Kostol Sv. Margity Antiochijskej

posted in: Kostoly | 0

Prastarý kostolík z čias Veľkej Moravy


Bol som tu:
[Total: 3    Average: 5/5]

Stáť pred týmto kostolíkom znamená to isté čo zúčastniť sa na vyše 1100 ročnej histórii, ktorá samotná za tento nekonečne dlhý čas zmenila kostolík len málo. Akoby aj okolie, kde nenájdete žiadne parkovisko či zbytočné turistické stavby rešpektovali úctyhodný vek kostolíka. Pritom, asi najväčšou výhodou je, že o nej vie len málokto a nebýva ani cieľom turistov prechádzajúcich po diaľnici na Moravu.
Faktom však je, že sa jedná o prvotriednu pamiatku zapísanú na čakací zoznam pamiatok UNESCO a jednu z najstarších cirkevných pamiatok v Strednej Európe vôbec. Lebo ak tento nádherne položený kostolík navštívite vedzte, že sa pozeráte na samotné dejiny z čias krátko po páde Veľkej Moravy. Sú však výskumy, ktoré nevylučujú ani postavenie v dobe, kedy vládol knieža Svätopluk. V takejto podobe  nie sú pravdepodobne zachované nikde.
Ticho prerušované  na jar a v lete len vtákmi  je tu priam kontemplatívne. A tak ak budete mať čas, ľahnite si do trávy blízko kostola či pod strom, ktorý stojí rovno pred ním a zasnívajte sa do čias, kedy sa v tomto kostole mohli ozývať hlasy z omší v staroslovienčine. 

  • Kostol je pôvodná predrománska stavba so zachovanými pôvodnými bočnými múrmi takmer ku korunnej rímse.[2] Ide o jednoloďový kostol s jednotlivými miestnosťami zoradenými za sebou (predsieň – loď – presbytérium). Dĺžka kostola s nartexom je 11,9 m, šírka lode a nartexu 5,21 m.[4]. Počas svojej existencie bol viackrát upravovaný, v 13. storočí bol upravený v gotickom štýle. Vo svojej dobe bol netypicky postaveným kostolom a dodnes priťahuje pozornosť historikov. Obsahuje veľa pôvodných prvkov a architektonických detailov, ktoré sú predmetom výskumu (napr. pôvodné okenné otvory, povrchová úprava stien, valená klenba v presbytériu, znaky vyryté do kameňa na fasáde. zdroj: wikipédia 
  • Kostol leží pri slovensko-českej hranici blízko veľkomoravského sídla Mikulčice – Valy. Dostanete sa k nemu pomerne jednoducho: Z hlavnej cesty v obci Kopčany smerom na Holíč je potrebné odbočiť na poslednej odbočke smerom doľava a následne sledovať značenie smerom ku kostolu. Ak pôjdete z Holíča bude značenie na túto odbočku z nepochopiteľných dôvodov chýbať. Pôjdete najprv po asfaltovej ceste, ktorá sa neskôr zmení na poľnú. Kostolík má nádhernú polohu v poli, pomerne ďaleko od dediny, kde osamotený stojí blízko nivy rieky Moravy.  
  • Kostol nie je bežne prístupný verejnosti, návštevu interiéru je možné dohodnúť si na obecnom úrade vopred telefonicky na čísle 034/ 66811 28.
  • K tejto pamiatke zatiaľ nie je pripojený blog.
 

 Pl­usy

– tiché prostredie bez turistov
– najstarší kostol na Slovensku
– bez poplatkov
– ľahký prístup aj autom
– možnosť stanovať

Mínusy

– neistá prehliadka (len po telefonáte)
– menej zachovalý interiér
– vzdialenosť od diaľnice

 

 

 


Na Mape

 

Comments

comments