Prečítané 7

 

HRAD STREČNO

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

HRAD STREČNO

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Na vysokom skalnom brale v mieste, kde rieka Váh kdesi hlboko dole zatáča smerom do kaňonu rozdeľujúceho pohorie Malá Fatra na dve časti stojí  už takmer 700 rokov jeden z najvýznamnejších strážnych hradov Považia. Hrad Strečno. Kedysi najlepšie opevnený hrad na Považí, ktorý strážil mýtnu cestu smerom na región Turiec.

Preslávila ho najmä slávna manželka uhorského Palatína Františka Vesselenyho, Žofia Bosniaková považovaná v tomto regióne za sväticu. Jeho pohnutú minulosť, ktorú poznačilo množstvo rodov ukončil paradoxne cisár Leopold, na ktorého príkaz bol hrad zbúraný. V súčasnosti sa tak jedná o konzervovanú ruinu so zaujímavými výstavami, veľmi peknou gotickou kaplnkou a nádhernými výhľadmi na Národný Park Malá Fatra. Pri jeho návšteve tiež odporúčame nevynechať kópiu stredovekej dedinu Paseka, ktorá sa nachádza priamo pod ním.

 

       

Všetko o mieste


 
 

Email: mvalach@gmail.com

Telefón: +421 41 569 74 00

Call Me pre priamy hovor zo smartfónu

Vedeli ste?

.

       

 Vstupné: 

 Plné 5 €

 Zľavy: 

(deti od 6 - 14 r., študenti, dôchodci, ZŤP):  3 €

rodinné (2 dospelí a deti do 15 r.): 13 €

 Zdarma: 

deti do 6 r., sprievodca držiteľa preukazu ŤZP-S, držitelia novinárskeho preukazu a preukazu Zväzu múzeí

 Hodiny: 

 Apríl - September: 

PON - NED 09:00 – 18:00

posledný vstup 17:00

 Október: 

PON - NED 09:00 – 16:00

posledný vstup 15:00

 November: 

SOB - NED 09:00 – 16:00

posledný vstup 15:00

 Január - Marec: 

zatvorené


 

Telefón: +421 41 569 74 00 

Prvá písomná zmienka o kamennom hrade pochádza z roku 1316, kedy sa spomína Strečnianske panstvo. Je zrejmé, že panstvo musí mať nejaké hlavné sídlo v podobe hradu. Vtedy však z neho stála pravdepodobne len veža. Založenie hradu sa pripisuje rodine Balašovcov. Hrad vznikol na staršom základe, pravdepodobne slovanského hradiska. Do obdobia 1. ½ 14. storočia je datovaný vznik jadra hradu polygonálneho pôdorysu o ploche cca 400 m², tzv. malého hradu pozostávajúceho z hranolovitej strážnej veže, cisterny vyhĺbenej v skalnom masíve a menšej obytnej budovy umiestnenej v severovýchodnom rohu opevnenia. Hrad už od začiatku svojej existencie slúžil ako ochranca mýtnej stanice, ktorá sa nachádzala pri brode cez rieku Váh pod hradom[3]. Hrad sa spomína v čase vlastníctva Matúšom Čákom ako stredisko väčšieho feudálneho panstva Strečna. Na konci prvej polovice 14. storočia došlo k dobudovaniu predhradia. Následne, začiatkom 15. storočia získala hrad kráľovná Barbora Celjská, ktorá vybudovala severný palác a hradnú kaplnku. ... pokračuj na wiki

Svätica, ktorá nikdy skutočne nezomrela.

Žofiu Bosniakovú sme spomínali už na začiatku. Slávna manželka uhorského Palatína Františka Vešeléniho bola už počas života považovaná za sväticu. Jej životná dráha je totiž popretkávaná množstvom dobrých skutkov, predovšetkým voči chudobným, ktorým sa snažila pomáhať a zlepšiť ich postavenie.  Ak práve nepomáhala chudobným a bedárom  vyšivala pre okolité kostoly obrusy a ornáty.

Skutočne zaujímavou v dobrom slova zmysle sa však stala až po smrti a to presne okolo roku 1689, kedy sa už dlhšie neobývaný hrad preskúmaval kvôli chýrom, že sa na ňom má nachádzať poklad. Peňažný poklad sa však nenašiel, za to sa našiel poklad skutočný. Bolo ňou telo Žofie, ktoré zostalo aj po 45 rokoch od jej smrti v rakve úplne neporušené.

Čo ostalo neporušené v časoch dávnych bolo bohužiaľ zničené v časoch moderných. V roku 2009 spálil telo psychický chorý jedinec, keď zostal ako bežný návštevník s telom nepozorovaný v kostole v Tepličke nad Váhom, kde bola svätica uložená. Čo vyzeralo ako veľká tragédia sa čiastočne podarilo zachrániť uložením kópie tela svätice s niektorými zachovanými časťami po vznietení v kaplnke hradu Strečno, kde ju možno dnes obdivovať.

 

Zostaňte v okolí

Hrad

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0