Prečítané 9

 

DOBŠINSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA

 

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

 

DOBŠINSKÁ ĽADOVÁ JASKYŇA

Ohodnoťte:

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

 

Jedna z troch jaskýň, ktoré sa môžu pýšiť titulom „zaľadnené“, na Slovensku. Táto je však ľadová nielen na priestore o pár metroch, ale skutočne. Jej ľadová výplň je na rozdiel od Demänovskej Ľadovej Jaskyne a Silickej Ľadnice celoročná a má značnú históriu.  Charakterom svojej ľadovej výplne, ktorý patrí medzi najstaršie na svete sa táto jaskyňa zaradila na popredné miesta medzi ľadovými jaskyňami sveta.  

Ľadová výplň totiž vznikla po tom čo sa zrútila časť jaskyne, ktorá ju prepájala s oveľa väčšou, Stratenskou jaskyňou (ktorá je pravdepodobne najväčšia na Slovensku) a uzavrel sa tak priestor umožňujúci cirkuláciu vzduchu čo malo za následok vznik jedinečných mikroklimatických podmienok.  Naviac toto všetko sa odohráva len vo výške 920 metrov nad morom, čo znamená, že táto jaskyňa patrí svojím zaľadnením v tak nízkej nadmorskej výške k svetovým unikátom.

 

 

Všetko o miesteTip: Pre zobrazenie ostatných atrakcií v okolí kliknite na menší zoom, alebo dajte vyhľadať príslušnú atrakciu v zozname (klik na šipku vedľa mena regiónu).


 

volať Zavolať

Email: dobslj@ssj.sk Telefón: +421 58 788 14 70 

 

Vedeli ste?

.

   
 Poloha: 
 Zaujímavosti regiónu: 
 Vstupné: 

 Plné 8 €: 

 Zľavy: 

deti od 6 - 15 r., ZŤP:  4 €

študenti, dôchodci:  5 €

 Upozornenie: 

Ak chcete fotiť v jaskyni sa platí vysoký poplatok až 10 €! za fotenie

 Hodiny: 

 Máj, September : 

UTO - NED

časy vstupov: 9:30, 11:00, 12:30, 14:00

 Jún - August: 

UTO - NED

časy vstupov: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00, 16:00

 Október - Apríl 

zatvorené


 

Email: dobslj@ssj.sk Telefón: +421 58 788 14 70 

  

Z celkovej dĺžky jaskyne 1 232 m (alebo 1 483 m) je verejnosti sprístupnený okruh dlhý 475 m.

Podzemné priestory vznikli mechanickou a chemickou činnosťou vôd Hnilca v svetlosivých vápencoch stredného triasu (wettersteinské vápence), ktoré ležia, tak ako v celom Slovenskom raji, na nepriepustných spodnotriasových bridliciach. Výskyt riečnych štrkov splavených Hnilcom z Kráľovej hole, ako aj zachované oválne tvary chodieb v kvapľových častiach svedčia o tom, že vznikla eróziou podzemného toku rieky vo dvoch vývojových úrovniach s relatívnym výškovým rozdielom 50 m. Vlastný jaskynný priestor vznikol korozívnou činnosťou presakujúcej vody a jaskyňa má v základných črtách normálny krasový charakter. Rieka Hnilec svojou erozívnou činnosťou, často za pomoci unášaných okruhliakov patriacich až ku komplexom Kráľovej hole, premodelovala podzemné priestory a čiastočne utvorila priaznivé predpoklady pre prepadávanie povál a skalné rútenia. Tieto deje utvorili i vlastný priestor jaskyne s osobitným mikroklimatickým režimom.

Dnešné priestory Dobšinskej ľadovej jaskyne boli pôvodne spojené so Stratenskou jaskyňou. Osamostatnili sa až po zrútení jaskynného stropu, keď ich sutinový zával oddelil od ostatných častí systému a čiastočne uzavrel cirkuláciu vzduchu. Jaskyňa tým nadobudla tvar vrecovitej dutiny širokej 180 m a hlbokej 70 m s jedným otvorom na povrch, čo bolo príčinou vzniku osobitých mikroklimatických pomerov a jej zaľadnenia.

V zimnom období ním vnikal do jaskyne vonkajší studený vzduch, ktorý schladil jej ovzdušie i steny pod 0 °C. Presakujúca voda mrzla a vytvárala ľadové stalaktity, stalagmity, ľadopády a podlahový ľad. Hrúbka podlahového ľadu dosahuje 25 m, plošná rozloha okolo 11 200 m² a objem sa odhaduje na 145 000 m³ ľadu. Ľad je zreteľne vrstevnatý, s hrúbkou vrstvičiek približne 3 - 5 mm. Priemerná ročná teplota jaskyne (Veľkej siene) je -1 °C, relatívna vlhkosť 96 – 99%. Okrem podlahového ľadu sú pozoruhodné mohutné ľadové stĺpy a vodopády vo Veľkej sieni (Niagara), ľadové záclony, Veľká opona a Organ v Prízemí.... pokračuj na wiki

 

Poklad Slovenska pútajúci oddávna značnú pozornosť.

Otvor do jaskyne pod názvom „ľadová diera“ bol známy oddávna. Do podzemia však zostúpil až E. Ruffíny v sprievode G. Langa, A. Megu a F. Fehéra v roku 1870. Zásluhou mesta Dobšiná jaskyňu sprístupnili už v roku 1871. Pokusy s jej elektrickým osvetlením sa začali v roku 1881. Riadne elektrické osvetlenie zaviedli v roku 1887. Dobšinská ľadová jaskyňa patrí medzi prvé elektricky osvetlené jaskyne na svete.

Hneď od objavenia pútala veľkú pozornosť odbornej i širokej verejnosti a navštívili ju mnohé vtedajšie významné osobnosti – P. O. Hviezdoslav, S. H. Vajanský a ďalší. V roku 1890 sa vo Veľkej sieni konal koncert na počesť Karola Ľudovíta Habsburského. Známa bola aj letným korčuľovaním, ktoré sa prvýkrát uskutočnilo v roku 1893. V roku 1947 J. Mišelnický objavil Kvapľovú sieň, J. Ogurčák Severnú chodbu a L. Šimkovič Bielu sieň. 


 

text: slovenská správa jaskýň

Zostaňte v okolí

Hrad

Kostol Sv. Jána z Mathy

Devín Castle

Stará Radnica

Lajkujte píšte sledujte

Comments

comments

0