Prečítané 32

 

DÓM SV. MARTINA

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

     

DÓM SV: MARTINA

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

 

One gets a little bit stranded as you move on from Borinka ascending a steep hill to Pajštún. This is definitely one of the top castles to explore near Bratislava.

Eventually, in the middle of the deep Carpathian forests you will find a mysterious place with a peculiar gloomy atmosphere, guarded by silence and stillness – it still manages to intimidate every „intruder“. In the summer and autumn, this castle is one of the most beautiful places for an evening barbeque in a  natural setting, or even as a sleeping spot on a flat meadow. It is also a popular and sought-after place for rock climbers and photographers as well as ordinary tourists. On a good clear day you can just about see the Alps from Pajštún.

      

foto: Rudo Mlích

Info

   

 
 

 

Email: ba-sv-martina@ba.ecclesia.sk

Telefón: +421/02/544 313 59 

Vedeli ste?

 

 

 Vstupné

 Plné 2,5 €

 Zľavy: 
(deti od 6 - 15 r a ZŤP., neplatia

študenti):  1 €

skupiny: 2,5 € / os.


 

 Hodiny

 Celoročne: 

PON - PIA 09:00 – 11:30

13:00 - 1830

SOB - NED 13:45 – 18:00
 
 

/   Email: mvalach@gmail.com, Telefón: +421 5248 7545 Call Me pre priamy hovor zo

Archeologický výskum dokázal, že najstaršie osídlenie na mieste dnešného Dómu pochádza z neskorej kamennej doby – eneolitu. Patrilo ľudu badenskej kultúry. Pomerne intenzívne bolo osídlenie v období 1. storočia pred Kr., keď sa na tunajšom území usídlili Kelti a priestor, na ktorom dnešný chrám stojí bol v tesnej blízkosti ich oppida.

Stavba chrámu prešla počas svojej stáročnej existencie zložitým stavebným vývojom. Miesto, na ktorom súčasný chrám stojí, bolo od nepamäti centrom spoločenského a cirkevného diania v meste. Podľa dochovaných správ a archeologických nálezov sa dá na tomto území predpokladať jadro vznikajúceho mesta na prelome 12. a 13. storočia. Existovala tu osada, ktorej obyvatelia tu okrem svetských stavieb a trhu (prvý záznam o konaní trhu pochádza z roku 1151) postavili v 11. storočí menší kostol – rotundu – s kruhovým pôdorysom, okolo ktorého pochovávali.[2] Rotunda bola v 12. storočí prestavaná na kaplnku zasvätenú svätému Martinovia jej spodná časť slúžila ako karner. Potrebám veriacich sprvu plne postačovala.

pokračuj na wiki

VEDELI STE?..

V Dóme sa nachádza jedno z vrcholných stredoeuópskych sochárskych diel od rakúskeho sochára a majstra nastupujúceho klasicizmu, Georga Rafaella Donnera. Ide o postavu vojaka Sv. Martina, ktorý mečom odtína časť svojho plášťu, aby ho podaroval žobrákovi.

Dielo vytvoril Donner na objednávku arcibiskupa Imricha Esterházyho a kým sa stalo jednou z hlavných výzdob chrámu prešlo si viacerými obdobiami premiestňovania.

Ocitlo sa dokonca mimo chrámu, kde bolo vystavené nepriazni počasia čo sa podpísalo na jeho stave a až na neskorší nátlak obyvateľstva sa vrátilo do chrámu, aby svojím umeleckým stvárnením a krásou lákalo návštevníkov z celého sveta.

Nutno dodať, že dieľňa  G.F: Donnera v Bratislave sa stala najdôležitejšou sochárskou školou v strednej Európe, učili sa v nej mnohí sochári neskôr pôsobiaci na akadémii vo Viedni, pričom jeho sochy zdobia aj Viedenské námestia a parky.

Zostaňte v okolí

Hrad

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0