Hrad Divín

posted in: Hrady | 0

 

HRAD DIVÍN


 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

HRAD DIVÍN


 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Tak trošku mimo hlavných ciest západ-východ leží dedina Divín, ktorá sa nachádza v nádhernom prostredí na brehu jazera ružinskej priehrady. Dedina je to neveľká avšak za návštevu stojí minimálne pre prekvapivo veľký počet historických pamiatok, ktoré túto perlu Novohradu zdobia.

Jedným z nich je hrad Divín, ktorý je viditeľný už zďaleka a dominuje krajine naokolo. Výstup naň nezaberie ani 15 minut a výhľady na dedinku a vodnú plochu patria k najkrajším na Novohrade.

 

          

Všetko o miesteTip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).

Postavený bol niekedy na prelome 13. a 14. storočia[1] na ochranu cesty do stredoslovenskej banskej oblasti. Po prvýkrát sa spomína v roku 1329. Postavil ho asi príslušník nejakého rodu z Lučenca (Lošonciovcov), no po neúspešnom sprisahaní proti kráľovi, ktorého sa zúčastnili aj Žigmund a Štefan z Lučenca, ho Matej Korvín v roku 1469 daroval Michalovi Orságovi. Onedlho ho už vlastnil Ján Nádašy Ongor a po jeho smrti sa hradu násilne zmocnil Žigmund Balaša. Za vlastníctva Balašovcov bolo roku 1559vybudované nové predhradie s modernými obrannými prvkami (bastión a dve nárožné bašty). Ani tieto opatrenia však nezabránili, aby ho v roku 1575 po dlhom obliehaní a ohrozovaní nedobyli Turci, ktorí ho okupovali až do roku 1593, kedy ho naspäť dobylo kráľovské vojsko spolu s Bálintom Balašom. Hradu sa stali osudnými lúpežné výčiny jeho majiteľa Imricha Balašu - roku 1679 ho cisárske vojská dobyli a vyhodili do vzduchu... pokračuj na wiki

Zostaňte v okolí

Hrad

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

Pridaj komentár