Prečítané 241

 

KOSTOL V ŠTÍTNIKU


Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

Zdieľaj

 

Ulož

 

Späť na menu

KOSTOL V ŠTÍTNIKU


 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 2 Average: 5]

V srdci historického Gemera medzi dvoma mohutnými planinami Slovenského krasu na námestí malebného mestečka Štítnik sa nachádza stredoveký kostol Evanjelickej cirkvi Ausburgského vyznania.

Tento kostol, na  prvý pohľad obyčajný a ničím nie výnimočný, akých na Slovensku možno nájsť desiatky však skrýva vnútro, ktoré predstavuje úžasnú prechádzku stredovekým  majstrovstvom umenia a maliarstva. Na viac ako 200m 2 plochy sú vyobrazenia z Biblie, zbožného a pracovného života, života apoštolov, zatratenia, pašií či iné náboženské cykly. Najstaršie z nich sú pritom originálnymi dielami pôvodných Talianských majstrov a v rámci Slovenska sa niektoré z nich považujú preto za unikáty. Tieto nesmierne vzácne maľby sa zachovali vo výnimočnej kvalite predovšetkým vďaka faktu, že predstavitelia Evanjelickej cirkvi, ktorým tento pôvodne katolícky kostol pripadol, maľby v duchu minimalizmu a skromnej výzdoby Evanjelických kostolov zatreli bielym vápnom.

Avšak zďaleka to nie sú len maľby, ktoré čakajú na Váš čakajú ak vstúpite do tajomného vnútra kostola. Kostol samotný je akými múzeom rezbárstva, prehliadkou hrdosti stredovekých rodov a zároveň kryptou s hrobmi umiestnenými priamo v bočnej lodi a pod hlavným oltárom. Naviac má nádherný chór, dnes už bohužiaľ neprístupný, s dvoma organmi, ktoré sú umiestnené pod sebou. A tak niet divu, že pre jeho neoceniteľné umelecké hodnoty a unikátnosť a zachovalosť malieb bude navrhnutý na zápis do zoznamu UNESCO.

 

Zdieľaj

 

Ulož

 

Späť na menu

 Všetko  o miesteTip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).

Prehliadka je za symbolický a dobrovoľný poplatok. Je potrebné si ju dohodnúť vopred na telefónnom čísle alebo emailom.

Priamy hovor Zavolať

Emailstitnik@ecav.skTelefón: +421 918 783 356

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

 Vedeli  ste?

.

Prehliadka je za symbolický a dobrovoľný poplatok. Je potrebné si ju dohodnúť vopred na telefónnom čísle alebo emailom.

 

Emailstitnik@ecav.skTelefón: +421 918 783 356

 

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

Súčasnú podobu kostol dostal po niekoľkých stavebných úpravách. Najstaršou časťou kostola je terajšia sakristia, na mieste ktorej stál prvý pôvodný jednoloďový kostol pravdepodobne z 13. storočia[5]. Chrám je trojloďový – najvyššia časť kostola je terajšia sakristia z 2. tretiny 14. storočia. Pri pokračovaní stavby v roku 1460 predĺžili južnú a hlavnú loď, ktoré zakončili polygonálnymi uzávermi. Severnú loď už počas ďalších prestavieb nikdy nedokončili.[6] Stredoveká stavba evanjelického kostola je v súčasnosti pozoruhodná najmä neskorogotickou architektúrou. Najväčším zásahom do stavby je mohutná veža, postavená na západnej strane kostola a zaklenutá v prízemí neskorogotickou rotujúcou klenbou s pretínajúcimi sa rebrami. V roku 1740 vežu ešte zvýšili drevenou nadstavbou a typicky barokovo tvarovanou drevenou strechou[7]. Začiatkom 16. storočia vznikol malý kamenný organový chór so starým neskorogotickým organom, vloženým do renesančnej skrine. Chór spolu s organom patrí medzi najzaujímavejšie pamiatky tohto druhu. pokračuj na wiki

Dielo z Luccy nájdete aj v Štítniku, ďaleko od Toskánska.

Je známe, že na vnútornej výzdobe kostola pracovali Talianski majstri, ktorých slávny rod Bebekovcov pozval v stredoveku na Gemer. Ak by ste však hľadali rukolapný dôkaz o priamom talianskom vplyve na freskovej výzdobe kostola lepší ako v severnej lodi ani nenájdete. Jedná sa o výjav zosobňujúci legendu o sv. Staroste (na fotke mierne zvýraznené) v podobe ukrižovanej postavy s bradou a korunou na hlave. Niektorí historici sa domnievajú, že ide aj špecifické zobrazenie postavy ukrižovaného Krista. Na Slovensku sa jedná o absolútny unikát, ktorý možno nájsť len v kostole v Ponikách.

A mimo slovenského územia sa táto plastika nachádza až za Alpami v Talianskom meste Lucca známa ako Volto Santo. Ide o v zásade najznámejšiu a najhodnotnejšiu fresku tohto nádherného kostola umiestnenú v okruhu friesiek mariologického a christologického cyklu.

 Na  skok

Slávu Gemeru priniesol predovšetkým hrad Krásna Hôrka. Málokto však vie, že na Gemeri nájdeme hradov viacero a jedným z nich je práve ten vodný v Štítniku, aj keď už nie je obkolesený bažinami ako v minulosti.

Niekdajšia významná proti-turecká pevnosť vybudovaná v polovici 15. storočia Bebekovcami, ktorej značná časť bola zničená po poslednom proti-habsburgskom povstaní, aj keď hrad najmä jeho jedna časť patrili medzi obľúbené miesta Františka Rákocziho. Jej zašlú slávu dnes pripomínajú pomerne rozľahlé veže a zaujme tiež kaštieľ vybudovaný po zničení pevnosti, ktorý počas bývalého režimu prebudovali na veľkú kuchyňu a jedáleň pre miestne učilište. V budúcnosti sa mu však črtá sľubné využitie v podobe živej histórie, ktoré plánuje miestne združenie Štítnícká Concordia. 


 Zostaň  v okolí

Hrad

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

 Zostaň  v kontakte

Comments

comments

0