Prečítané 12

 

GEMERSKO-MALOHONTSKÉ MÚZEUM


 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

GEMERSKO-MALOHONTSKÉ MÚZEUM


 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

Gemer a Malohont spoznáte najlepšie návštevou ich jaskýň, priepastí, hradov a kaštieľov či množstva stredovekých kostolíkov.

Kto sa však zaujíma aj o históriu, kultúrny a spoločenský vývoj a prírodné pamiatky týchto regiónov, ten by určite nemal vynechať mesto Rimavská Sobota. Práve tu sa totiž nachádza jedno z najstarších múzeí na Slovensku, ktoré vystavuje veľmi cenné zbierky mapujúce prírodné a kultúrne bohatstvo týchto regiónov.

Súčasťou rozsiahlej zbierky sú aj dokumentácie zachytávajúce spoločenský vývoj a život rómskeho etnika. V oboch prípadoch ide o skutočne rôznorodé expozície od geológiou, paleontológie i živočíšstva regiónov až po mimoriadne bohatý archeologický fond. Vrcholom muzeálnych zbierok je dokonca pravá egyptská múmia pochádzajúca z 1. – 2. tisícročia pred naším letopočtom. Ide o ženu menom Tasheritnetiak z Abusír el-Meleku, ktorá žila niekedy v období 21. – 25. egyptskej dynastie. 

 

Všetko o mieste

Tip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).


 
 

priamy hovor Call Me

Email: office@gmmuzeum.skTelefón: +421 47 563 27 41

 

Vedeli ste?

.

 Vstupné: 

 Plné 2 €

 Zľavy: 

(deti od 6 - 14 r., študenti, dôchodci):  1 €

 Zdarma: 

Deti do 6 rokov, držitelia ZŤP preukazov a ich sprievodca

 Hodiny: 

 Celoročne: 

PON - PIA 08:00 – 16:00

 Apríl - September: 

PON - PIA 08:00 – 16:00

SOB - NED 09:00 – 17:00


 

 

Email: office@gmmuzeum.skTelefón: +421 47 563 27 41

 

Snahy o založenie múzea v Rimavskej Sobote vyvrcholili 3. septembra 1882, kedy bola v meste otvorená Umelecko-archeologická výstava Gemerskej župy. Výstava sa konala v opustenej klasicistickej budove kasární, kde sa napokon v roku 1910 presťahovalo i múzeum. V meste bol zriadený Gemersko-malohontský muzeálny spolok a na výstavu bolo zhromaždených 568 predmetov. Tieto, zväčša darované exponáty sa stali základom zbierkového fondu a po ukončení výstavy sa stali exponátmi novovzniknutého múzea. Za jeho vznikom sú prvý riaditeľ Ján Fábry a trojica nadšencov Viliam Groó, Ľudovít Hüvossy a Štefan Terray. Zaujímavosťou bola prezentácia muzeálnych zbierok na Všeobecnej výstave v Paríži v roku 1900, čoho dokladom je diplom, prezentovaný pri príležitosti osláv 120. výročia založenia Gemersko-malohontského múzea.[1]

Po presťahovaní bola prvá stála expozícia pre verejnosť sprístupnená 18. mája 1913. Po zastavení činnosti muzeálneho spolku boli jeho aktivity obnovené v roku 1925, o rok neskôr bol reorganizovaný. Jeho úlohou bola predovšetkým starostlivosť o múzeum, jeho rozvoj a sprístupňovanie jeho zbierok verejnosti. Po Viedenskej arbitráži sa mesto i múzeum stávajú súčasťou Maďarska a činnosť spolku je zastavená. Budova múzea bola na konci vojny ťažko poškodená a mnohé vzácne exponáty odcudzené. V súčasnosti je budova múzea opravená a je zapísaná v Ústrednom zozname pamiatok, ako Národná kultúrna pamiatka.[1].. pokračuj na wiki

Gemersko-malohontské múzeum ako jedno z mála múzeí na Slovensku spravuje rozsiahly historický knižný fond,  ktorého najstaršie tlače pochádzajú zo 16. storočia. Knižnica Gemersko-malohontského múzea je tvorená príručným knižným fondom (13 021 knižničných jednotiek) a historickým knižným fondom (32 854 knižničných jednotiek). Na ich štúdium sa však vyžadujú ochranné rukavice na čo samotné múzeum aj upozorňuje na svojej stránke. Knižnica múzea je najčastejšie využívaná bádateľmi formou absenčného a prezenčného štúdia avšak je otvorená aj pre verejnosť.

Aj, keď komunistická výstavba výzoru tohto bývalého župného mesta ublížila do značnej miery stále možno nájsť napriek tomuto faktu stopy bohatej minulosti.  Minimálne na jeho nádherne upravenom historickom námestí, kde sa. sústreďuje aj dnes spoločenský a kultúrny život mesta. Je miestom kaviarní, služieb, gastronómie a sídli tu aj známa mestská galéria a knižnica Mateja Hrebendu. Naviac ide o námestie so značnou koncentráciou pamiatkovo chránených meštianskych domov a cirkevných stavieb. Ak teda niekedy zavítate do Rimavskej Soboty, atmosféru tohto námestia by ste si rozhodne nemali nechať ujsť. Pre tých, ktorí sa rozhodnú preskúmať aj okolie odporúčame aspoň z exteriéru obhliadnuť monumentálny župný palác. Architektonický skvost a symbol niekdajšej moci tohto správneho mesta. 


Sídli priamo v historickom centre mesta na Hlavnom námestí. Jej výstavný program sa profiluje v dvoch hlavných okruhoch zameraných na výskum a prezentáciu súčasného stredoeurópskeho vizuálneho umenia a výtvarného umenia regiónu Gemer – Malohontu. Výstavy vznikajú aj v spolupráci s inými galériami a s hosťujúcimi historikmi a teoretikmi výtvarného umenia. 

Tu je treba osobitne vyzdvihnúť významnú zásluhu na vzniku tejto hvezdárne predovšetkým dvojici manželov Rapavých. Profesionálnych astronómov, ktorí túto hvezdáreň založili a už 30 rokov ju vedú. Ich osobitný prístup, trpezlivosť a profesionalita s akou pristupujú k objasňovaniu záhad vesmíru a planetárneho systému vyniesli túto hvezdáreň na piedestál medzi najlepšie na Slovensku.

Vstupné je skôr symbolické a pracovné piatky hvezdáreň organizuje aj večerné pozorovania oblohy.

Nemenej zaujímavý je aj astropark, ktorý predstavuje vlastne malé arborétum rozkladajúce sa na ploche asi jedného hektára, v ktorom sú inštalované modely planétiek a iné zaujímavé predmety súvisiace s astronómiou. Nájdete tu aj geologický model regiónu Gemer-Malohont a množstvo vzácnych exotických rastlín ako sú kiwi, figovníky, granátovníky, či kaktusovisko okolo jazierka.

Areál arboréta je prístupný aj samostatne či už mierite na návštevu do hvezdárne alebo nie.Zostaňte v okolí

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0