Prečítané 26

 

HRAD PAJŠTÚN


Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Zdieľaj

 

Ulož

 

Späť na menu

HRAD PAJŠTÚN


 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

 

Tak troška sa zapotíte, keď sa z Borinky vydáte po strmom kopci na tento jeden z top hradov a miest na navštívenie ak ste v Bratislave a plánujete vidieť niečo aj mimo nej. Uprostred hlbokých karpatských lesov nájdete záhadné miesto so zvláštne ponurou atmosférou, ktoré strážia strázcovia v podobe tichých maskarónov vyškierajúcich sa na každého príchodzieho.

V lete a na jeseň jedno z najkrajších miest na podvečernú opekačku.alebo aj prespanie na rovinatej lúke v hornej časti hradu. Takisto obľubené a vyhľadaváne miesto skalolezcov a milovníkov výhľadov, ktoré poskytujú za dobrej viditeľnosti aj pohľad na samotné vzdialené Alpy.

 

Zdieľaj

 

Ulož

 

Späť na menu

 Všetko  o mieste

 


Tip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

 

 
Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit. Optio, neque qui velit. Magni dolorum quidem ipsam eligendi, totam, facilis laudantium cum accusamus ullam voluptatibus commodi numquam, error, est. Ea, consequatur.

Pajštúnsky hrad patril do sústavy pohraničných hradov, ktoré v Malých Karpatoch preberali od 13. storočia funkciu ochrany severozápadných hraníc uhorského štátu. Začiatky kráľovského hradu siahajú do 2. polovice 13. storočia. Doložený je v r. 1273. Najstarší majitelia mali spoločné panstvo so Stupavou, kam sa neskôr aj vrátili. Od 14. storočia patril grófom zo Svätého Jura a Pezinka nepretržite až do r. 1526, keď rod vymrel a majetky sa dostali do rúk Serédyovcov a neskôr Salmovcov. V r. 1592 až 1867 patril Pálfiovcom, neskôr Károliovcom. Hrad vyhorel v polovici 18. storočia, čiastočne ho opravili a naďalej používali. Od roku 1809, keď ho demolovali napoleonské vojská, leží v ruinách.... pokračuj na wiki

 Na  skok

Jeden z najrozhľahlejších kaštieľov v okolí Bratislavy a na Záhorí. Niekdajšie sídlo vysokej uhorskej šľachty, dnes "bohužiaľ domov dôchodcov. Z uvedeného dôvodu kaštiel nemožno navštíviť, avšak skutočne obrovský park okolo neho so vzácnymi drevinami a jazierkom je prístupný voľne.

 


 

Za socializmu zaznávaná, zanedbaná, ponechaná svojmu osudu a využívaná ako sklad zeminy. Dnes pýcha Stupavy a technicky jedinečná stavba, ktorá dokladá významnú prítomnosť židovského obyvateľstva v tomto meste v minulosti. V interiéri citlivo zrekonštruovaná s prvkami, ktoré zachytávajú aj jej neslávnu históriu počas bývalého režimu ako memento. Jej budúce využitie by malo byť muzeálne. Preto je označená ako múzeum.

 


 

Kedysi kráľovský strážny hrad, ktorý zanikol pravdepodobne po husitských nájazdoch v 15. storočí, dnes ruina, kde si môžete oddýchnuť a na neďalekom s ohnisku s lavičkami a stolom aj niečo opiecť. Dračí Hrádok neďaleko Borinky vo vrchu Úboč stojí za návštevu už len kvôli svojej atmosfére.

 


 Zostaň  v okolí

Hrad

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

 Zostaň  v kontakte

Comments

comments

0