Evanjelický gotický kostol v Štítniku

posted in: Kostoly | 0

Jeden z najkrajších stredovekých kostolov

Navštívili ste? Ohodnoťte: 
[Total: 2    Average: 5/5]

V srdci historického Gemera medzi dvoma mohutnými planinami Slovenského krasu na námestí malebného mestečka Štítnik sa nachádza stredoveký kostol Evanjelickej cirkvi Ausburgského vyznania.

Tento kostol, na  prvý pohľad obyčajný a ničím nie výnimočný, akých na Slovensku možno nájsť desiatky však skrýva vnútro, ktoré predstavuje úžasnú prechádzku stredovekým  majstrovstvom umenia a maliarstva. Na viac ako 200m 2 plochy sú vyobrazenia z Biblie, zbožného a pracovného života, života apoštolov, zatratenia, pašií či iné náboženské cykly. Najstaršie z nich sú pritom originálnymi dielami pôvodných Talianských majstrov a v rámci Slovenska sa niektoré z nich považujú preto za unikáty. Tieto nesmierne vzácne maľby sa zachovali vo výnimočnej kvalite predovšetkým vďaka faktu, že predstavitelia Evanjelickej cirkvi, ktorým tento pôvodne katolícky kostol pripadol, maľby v duchu minimalizmu a skromnej výzdoby Evanjelických kostolov zatreli bielym vápnom.

Avšak zďaleka to nie sú len maľby, ktoré čakajú na Váš čakajú ak vstúpite do tajomného vnútra kostola. Kostol samotný je akými múzeom rezbárstva, prehliadkou hrdosti stredovekých rodov a zároveň kryptou s hrobmi umiestnenými priamo v bočnej lodi a pod hlavným oltárom. Naviac má nádherný chór, dnes už bohužiaľ neprístupný, s dvoma organmi, ktoré sú umiestnené pod sebou. A tak niet divu, že pre jeho neoceniteľné umelecké hodnoty a unikátnosť a zachovalosť malieb bude navrhnutý na zápis do zoznamu UNESCO. 

 • OK
  OK
  OK
  Nie
  OK /  OK Nie
   Prístup: 

  Bus smer Štítnik

  Vyhľadávač  spojenia

 • Prehliadka je za symbolický a dobrovoľný poplatok. Je potrebné si ju dohodnúť vopred na tel. č  0918783356 alebo prostredníctvom elektronickej pošty na

  stitnik@ecav.sk . 

 • Zatiaľ nie je pripojený

 • Súčasnú podobu kostol dostal po niekoľkých stavebných úpravách. Najstaršou časťou kostola je terajšia sakristia, na mieste ktorej stál prvý pôvodný jednoloďový kostol pravdepodobne z 13. storočia[5]. Chrám je trojloďový – najvyššia časť kostola je terajšia sakristia z 2. tretiny 14. storočia. Pri pokračovaní stavby v roku 1460 predĺžili južnú a hlavnú loď, ktoré zakončili polygonálnymi uzávermi. Severnú loď už počas ďalších prestavieb nikdy nedokončili.[6] Stredoveká stavba evanjelického kostola je v súčasnosti pozoruhodná najmä neskorogotickou architektúrou. Najväčším zásahom do stavby je mohutná veža, postavená na západnej strane kostola a zaklenutá v prízemí neskorogotickou rotujúcou klenbou s pretínajúcimi sa rebrami. V roku 1740 vežu ešte zvýšili drevenou nadstavbou a typicky barokovo tvarovanou drevenou strechou[7]. Začiatkom 16. storočia vznikol malý kamenný organový chór so starým neskorogotickým organom, vloženým do renesančnej skrine. Chór spolu s organom patrí medzi najzaujímavejšie pamiatky tohto druhu

  Viac na  wikipedii
  .

 ­ Plusy

– zachovaná pamiatka

– nádherné stredoveké maľby

– pôsobivá atmosféra kostola

– skvelý výklad

­ Mínusy

 – komplikovanejšie spojenie

– neistá prehliadka (nutnosť objednať sa vopred)


 

Na Mape:

Comments

comments