Prečítané 6

 

GOMBASECKÁ JASKYŇA

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

GOMBASECKÁ JASKYŇA

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Jaskyne sú zväčša známe kvapľami, ktoré vyrastajú zo zeme ako stalagnity, visia zo stropu ako stalaktity či sa spájajú a vytvárajú jaskynné stĺpy – stalagnáty. Túto poučku počujete takmer pri každej návšteve jaskyne.

No Gombasecká jaskyňa je tak troška iná. Iste, budete tu rovnako počuť podobné pojmy, pretože jaskyňa ich má priehrštie. No táto jaskyňa ukrýva niečo čo jej vyslúžilo zápis v prestížnom zozname UNESCO a robí ju absolútne unikátnou. A to niečo sú tzv. brká predstavujúce v zásade veľmi tenké stalaktity, ktoré dosahujú značnú dĺžku nadobudnutú počas tisícok rokov, avšak sú tenké ako špagety. Lepši dôvod na návštevu tohto prírodného klenotu v srdci Národného Parku Slovenský Kras snáď ani nenájdete.

 

    

Všetko o mieste


Email: gombj@ssj.sk, 

Telefón: +421/ 058 788 20 20 

 

Call Me pre priamy hovor zo smartfónu

Vedeli ste?

.

    
 Vstupné: 

 Plné 5 €

 Zľavy: 

deti od 6 - 15 r., ZŤP:  2,5 €

študenti, dôchodci:  4 €

 Upozornenie: 

Ak chcete fotiť v jaskyni sa platí pomerne vysoký poplatok až za fotenie

 Hodiny: 

 Celoročne: 

UTO - NED

časy vstupov: 10:00, 11:30, 13:00, 14:30

 November - December 

zatvorené


 

/   Email: gombj@ssj.sk, Telefón: +421/ 058/ 788 20 20 

Gombasecká jaskyňa je kvapľová jaskyňa v Slovenskom krase, nachádza sa v chotári obce Slavec v okrese Rožňava. Slúžila aj ako sanatórium na liečenie chorôb dýchacích ciest, v súčasnosti sa však v jaskyni choroby dýchacích ciest neliečia.

Nachádza sa uprostred Národného parku Slovenský kras na západnom úpätí Silickej planiny, v doline rieky Slaná, asi 15 km južne od Rožňavy v katastrálnom území obcí Slavec, Plešivec, Silická Brezová a Silica. Jej vchod leží vo výške 250 m n. m. Jaskyňu objavili dobrovoľní jaskyniari z Rožňavy 21. novembra 1951 prekopaním Čiernej vyvieračky. Z celkovej dĺžky jaskyne (1 525 m), bolo od roku 1955 pre verejnosť sprístupnených 300 m.

Jaskynné chodby prebiehajú v dvoch horizontálnych úrovniach, s relatívnym prevýšením 10 m.[2] Majú približne horizontálny priebeh a vytvorili sa erozívnou a korozívnou činnosťou podzemnej riečky Čierny potok v tektonických puklinách čistých svetlosivých vápencov stredného triasu. Čierny potok, ktorý zbiera vody na Silickej planine, priteká od Silickej ľadnice a do jaskyne sa dostáva sifónovými priestormi. Z toho vyplýva, že ide o jeden genetický silicko-gombasecký systém[2].

Vývojovo patrí Gombasecká jaskyňa medzi najmladšie slovenské jaskyne. Má však veľmi impozantnú výzdobu, ktorá pozostáva z rôzne sformovaného sintru, sfarbeného bohatou škálou farieb od bielej cez žltú až po okrovú. Európskou zvláštnosťou sú biele brčká, 2 – 3 mm hrubé a až 3 m dlhé[2], ktoré ostro kontrastujú s červenohnedými povlakmi na stenách.... pokračuj na wiki

Objav svetového významu.

Aj, keď oficiálny turistický okruh po Gombaseckej jaskyni meria len 530 m, tak ako pri každej jaskyni samozrejme nejde o celú jej dĺžku. No Gombasecká jaskyňa tisícročia skrývala  podstatne väčšiu, dovtedy neprebádanú časť, o ktorej nevedeli ani jaskyniari. Všetko sa zmenilo jedného dňa v roku 2016, keď sa bratom jaskyniarom Tomášovi a Ľubošovi Suchým podaril nevídaný objav. Cez úzku štrbinu sa dostali do útrob  dovtedy neznámej časti, kde objavili skutočné bohatstvo, ktoré sa podľa prvých správ počestnosťou a bohatstvom krasových foriem vyrovná najkrajším jaskyniam na svete. Kedy bude táto časť jaskyne sprístupnená zatiaľ nevedno, no možno predpokladať, že takáto prehliadka ju dostane na popredné miesta na svete.


 

foto: Mikuláš Repaszký, Hegedüs András

Zostaňte v okolí

Hrad

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0