Hájske vodopády

posted in: Hrady | 0

 

HÁJSKE VODOPÁDY


 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

HÁJSKE VODOPÁDY


 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

 

Sústava vodopádov za obcou Háj v rozhľahlej Hájskej doline, ktorá je akýmsi náprotivkom, aj keď o niečo menším Zádielskej tiešňavy.  Ide o  jedny z mála krasových vodopádov na Slovensku a v rámci tejto kategórie sú považované za najkrajšiu ukážku na Slovensku. Túto  sústavu perejí, kaskád a 10-tich vodopádov rôznej veľkosti Vytvára ich hájsky potok, ktorý preteká dolinou vďaka výškovým rozdielom až 300 metrov v travertínových hrádzach na konci tiesňavy, v oblasti od Čertovho mosta.

Z celej sústavy patria medzia najkrajšie Veľký Hájsky Vodopád, Dolný Hájsky Vodopád a Vodopád Veľký Most. Výška vody v nich kolíše podľa ročných období a množstva zrážok pričom v zime vytvárajú sústavu ľadopádov, ktoré zdobia túto dolinu.

Upozorňujeme, že pri ceste autom je možné zastaviť až pri druhom (Veľkom Hájskom vodopáde).

 

Všetko o miesteTip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).

        

Hájsky potok je potok v Slovenskom krase, v západnej časti okresu Košice-okolie. Je to ľavostranný prítok Turne, má dĺžka 12 km a je tokom VI. rádu.

Pramení na rozhraní Slovenského krasu a Volovských vrchov (podcelok Pipitka), pod Hačavským sedlom (814 m n. m.) na juhozápadnom svahu Jelenieho vrchu (947,0 m n. m.) v nadmorskej výške približne 730 m n. m. Vytvára kaňonovitú Hájsku dolinu a oddeľuje podcelky Zádielská planina na západe a Jasovská planina na východe.

Od prameňa steká k obci Hačava, ktorú preteká juhovýchodným smerom. Za obcou sa hlboko zarezáva do krasovej planiny, stupňuje svoj spád a tečie na juh cez hlbokú krasovú tiesňavu - Hájsku dolinu. Preteká perejami v hrubých sedimentovaných vrstvách travertínu, na oboch brehoch míňa niekoľko jaskýň. V oblasti Čertovho mosta má tiesňava najdivokejší ráz (šírka len 10 metrov a až 100 metrov vysoké skalné steny), vzápätí vytvára sústavu 9 vodopádov na travertínových hrádzach, pod názvom Vodopády Hlboký jarok, dosahujúcich výšku od 1,2 až po 6,6 metrov... pokračuj na wiki

Zostaňte v okolí

Hrad

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

Pridaj komentár