavé. Do celkového počtu drevených kostolíkov ich ešte niekoľko desiatok chýba no miniskanzen chce postupne ukázať všetky.

 


 

Tiché miesto po ceste na Hanigovský hrad, ktorého význam predznamenal vybudovanie Baziliky v Ľutine a konanie každoročných pútí. V roku 1851 sa tu mal totiž miestnej dedinčanke Zuzane Feketeovej zjaviť samotný Svätý Mikuláš, ktorého zjavenie neskôr uznal a potvrdil aj samotný pápež Pius  IX. Od tých čias sa na miesto, medzičasom doplnené o množstvo kaplniek usporadúvajú každoročne 15. Augusta púte gréckokatolíckych veriacich zo širokého okolia.

 


 Zostaň  v okolí

Hrad

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

 Zostaň  v kontakte

Comments

comments

0