Prečítané 11

 

PLAVECKÝ HRAD

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

PLAVECKÝ HRAD

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 4]

Zbadáte ho už zo značnej diaľky ako kraľuje vrchom Karpát a priľahlej Záhorskej nížine. Kedysi strážil tzv. českú cestu Uhorského kráľovstva, dnes jeho ruiny už len pripomínajú slávnu minulosť strážneho hradu. A aj v súčasnosti mu však patrí medzi známymi malokarpatskými hradmi popredné miesto. Je totiž obľubeným cieľom poznávacích výletov aj podvečerných opekačiek.  

Výstup naň nie je nijako náročný a výhľady na do ďaleka sa rozprestierajúcu nížinu Záhoria až po nivu Moravy a vrchy Karpát patria medzi tie najkrajšie na Záhorí. No dôvod prečo hrad navštíviť rozhodne nie sú len výhľady z neho. V  areáli samotnom vás očaria ešte aj dnes mohutné zvyšky muriva a početné nádvoria, ktoré dávajú tušiť o pomerne veľkej rozlohe hradu. 

Ak teda budete prechádzať autom pod vrchmi Karpát zo strany Záhoria túto turistickú lahôdku určite nevynechajte.

 

       

Všetko o mieste


Vedeli ste?

.

    

Hrad vznikol ako kráľovská pohraničná pevnosť medzi rokmi 1256 až 1273. Od roku 1398 bol majetkom Stibora zo Stiboríc. Do 16. storočia ho vlastnili grófi zo Svätého Jura a Pezinka, potom Seréďovci, 1553 – 1575Fuggerovci, po nich Balašovci. Od 1641 nepretržite až do 20. storočia boli vlastníkmi Pálfiovci. V druhej polovici 16. storočia hrad prestavali na renesančnú pevnosť s dolnými nádvoriami. Postupne ho znovu opevňovali a udržiavali aj v priebehu 17. storočia, keď ho doplnili o nové delové bašty. V roku 1706 ho poškodilo cisárske vojsko, ktoré ho dobylo od povstalcov. Odvtedy ho už neobnovili. Sídlo panstva prešlo v polovici 17. storočia do Malaciek... pokračuj na wiki

VEDELI STE?..

Plavecká jaskyňa sa nachádza neďaleko zrúcaniny Plaveckého hradu. Jaskyňa bola vraj náhodne objavená mladým pastierom, ktorý pásol ovečky alebo kozičky na kopci nad jaskyňou a jedna z nich sa mu zatúlala práve do jaskyne, kde ju napokon našiel.

Začiatkom 19. storočia ju miestni zemepáni Pálfiovci po vykonaní menších úprav ako celkom prvú jaskyňu na Slovensku sprístupnili verejnosti. Je tiež možné, že ju istý čas využívali i ako sklad. Dnes je Plavecká jaskyňa otvorená len príležitostne. Navštíviť ju možno najmä v rámci každoročne uskutočňovaného dňa otvorených dverí (zvyčajne sa koná v zime, okolo prelomu rokov) alebo po dohode s jaskyniarmi.

Jaskyňa zaujme veľmi peknou krasovou výzdobou. V zimnom období v nej možno pozorovať netopiere a v letnom období sa sem chodia ?schladiť užovky či salamandry. K jaskyni sa dá jednoducho dostať z obce Plavecké Podhradie.Čítajte viac: https://myzahorie.sme.sk/c/8233297/predstavujeme-zaujimavosti-regionu-plavecky-hrad-jedna-z-dominant-malych-karpat.html#ixzz5fVxTWvxT

Zostaňte v okolí

Hrad

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0