Prečítané 38

 

GEMERSKÉ SPOJKY

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

GEMERSKÉ SPOJKY

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Trať duchov ako toto miesto volajú je traťou, ktorá nikdy nezažila prejazd vlaku či paru lokomotívy v tuneli. Tzv. Gemerské spojky vybudované v rekordne krátkom čase počas druhej svetovej vojny Slovenským štátom je systém tunelov, viaduktov a koridorov vyhĺbených pre položenie koľajníc. Koniec druhej svetovej vojny však prišiel skôr, ako tu stihol prejsť prvý vlak.

A tak je dnes toto technické dielo s mimoriadne veľkým turistickým potenciálom atrakciou pre tých čo sa neboja temnoty a chcú zažiť dobrodružstvo a akýsi zvláštny pocit sureálna v tichu tmy zdanlivo nekonečne dlhého Slavošovského tunela a následne sa prejsť po Koprášskom viadukte s pekným výhľadom na krajinu blízko pri Muránskej planine.

Upozorňujeme, že pri prechode Slavošovského tunela je potrebné mať čelovku so silným bodovým svetlom. Svetlo z mobilu rozhodne neposkytne dostatok svetla do nekonečnej tmy ktorá vás pohltí hneď ako prejdete niekoľko metrov.

     

Všetko o mieste

Tip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).

Vedeli ste?

.

       


 Poloha: 

 Zaujímavosti regiónu: 

Na základe viedenskej arbitráže zabralo Maďarské kráľovstvo široký pás južného pohraničia Slovenska, čím došlo k odstrihnutiu viacerých gemerských lokálnych tratí. Strata úsekov tratí od Rožňavy po Lučenec znamenala prístup na túto časť Gemera po železnici možný len územím Maďarska,[2] čo komplikovalo život obyvateľov, podnikanie i spravovanie územia. Vážnym problémom bolo prerušenie železničného spojenia do Slavošovských papierní, ktorých zásobovanie a doprava výrobkov bola na železnici závislá.[3] Trate Brezno – Tisovec – JesenskéPlešivec – Muráň a Plešivec – Slavošovce vytvorili izolované úseky, ktoré bolo možné vzájomne prepojiť tzv. gemerskými spojkami a sprístupniť tak odrezané územia. Bolo potrebné prepojiť Tisovec s Revúcou a Lubeník so Slavošovcami, výhľadovo aj Štítnik s Nižnou Slanou (na tento úsek bol vypracovaný projekt), ako aj Dobšinú s traťou Červená Skala – Margecany blízko obce Dedinky (zostalo pri zámere).... pokračuj na wiki

Zákázaný tunel.

Sprievodca gemerskými spojkami môže navodzovať dojem, že Gemerské spojky pozostávajú len zo Slavošovského tunela. Nie je to však pravda. Slavošovský tunel je jediný, ktorý je dnes priechodný spolu s podstatne kratším Koprášskym tunelom.

Pod trať Gemerské spojky však patria aj také masívne a dlhé tunely ako je Tunel pod Dielikom Tento tvojkilometrový tunel je unikátny hlavne trasou cez, ktorú prechádza. Ide o viacero jaskýň, ktoré jednak spôsobili tvorbu kvapľovej výzdoby v tuneli a jednak jeho zatopenie zo strany, kde prechádza krasovým územím. Po vojne tunel nemal skutočné využitie a od pokusov skladovania zeleniny či skladu rakiet sa napokon stal najväčším stredoeurópským zimoviskom netopierov (odhad od 2000-10000 kusov) čo mu vyslúžilo zápis medzi chránené areály Slovenska.

Jediným dlhým tunelom, ktorý je priechodný teda zostal Slavošovský tunel, ktorý sa radí medzi najdlhšie cyklo-tunely v Európe a viažu sa k nemu pikošky ako príbehy o mladíkoch, ktorí chodili po tme skúšať do tunela odvahu či o futbalistoch, ktorí si skracovali cestu na zápasy do Jelšavy či Magnezitoviec práve cez tento tunel.

Zostaňte v okolí

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0