Prečítané 14

 

SKANZEN PRIBYLINA


Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Zdieľaj

 

Ulož

 

Späť na menu

SKANZEN PRIBYLINA


 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

V tichu hradby smrekových lesov za dedinou Pribylina pod masívom Západných Tatier sa rozkladá rozľahlý areál plný stavieb z akoby iného storočia. Nájdete tu domčeky aké na Slovensku už takmer vymizli, starobylý gotický kostolík s typickou šindľovou vežou aké možno nájsť na Liptove či stredoveký kaštieľ. Ani jedna z týchto budov však už dávno nemá svojich majiteľov.

Pritom je tu každodenný ruch. Nie však taký ako by ste na poriadnu dedinu čakali. Prechádzajú sa tu turisti obvešaní fotoaparátmi, turistickí sprievodcovia či skupiny žiakov a študentov z rôznych školských zájazdov. Častokrát tiež nie je núdza o kvalitné vystúpenia divadelného či muzikálneho chatakteru. Dedina teda nie je úplne mŕtva, ale slúži ako jedinečné múzeum pod holým nebom umožňujúce akúsi cestu do minulosti za každodenným životom, radosťami a strádaním predkov z Liptova.

 

Zdieľaj

 

Ulož

 

Späť na menu

 Všetko  o mieste

 


Tip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).


 

Emailskanzenpribylina@liptovskemuzeum.skTelefón: +421 44 5293163, +421 918 680297

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

 Vedeli  ste?

.

 

 Vstupné: 

 Plné 6 €

 Zľavy: 

deti do 6 r.:  0 €

deti od 7 -15 r. 3 €

študenti, ZŤP, dôchodci 3 €

rodinné (2 dospelí a deti ): 18 €

 Zdarma: 

deti do 6 r., sprievodca ZŤP

školské zájazdy: 3 € / os.

 Zľavy rezidentov: 

Liptov region card, obyvatelia Liptova 5 €

 Hodiny: 

 Október - Februárr: 

PON - NED 09:00 – 15:30

 Marec - Apríl: 

PON - NED 09:00 – 16:00

 Máj- Jún: 

PON - NED 09:00 – 17:30

 Júl- August: 

PON - NED 09:00 – 18:00

 September: 

PON - NED 09:00 – 17:00

Posledný vstup vždy hodinu pred ukončením prevádzky

 Zavreté: 

1. 1., 24 – 25. 12.


 

 

Emailskanzenpribylina@liptovskemuzeum.sk Telefón: +421 44 5293163 +421 918 680297

 

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

Múzeum liptovskej dediny sa výrazne odlišuje od ostatných múzeí v prírode predovšetkým formou zástavby a skladbou objektov. Je obrazom stredovekého sídla s výsadami a právami mestečiek. Okrem drevených obytných a hospodárskych stavieb, reprezentujúcich typické znaky ľudového staviteľstva roľníckych a remeselníckych vrstiev, sú tu aj dva vzácne stredoveké kamenné objekty. Všetky stavby spolu vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia dávneho Liptova. Goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec je najstarším zachovaným zemianskym sídlom v Liptove zo 14. – 16. storočia... pokračuj na stránke múzea

Len kópie či originály?

Aj, keď jednotlivé stavby budia dojem autenticity v skutočnosti to tak úplne nie je. Jedná sa o verné kópie domov bezzemka, stredného a bohatého roľníka, remeselníka, obecného richtára, dedinskú školu s početnými pôvodnými prvkami z dedín prevažne zatopených Liptovskou Marou.

Vzácny je predovšetkým renesančný kaštieľ z dediny Parížovce, ktorým sa táto umelá dedinka značne odlišuje od množstva iných skanzenov na Slovensku. A samotné rozostavenie domov je navrhnuté tak, aby zodpovedalo modelu stredovekej dedinky na Liptove.

 Na  skok

Niekdajší hrad je stále dominantou tohto pekného mestečka plného kúrii a malých kaštieľov pod Nízkymi Tatrami na brehu divokej Belej. Niekdajší preto, lebo bol v priebehu rokov premenený na luxusný hotel. To sa však netýka úplne celého hradu a preto môžete vďaka majiteľom stále obdivovať renesančný kaštieľ a predhradie hradu. Alebo poprípade sa poprechádzať po jeho peknej záhrade či sadnúť si na kávu na brehu jazierka s množstvom vtáctva. Vynechať by ste rozhodne nemali ani pamätnú skalku s nádherným výhľadom na hrad na pozadí Západných Tatier pod, ktorou je pamätník obetiam prvej a druhej svetovej vojny.


Neznačkovaná a preto možno menej známa je Hybická tiešňava, ktorá ale neleží pri obci Hybe, ale skôr pri obci Východná. Aj, keď nie je značkovaná dá sa do nej dostať poľnou cestou z Východnej alebo lesnou cestou z Podbanského. Chodník vedúci jej dnom je vlastne samotný potok a preto je tiesňava kvôli napadanému drevu ťažšie priechodná. Najmä v sparných letách je však príjemným miestom na ochladenie v lone nádhernej prírody pripomínajúcej tak troška dažďový prales. Keďže je však neznačkovaná je dobré si pred jej návštevou zistiť stav vody potoka Hybica.  


Jediná štôlna sprístupnená návštevníkom na Liptove a najdlhšia štôlňa pod masívom Západných Tatier. Osobité čaro jej dodáva hlavne posledná časť baníckej expozície vďaka osvetleniu olejovými kahancami. Jej jedinými stálymi "obyvateľmi" sú zas podzemní vládcovia, škriatkovia permoníci, ktorí sprevádzajú návštevníkov cestičkami baníckej histórie na Liptove.

 


Obdivuhodný projekt miestneho obyvateľa, ktorý až po pátraní v archívoch zistil aké významné budovy z hľadiska baníckej histórie získal do vlastníctva. A tak nelenil a svojpomocne aj s finančnou pomocou štátu premenil obe budovy Klopačky aj Vážnice na zaujímavé múzeum baníctva, kde vám prostredníctvom originálneho výkladu ukáže to najlepšie z histórie baníctva na Liptove.  


Sídli v budove bývalého Soľného úradu a zaujme predovšetkým rozmanitosťou expozícii, ktoré vás rozhodne nebudú nudiť. Veď len posúďte podľa zoznamu toho čo vás pri prehliadke múzea čaká: expozícia ovčiarstva a galéria ľudového výtvarného prejavu, ľudová modrotlač Liptova, galéria paličkovanej čipky, Komorský úrad likavsko – hrádockého panstva, expozícia Historická soľná cesta a Z dejín mesta Liptovský Hrádok. A po návšteve múzea odporúčame poprechádzať sa aj po neďalekej lipovej aleji.


Nesie meno a rukopis slávneho lesníka, šľachtica a priekopníka lesného hospodárstva Jozefa Dekréta Matejovie, po ktorom je pomenovaná aj lesnícka škola spravujúca arborétum. Že sa oň starajú vzorne svedčí úctyhodný počet až 700 drevín z rôznych krajín sveta. Čo do bohatosti sa radí k trom najbohatším dendrologickým záhradám na Slovensku.


Považuje sa za poslednú  neprehradenú divokú horskú rieku v Strednej Európe. Jej sila je pritom ohromná a v čase záplav strháva všetko čo jej stojí v ceste a presúva svoje koryto kam sa jej zachce, aby zas priniesla život na iné miesto. Medzi vodákmi je známa ako jediná rieka vhodná raftovanie na Slovensku, avšak vychutnať si pohľad na jej mohutnú silu na jar môžete aj neďaleko skanzenu Pribylina na lávke ponad rieku, pri menšej kaskáde priamo v Liptovskom Hrádku či na sútoku s pokojným Váhom.

 

 

 


 Zostaň  v okolí

Západné Tatry

Liptovský Mikuláš

Račkova Dolina

 Zostaň  v kontakte

Comments

comments

0