Prečítané 10

 

KRÁSNOHORSKÁ JASKYŇA

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

KRÁSNOHORSKÁ JASKYŇA

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Známa jaskyňa na úpätí Silickej planiny vytvorená potokom Buzgó, ktorý po tisícročia nahlodával vápenec, aby si prerazil cestu vyvieračkou von. Nevšedná nie ani tak svojou výzdobou, ktorú je v porovnaní s jaskyňami ako je Domica či Gombasek skôr menej výrazná aj menej početná, ale dobrodružstvom, ktoré v nej zažijete.

Stačí si obliecť speleologický mundúr, čižmy na nohy, nasadiť pravú jaskyniarsku čelovku na hlavu a dobrodružstvo za hlbinami jaskyne začína. Počas cesty, ktorá vedie cez množstvo rebríkov, stúpaní, klesaní, preskakovaní mostov či dokonca lanom nad potokom vás bude sprevádzať skvelý výklad jaskyniarov, ktorí túto jaskyňu spravujú už dlhé roky.  Na rozdiel od ostatných jaskýň je tu dotyk s jej prastarými stenami častou nutnosťou.

A vrchol príde nakonci v podobe hlavného strážcu tmy a ticha jaskyne, slávneho kvapľa rožnavských jaskyniarov, ktorý sa radí k najväčším a najvyšším stalagnitom na svete.

Všetko o mieste

Tip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).


 

 
 

Email: stankov@ke.psg.sk, Telefón: +421 905 412 048 

Upozornenie: Mimo sezóny (1.4. - 14.6. a 15.9. - 30.11.) je potrebné vstup do jaskyne  dohodnúť vopred

Call Me pre priamy hovor zo smartfónu

Vedeli ste?

.

      
 Poloha: 
 Krásy regiónu: 
 Vstupné: 

 Plné 10 €

 Zľavy: 

(deti od 6 - 15 r., študenti):  8 €

 Iné  

zapožičanie čižiem: 1 €

 Hodiny: 

 Apríl - November: 

časy vstupov: 9:00, 11:30, 14:00

 December -Marec 

zatvorené


 

/   Email: stankov@ke.psg.sk, Telefón: +421 905 412 048 

Upozornenie: Mimo sezóny (1.4. - 14.6. a 15.9. - 30.11.) je potrebné vstup do jaskyne  dohodnúť vopred

Krásnohorská jaskyňa je výverová fluviokrasová jaskyňa. Objavili ju rožňavskí jaskyniari v roku 1964 po znížení hladiny vody vyvieračky Buzgó. Známa dĺžka jaskyne je 1 556 m. Prehliadková trasa vedie ku Kvapľu rožňavských jaskyniarov, ktorý s výškou takmer 33 m patrí medzi najväčšie kvaple sveta. Trasa má dlžku 450 m a tou istou cestou sa návštevníci z jaskyne aj vracajú. Pred vstupom je potrebné obliecť sa do jaskyniarskeho výstroja. Cieľom turistického sprístupnenia je ukázať jaskyňu v prírodnom stave, preto je prehliadková trasa budovaná veľmi ľahkým spôsobom, bez zásahu do morfológie jaskyne. O to je náročnejšia. Zvládajú ju však aj deti od 6 rokov. Riečisko je sprístupnené drevenými lavičkami, jazerá sa prekonávajú pomocou lanových premostení. Jaskyňa nie je osvetlená. Jej návšteva sa podobá viac na speleologickú akciu, ako na vstup do sprístupnenej jaskyne. Je otvorená celoročne okrem marca.... pokračuj na wiki

Nevšedné útvary potoka Buzgó.

Pri prechode jaskyňou vás bude takmer neustále sprevádzať potok, ktorý ju vlastne vytvoril prerazením stien vápenca. Jeho zaujímavejšia časť sa však nachádza len pár desiatok metrov od vyvieračky, ktorou sa potok dostáva von z podzemia. Jedná sa o desiatky metrov dlhé kaskády a jazierka, ktoré si tu meandrujúci potok vytvoril. Na Slovensku sa jedná o ojedinelý prírodný úkaz, ktorý určite neprehliadnete, keď sa vydáte po lesnej ceste smerom k jaskyni. 


foto: roznava.dnes.24.sk

Zostaňte v okolí

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0