Prečítané 5

 

HRAD ČABRAĎ

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

HRAD ČABRAĎ

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Na drvivú väčšinu slovenských hradov si musíte vyšlapať od začiatku smerom dohora. Tento je výnimkou. Dlhá cesta lesníkom chodníkom smerujúca neustále nadol vás dovedie až do údolia riečky Litavy, ktorá tu v skutočnosti tvorí skrytý mohutný kaňoň obtekajúci kopec na ktorom stojí hrad.

Kedysi známy strážny hrad Čabraď, dnes už ruina, o ktorú sa veľmi dobre stará občianske združenie a dobrovoľnící je tak troška zvláštny. Je pomerne ďaleko od civilizácie zo všetkých strán, obkolesený len úplne pustými vrchmi Krupinskej planiny. Dokonalé miesto na premýšľanie o časoch dávnych zoči voči nádherným výhľadom do okolia.

Vstup vedie cez most klenúci sa nad mohutnú priepasť a na hrade vás privítajú jeho veční obyvatelia a duchovia, ovce a kozy spásajúce terén všade naokolo.

  

Všetko o mieste


      

Postavený bol v 13. storočí v obci Čabradský Vrbovok a prvá písomná zmienka je z roku 1276. Patrí do skupiny stredoslovenských hradov, ktorých účelom bola ochrana ciest vedúcich k banským mestám. V druhej polovici 16. storočia bol dôležitou protitureckou pevnosťou a Turci sa ho niekoľkokrát márne snažili dobyť. Jeho stredoveké jadro sa skladalo z ústrednej veže chránenej štyrmi baštami a z hradného paláca, ktorý stál nad dobre kontrolovaným zalomeným vstupom do horného nádvoria. V polovici 15. storočia bol hrad na krátku dobu aj sídlom Jiskrovych vojsk. Roku 1511 sa stal majetkom ostrihomského arcibiskupa T. Bakócza, ktorý ho dal okolo roku 1520 upraviť a prestavať. S opevňovacími prácami a s rozširovaním obytných priestorov sa pokračovalo aj v druhej polovici 16. storočia, a to hlavne na predhradí. Hrad bol v tej dobe vo vlastníctve Pálffyovcov a po nich ho dostal do vlastníctva vojenský veliteľ Ján Krušič, pôvodom z Chorvátska. .. pokračuj na wiki

Zostaňte v okolí

Hrad

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0