Prečítané 9

 

SILICKÁ ĽADNICA

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

SILICKÁ ĽADNICA

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Uprostred Slovenského Krasu na samom vrchu Silickej Planiny v oblasti, ktorá je takmer neobývaná si v tichu prírody a tisícročí spieva svoju tichú kvapkajúcu „pieseň“ Silická Ľadnica. Jedna z najvýznamnejších jaskýň na svete, zapísaná do zoznamu UNESCO. Vlastne…jaskyňa to už tak na prvý pohľad celkom nie je a práve v tom spočíva jej svetový význam.

Jedná sa totiž o značnú časť zrútenej jaskyne tvoriacu dnes priepasť korózno-rútivého typu vo výške len niečo cez 500 metrov nad morom, do ktorej sa dá dnes zostúpiť až takmer na samé dno, kde sa môžete pokochať ľadovou výplňou, ktorá sa v malom množstve udrží aj počas najhorúcejšieho leta. Tam dole je totiž takmer vždy teplota približujúca sa nule a pri schádzaní zvrchu na dno priepasti máte pri pozorovaní okolitej vegetácie pocit, ako keď by ste stúpali na končiare vysokých vrchov. Tam, kde sa táto jaskyňa prepadla nám príroda vlastne ukazuje ako asi vyzerá celé „ementálové“ podložie Silickej Planiny a Slovenského Krasu vôbec

    

Všetko o mieste

Tip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).

Vedeli ste?

.

        


 Poloha: 

 Všetko v regióne: 

Silická ľadnica je zaľadnená priepasť v strednej časti Silickej planiny[1]. Je najnižšie položená ľadová jaskyňa na svete, nachádza sa v nadmorskej výške 503 m n. m.. [2]Je vytvorená v druhohornýchstrednotriasových vápencoch Silického príkrovu podzemným tokom Čierneho potoka a je súčasťou Silicko-Gombaseckého podzemného hydrologického systému. Vznikla prepadnutím stropu staršieho podzemného dómu asi pred 2000 rokmi[1]. Inverzia flóry a fauny. Významná archeologická lokalita. Nachádza sa neďaleko obce Silica v okrese Rožňava a nie je voľne prístupná, vchod je ohradený plotom.

Chránené územie je v správe Správy slovenských jaskýň a bolo vyhlásené za národnú prírodnú pamiatku v roku 1982. Οd roku 1995 je tiež súčasťou svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. zdroj wiki

Pivovar v jaskyni?

Turistov to sem ťahalo už v 19. storočí, ale napríklad z roku 1866 sa zachoval záznam o sťažnostiach na miestneho podnikavca, ktorý si tu zriadil pivovar – ľad bol vraj začadený dymom, pri vstupe boli uviazané zlostné psiská a popri ceste kopy odpadu lákali divé svine a roje múch. Našťastie pivo bolo biedne a kšeft rýchlo skončil. 

Zostaňte v okolí
Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0