Prečítané 8

 

TEPLÝ VRCH


 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

TEPLÝ VRCH


 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Názov tejto vodnej nádrže vybudovanej na riečke Blh je príznačný. Jedna sa totiž o nádrž s najvyššou priemernou teplotou vody na Slovensku. Z tohto dôvodu sa nádrž teší vysokej popularite u turistov zo širokého okolia. 
Môžete si tu nielen zaplávať či relaxovať na plážach zo, štrku, trávy a piesku, ale aj vyskúšať surfovať s vetrom vo vlasoch, zabajkovať si na vode či člnkovať. Nádrž má pomerne dobre vybudované rekreačné zariadenia na brehu, kde sa môžu vyšantiť aj deti na tobogánoch. 

Okrem toho sú v okolí nádrže prírodné aj kultúrne zaujímavosti, ktoré sa dajú navštíviť ak si budete chcieť spraviť aj program mimo vodných aktivít.

 

         

Všetko o mieste

Tip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).
 


 
 

priamy hovor Call Me

Emailmvalach@gmail.comTelefón: +421 915 993 301

 

Pavol Dobšinský sa síce narodil v Slavošovciach a tam pamiatke tohto významného slovenského spisovateľa, folkloristu, prekladateľa, redaktora a predovšetkým rozprávkára prikladajú aj patričnú pozornosť, avšak faru, kde prežil najtvorivejších 24 rokov obdobia mal v Drienčanoch. Obec sa preto rozhodla založiť na tejto fare Múzeum slovenskej rozprávky, kde si môžete prezrieť jednotlivé vydania jeho diel, ako aj všetko čo súviselo so životom a tvorbou tohto evanjelického kňaza. 

V neďalekom parku sa nachádza aj jeho hrob stojaci v tieni evanjelického kostola, kde pán farár Dobšinský kázal.


Nachádza sa uprostred pomerne malého územia Drienčianskeho krasu, kde možno podobne ako v Slovenskom krase nájsť typicky krasové formy a útvary ako jaskyne, škrapy a priepaste. Má dĺžku 79 m a vymodelovalo ju riečisko podzemného potoka. Ak tam zavítate nezabudni te si pozrieť zaujímavú inštaláciu ohniska pračloveka aj s predmetmi denného používania v praveku, keďže sa jedná opät o jaskynu s pravekým osídlením. A ak budete mať skutočné štastie možno sa vám podarí nájsť veľmi vzácneho jaskynného chrobáka. Endemyta žijúceho len Drienčianskom krase.

K jaskyni sa dostanete z Teplého vrchu náučným chodníkom Drienčanský kras a po ceste určite nevynechajte chránený areál Hikóriový porast, ktorý pripomína viac džunglu ako les.

Kedysi miesto schôdzok vysokej aristokracie z celej Strednej Európy, dnes je tento renesančno-barokovo-klasicistický kaštieľ domovov sociálnych služieb, ktorý žiaľ nemožno preskúmať zvnútra. Aj tak sa však oplatí navštíviť ho pre jeho pomerne rozľahlý anglický park s množstvom vzácnych drevín z amerického kontinentu, plochy bývalého jazierka či umelej jaskyne, kde mal dať gróf Coburg nainštalovať kvaple z jaskyne Domica. 

V horúcom lete príjemné miesto na chládok.

 Zostaňte v okolí

Gemersko-malohontské múzeum

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0