Prečítané 14

 

ČACHTICKÝ HRAD


Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

       

Zdieľaj

 

Ulož

 

Späť na menu

ČACHTICKÝ HRAD 


 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

 

Ak sem prichádzate vyzbrojení  všetkými možnými pravdami, polopravdami, mýtmi aj povedačkami o temnej minulosti tohto hradu budete ho vnímať ako zvláštne príťažlivo ponurý. Jedná sa totiž o hrad, na ktorom zomrela (podľa povesti zamurovaná) najznámejšia masová vrahyňa v dejinách Uhorska, grófka Alžbeta Báthoryová, miestnymi prezývaná Báthoryčka spajaná s mučením a vraždami tisícok dievčat.

Tak trošku nespravodlivo dopadol  tento desivý tieň ponurej a tajomnej minulosti aj na tento majestátny hrad. Zločiny Alžbety Báthoryovej sa tu pravdepodobne totiž nikdy neodohrali. Ich miestom mal byť už dnes neexistujúci kaštieľ. Hrad slúžil po odsúdení grófky len ako jej domáce väzenie.

Samotný hrad je vskutku nádherný, prekvapivo rozľahlý a ponúka nádherné výhľady do obce Jahodné a na pahorkatiny a usadlosti Myjavy. Ak ho navštívite rozhodne si nenechajte ujsť  vyčerpávajúci zdroj informácii o hlavných dejateľoch a udalostiach doby, v ktorej žila Alžbeta Báthoryová umiestnený v jednej z budov hradu. 

Zdieľaj

 

Ulož

 

Späť na menu

 Všetko  o miesteTip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).


Priamy hovor Zavolať

Emailhrad@cachtice.skTelefón: +421 32 74 010 14

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

 Vedeli  ste?

.

 

 Vstupné: 

 Plné 2,5 €

 Zľavy: 

(deti od 6 - 15 r., študenti, 1 €

dôchodci, študenti, ZŤP):  1,50 €

rodinné (2 dospelí a 2 deti): 5 €

 Bezplatne  

deti  0 - 6 r.

 Zľavy rezidentov: 

obyvatelia Čachtíc a Višnového  0,5 €  

 Hodiny: 

 Január - Február: 

zatvorené

 Marec: 

UTO - PIA 10:00 – 16:00 posledný vstup 16:30

SOB - NED 10:00 – 17:00 posledný vstup 16:30

 Apríl - Jún: 

UTO - PIA 10:00 – 17:00 posledný vstup 17:30

SOB - NED 10:00 – 18:00

posledný vstup 17:30

 Júl - August: 

PON 12:00 - 18:00

UTO - NED 10:00 – 18:00 posledný vstup 17:30

 September: 

UTO - NED 10:00 – 17:00 posledný vstup 16:30

 Október - November: 

UTO - NED 10:00 – 16:00 posledný vstup 15:30

 December: 

SOB - NED 10:00 – 15:00 posledný vstup 14:30


 

 

Emailhrad@cachtice.skTelefón: +421 32 74 010 14

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

Čachtický hrad vznikol v prvej polovici 13. storočia. Patril medzi prvé hrady, ktoré zabezpečovali západnú hranicu Uhorska, najmä v 13. storočí, keď ho spravoval hradný kráľovský kastelán. V roku 1273 ho napadol a silno poškodil český kráľ Přemysl Otakar II.Medzi prvými pánmi hradu boli Peter a Pongrác z rodu Hunt-Poznanovcov, načas patril aj Matúšovi Čákovi Trenčianskemu. V roku 1392 prešiel do majetku Stibora zo Stiboríc, ktorý vlastnil 20 hradov na Považí. V roku 1467 väznili na hrade husitského veliteľa Jána Švehlu. Hrad mal predovšetkým chrániť hranice Uhorska, preto bol budovaný ako mohutná pevnosť. Nikdy sa nestal prepychovým sídlom. Bývanie na hrade bolo nepohodlné. Jedinou aspoň trochu zdobenou časťou na hrade bola kaplnka. Od roku 1569 boli vlastníkmi Nádasdyovci. V roku 1708 dobyli hrad vojská František II. Rákoci a odvtedy začal pustnúť, aj keď začas slúžil ako väzenie... pokračuj na wiki

Tajomstvá navždy skryté pod zemou.
Kaštieľ, v ktorom mala údajne grófka páchať svoje krutosti a kde ju mal pri ich páchaní pristihnúť palatín Juraj Thurzo už neexistuje. Nezachovala sa dokonca ani jediná jeho maľba a tak jediným dôkazom existencie je opis hradného kapitána Pavla Kardoša z roku 1645, podľa ktorého mal kaštieľ 45 miestností, päť pivníc a pod záhradou ešte rozsiahle labyrinty. Tie mali podľa miestnych legiend ústiť až na samotný hrad. 

V dnešnej dobe sú jediným dôkazom existencie kaštieľa klenby a chodby pod zemou, v ktorých skladuje víno miestne poľnohospodárske družstvo. Všetko ostatné navždy zmizlo pod nánosmi hliny po tom čo zomrel jeho posledný správca statkár Springer ,a ukrylo tak tajomstvá tohto kaštieľa.

 Na  skok

Postavený grófom Draškovičom chorvátskeho pôvodu v 17 storočí. Dnes slúži ako múzeum mapujúce históriu Čachtíc z hľadiska kultúrneho, spoločenského aj historického.  Nemenej významnou je tiež expozícia, ktorá zachytáva činnosť spolku Tatrín, ktorý stojí za uznaným a prijatím štúrovskej spisovnej slovenčiny ako jazyka Slovákov.


O podzemnom spojení Nádašdyho kaštieľa  a hradu existujú dnes už legendy. Jednalo sa totiž práve o ten kaštieľ, kde mal palatín Juraj Thurzo prichytiť grófku pri krutom mučení. Či je to len legenda, alebo fakt nevieme. Avšak pôvodne vínne pivnice, ktoré kedysi tvorili spleť chodieb pod Čachticami sa zachovali práve najlepšie na mieste, kde kedysi kaštieľ stál.
Dnes tieto pivnice využívane v minulosti predovšetkým na ochranu pred Turkami sprístupňujú miestne občianske združenia, ktoré do akéhosi podzemného múzea nainštalovali expozície mučenia a vinárstva. Chodby sú ozdobené nečakanými historickými skvostami, s ktorými sa nikde na Slovensku nestretnete. Vrcholom je replika vraždiaceho nástroja tzv. železnej panny, ktorou grófka mala svoje obete kruto a pomaly zabíjať.


Alžbetu Báthoryovú mali podľa povesti po jej smrti zamurovať na jej vlastnom hrade, kde má jej duch blúdiť stenami a chodbami. Pravda však môže byť úplne iná a celkom prozaická. Vraj má byť pochovaná v tomto veľmi peknom barokovom kostole, za ktorého vznikom má stáť samotný Ctibor zo Ctiboríc, známy pán viacerých považských hradov.


 Zostaň  v okolí

Hrad

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

 Zostaň  v kontakte

Comments

comments

0