Prečítané 44

 

MAUZÓLEUM ANDRÁSSYOVCOV

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

MAUZÓLEUM ANDRÁSSYOVCOV

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Jedinečná stavba postavená zo vzácneho Carrarského mramoru, ktorá sa údajne radí len k štyrom architektonicky podobným stavbám na svete. Umiestnená je v príjemnom parčíku na kraji Krásnohorského podhradia so vzácnymi drevinami a skutočný poklad sa skrýva v jej vnútri. Zvonku na pohľad vcelku jednoduchá stavba je totiž v jej interiéri prehliadka mozaikovej nádhery všetkých odtieňov, ktoré drahé kamene osvetlené dopadajúcim svetlom vydávajú. A uprostred, priamo pod zlatou kupolou Mauzólea stoja dva hroby, v ktorých je pochovaný manželský pár Andrássyovcov, Gejzu a Františky. Na Gemeri navždy zapísaný do histórie zlatými písmenami.

      

Všetko o mieste

Tip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).


 

Email: betliar@snm.sk, 

Telefón: +421 918 728 401  

Call Me pre priamy hovor zo smartfónu

Vedeli ste?

.


 Poloha: 
 V okolí: 
 Vstupné: 

 Plné 3 €

 Zľavy: 

Dieťa, žiak, študent (karty ISIC, ITIC, Euro >26), senior nad 62 rokov:  1,50 €

 Zdarma: 

každá prvá nedeľa v mesiaci

 Hodiny: 

 Máj - Október: 

UTO - NED 10:00 – 18:00

 November - Apríl: 

UTO - NED 09:00 – 16:00


 
 

Email: betliar@snm.sk, Telefón: +421 918 728 401  

Mauzóleum Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí je unikátna secesná pamiatka, postavená v rokoch 1903 – 1904. Na rozdiel od väčšiny ostatných secesných pamiatok na území Slovenska je výsledkom práce predstaviteľov mníchovského Jugendstilu a nie viedensko–budapeštianskeho prúdu secesie. Boli na ňom použité do secesného tvaroslovia prestavené prvky ranokresťanského a čiastočne aj staroorientálneho umenia. Inšpiráciou tvorcov bola hrobka ostrogótskeho kráľa Theodoricha v talianskej Ravenne, ktorá svojím vzhľadom a atmosférou priťahovala v 19. storočí romantikov z celej Európy.

Mauzóleum je postavené na bývalom panstve Andrášiovcov v Krásnohorskom Podhradí, ktoré je poslednou pamiatkou mladšej, t. j. monockej (dlholúckej) vetvy rodu. Synovia Mikuláša Andrášiho – Štefan I. a Juraj II. – rozhodli sa opustiť rodový hrad a rozdeliť si zdedený majetok. Vznikli dve vetvy rodu, betliarska a monocká, ktorú založil Juraj II. s manželkou Máriou Szelényi.

Juraj V. Andráši mal dvoch synov. Prvorodený Dionýz sa roku 1866 ako 31-ročný oženil s Františkou Hablawetzovou, dcérou riaditeľa viedenského konzervatória. Týmto porušil šľachtické a feudálne zvyklosti a jeho manželku nikdy neuznali za príslušníčku rodu. Bol vydedený z fideikomisného majetku svojej vetvy, čo založil v roku 1867.... pokračuj na wiki

Kult jednej významnej ženy.

Z manželského páru Dionýza a Františky Andrássyovcov bol rodákom z Gemera iba Dionýz. Jeho manželka Františka, rod. Hablawetz, sa však zapísala do sŕdc bežných Gemerčanov a ďalších obyvateľov Uhorska výrazným spôsobom.

Všetok sa začalo v roku 1879, keď sa v Rožňave ubytoval grófsky manželský pár, ktorý tam dovtedy nikto nevidel. Keďže bol v tom čase verejnosti sprístupnený aj hrad Krásna Hôrka, manželia sa vybrali na exkurziu. Správcovi na hrade bolo hneď nápadný zasvätený výklad muža. Keď sa zastavili pred obrazom Juraja IV. a jeho manželky a muž predstavil svojej manželke oboch ľudí na obraze, osvietilo ho. Bol to Dionýz a Františka. Františka naplno spoznávala krásy Gemera, ale veľmi na ňu zapôsobila chudoba obyčajných ľudí, ktorá spolu s nemožnosťou mať vlastné deti spôsobila zrod dobročinnej Františky.

Dionýz postupne prebral majetok, pričom ten nepotrebný začal rozpredávať. Utŕžené peniaze boli použité na dobročinné projekty. Predpokladá sa, že na dobročinné projekty bolo použitých viac ako 60 miliónov korún. Iniciátorom všetkých bola predovšetkým Františka. Každá finančná pomoc bola určená ...bez národnostného a cirkevného rozdielu. V tomto a neskoršom období (po smrti Františky) zohrával významnú úlohu István Sulyovszky. Vydával peniaze, rozdeľoval grófove dary a celkovo vytváral „kult Františky“ v kraji, ktorý prakticky nepoznala.


prevzaté z: webslovensko.sk

Zostaňte v okolí

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0