Prečítané 8

 

KLÁŠTOR KATARÍNKA

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

KLÁŠTOR KATARÍNKA

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

V tichu karpatských lesov asi hodinu ľahkej prechádzky od dedinky Naháč sa na priestrannej lúke nachádzajú tajomné ruiny bývalého kláštora s názvom Katarínka. Z tohto kedysi mohutného komplexu sa dnes zachoval už len jeho impozantný kostol a pozostatky múrov kláštora samotného. Ak by ste tu teda hľadali krásne kostolné maľby či zachovalé cely mníchov budete musieť hľadať inde. To však na príťažlivosti tomuto tajomnému miestu rozhodne neuberá. Jeho kontemplatívna atmosféra takmer zabudnutého miesta modlitieb rozhodne nabáda na návštevu. A to aj vďaka občianskemu združeniu, ktoré sa rozhodlo kláštor po mnohých rokoch kedy chátral a bol vystavený pôsobeniu vetru a vody zachrániť a postupne konzervuje jednotlivé jeho časti.

 

     

Všetko o mieste


 
 

Email: mvalach@gmail.com

Telefón: +421 5248 7545

Call Me pre priamy hovor zo smartfónu

Vedeli ste?

.

         

 

 Vstupné

 Plné 5 €

 Zľavy: 

(deti od 6 - 14 r., študenti, dôchodci):  2,50 €

rodinné (2 dospelí and deti do 14 r.): 10 €

školské zájazdy (minimum 10 osôb): 1,50 € / os.

 Pondelok  

Plné: 2 €  

školské zájazdy (minimum 10 osôb): 1,50 € / os.

 Zľavy rezidentov: 

BMK: 20 %  z 5 € vstupného alebo  20 % z nižšieho  2 € vstupného


 

 Hodiny

 Apríl - September: 

UTO - PIA 10:00 – 18:00 posledný vstup 17:30
SOB - NED 10:00 – 19:00
posledný vstup 18:30

 Október - Marec: 

UTO - NED 10:00 – 16:00
posledný vstup 15:30
 
 

/   Email: mvalach@gmail.com, Telefón: +421 5248 7545 Call Me pre priamy hovor zo

Kláštor sv. Kataríny, ktorý patril františkánskemu rádu, bol založený v roku 1618 na mieste prastarej gotickej kaplnky s cintonom ukrytej hlboko v malokarpatských lesoch, kde sa podľa legendy zjavovala svätá Katarína mladému grófovi a pustovníkovi Jánovi Apponyimu. Rozsiahly barokový kláštorný komplex bol postupne rozširovaný a zveľaďovaný a patril k najvýznamnejším pútnickým miestam Ostrihomskej arcidiecézy. Katarínka bola miestom noviciátu františkánov a cieľom mnohých pútí pospolitého ľudu z ďalekého okolia. V sedemnástom storočí bola niekoľkokrát poškodená počas stavovských povstaní či tureckých vpádov, no vždy bola opravená a život v nej pulzoval ďalej. Čo však nedokázali vojská, to sa podarilo politike – v júli 1786 bol kláštor spolu so stovkami ďalších dekrétom cisára Jozefa II. zrušený. Rehoľníci museli toto miesto opustiť, inventár bol odnesený a zničený a kláštor začal pustnúť a meniť sa v ruiny. Zdalo by sa, že tu končí jeho zaujímavá a búrlivá história.... pokračuj na oficiálnej stránke

VEDELI STE?..

Nevedno do akej miery je legenda o náhodnom objavení ruín pravdivá, no legenda hovorí, že v roku 1995 objavili v hustom zarastenom lesnom poraste ruiny Katarínky mladí nadšenci a obdivovatelia histórie.

Objekt sa rozhodli zachrániť a vznikol tak projekt Katarínka, ku ktorému sa pridal rád Katarínkovcov, mníchov, ktorí organizovali záchranu tohto miesta. Pôvodná myšlienka organizovania letných táborov sa tak rozšírila na myšlienku tzv. záchranných družín, t.j. Letných táborov zameraných na spojenie pobytu v prírode a konzervovania ruín tohto diela.

Postupom času sa tak ruiny kláštora podarilo za použitia úplne jednoduchých techník bez stavebných mechanizmov vyčistiť od náletových drevín a pristúpiť k sanácii celého objektu. Podarilo sa dokonca obnoviť pôvodnú lesnú železnicu k objektu, ktorá dnes pôsobí až očarujúco malebne.

Nie je tiež tajomstvom, že dnes si môže pobyt v družine mimo civilizácie v tichu a kráse tohto miesta vyskúšať ktokoľvek a naučí sa takpovediac znova žiť.

Zostaňte v okolí

Hrad Dobrá Voda

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0